Sada aastat hiljem

Loomise kuupäev 31.01.2019

Mälestamaks sajanditaguseid sündmusi Vabadussõjas ja eelkõige murrangulisi lahinguid 1919. aasta alguses, milles sageli oli otsustav roll soomusrongidel, loodi mitmete muuseumide ja riigiasutuste koostöös soomusrong nr. 7. Rong peatus 14.-16. jaanuaril Tartus ja mida Laeva Põhikooli 8. ja 9. klassi õpilased ka külastasid. Üldine huvi rongi vastu oli suur. Huviliste seas oli nii lasteaialapsi , igas vanuses kooliõpilasi kui ka pensionäre. Ilm oli kõle ja tuuline ning see lisas giidi jutule rasketest oludest ja meeste vaprusest veelgi emotsionaalsust juurde. Tutvustati rongi komplekteerimise põhimõtet, näidati erineva otstarbega vaguneid ja anti igakülgset teavet relvade ja sõja käigu , samas ka sõjameeste igapäevaelu kohta. Viimasest valdkonnast jäi meelde fakt, et kuna pesemisvõimalused olid napid ja mehed sõjategevuse tõttu näost mustad, andis see Vene poolele alust kuulujuttudeks, et rongidel võitlevad Inglise päritolu mustanahalised mehed. Ka riiete puhastamise võimalused olid piiratud, sageli oli lihtsam meestele uus vorm selga anda ja vana põletada, sest samade riietega nii sõditi kui magati oma tööpostil, et olla valmis tegutsema kui olukord nõuab.
Selline õppekäik tegi Vabadussõja teema õpilaste jaoks huvitavamaks ja arusaadavamaks. Nüüd on soomusrongi külastanud õpilasel reaalselt parem kogu toimunud sündmustikku ette kujutada.

Viimati muudetud 31.01.2019.