Õppekava üldosa
Sisukord
1. Üldsätted
2. Kooli väärtused ja eripära
2.1. Väärtused
2.2. Eripära
3. Õppe-kasvatustöö eesmärgid
4. Pädevused
4.1. Üldpädevused
4.2. Valdkonnapädevused
5. Kooliastmetes taotletavad pädevused
5.1. I kooliastmes taotletavad pädevused
5.2. II kooliastmes taotletavad pädevused
5.3. III kooliastmes taotletavad pädevused
6. Õppekorraldus koolis
6. 1. Õppetegevuse korraldus
6.2. Tunnijaotusplaan
6.3. Vaba tunniressursi kasutamine, valikained ja võõrkeeled
6.4. Õppe- ja kasvatustöö korraldus kooliastmetes
6.5. Distantsõppe korraldus eesmärgiga ennetada või tõkestada tuvastatud nakkushaiguse levikut
7. Läbivate teemade rakendamine
8. Lõimingu rakendamine
9. Kooli õppekava välise õppimise või tegevuse arvestamine koolis õpetatava osana
10. Üldpädevuste kujundamiseks ja õppekeskkonna mitmekesistamiseks kavandatud tegevused
11. Liikluskasvatus
11.1. Liikluskasvatuse korraldus koolis
11.2. Liikluskasvatuse eesmärgid ja õpitulemused
11.3. Liikluskasvatuse teemad
12. Lõimuva loovtöö korraldamise põhimõtted ning temaatilised rõhuasetused III kooliastmes
13. Õpilaste arengu ja õppimise toetamise ja hindamise korraldus
13.1. Hindamise eesmärk ja põhimõtted
13.2. Hindamise alused ja hindamisviiside valiku põhimõtted
13.3. Hindamise korraldus
13.4. Teadmiste ja oskuste hindamise liigid
13.4.1. Sõnaline tagasiside
13.4.2. Protsessihindamine
3
13.4.2. Kokkuvõttev hindamine
13.5. Kasutatav hinnangute ja hinnete süsteem
13.8. Konsultatsioonide läbiviimine ja järelevastamine
13.9. Hinde ja hinnangu vaidlustamine
14. Õpilaste järgmisse klassi üleviimine, täiendavale õppetööle ja klassikursust kordama jätmine
15. Põhikooli lõpetamine
16. Pädevus seoses õpilaste hindamise ja järgmisse klassi üle viimisega
17. eKool
18. Tunnistuste väljaandmine
19. Hariduslike erivajadustega õpilaste õppekorralduse põhimõtted, tugiteenuste rakendamise kord
20. Õpilaste ja lastevanemate teavitamise ja nõustamise korraldus
21. Karjääriõppe korraldus
22. Õpetajate koostöö ja töö planeerimise põhimõtted
23. Kooli õppekava uuendamise ja täiendamise kord
1. Üldsätted
Laeva Põhikooli põhikooli (edaspidi "Kooli") õppekava on kehtestatud põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 17 lõike 2, Vabariigi Valitsuse 6. jaanuari 2015. a määruse nr 1 "Põhikooli riikliku õppekava" (edaspidi "Põhikooli riiklik õppekava) § 24 1õike 4 alusel direktori 30. augusti 2015. a käskkirjaga nr /1-3/ 21.
1) Laeva Põhikooli põhikooli õppekava on kooli õppe- ja kasvatustegevuse alusdokument, milles kirjeldatakse õppe rõhuasetused ja tegevused õppekava täitmiseks. Kooli õppekava koostamisel on lähtutud põhikooli- ja gümnaasiumiseadusest, riiklikest õppekavadest, haridus- ja teadusministri 12.oktoobri 2011.a. määrusest nr 62 „Õpilasuurimuse ja praktilise töö ettevalmistamise ning hindamise tingimused ja kord” § 1 lõikest 3 ja Vabariigi
Valitsuse 20.oktoobri 2011.a. määruse nr 136 „Laste liikluskasvatuse kord” § 6 lõikest 3.
2) Laeva Põhikooli põhikooli õppekavas käsitletakse õppimist väljundipõhiselt. Väljundipõhise õppekava kõrgeim õpiväljund on omandatud üldpädevused, so suutlikkus asjatundlikult, loovalt, ettevõtlikult ja paindlikult toimida teatud tegevusalal või valdkonnas, perekonnas, tööl, avalikus elus, kultuurikandjana. Põhikooli lõpuks kujunevad üldpädevused on kirjeldatud põhikooli riikliku õppekava § 4 lõikes 4
3) Üldpädevused on aine- ja valdkonnaülesed pädevused, need kujunevad õppeainetes taotletavate õpitulemuste kaudu, läbivate teemade käsitlemise kaudu ainetundides, tunni- ja koolivälises tegevuses. Üldpädevuste kujunemise tagamine õpilastel on kõigi koolis tegutsevate isikute ühine eesmärk. Väljundipõhises õppes on rõhuasetus õpilaste poolt õppimise kaudu õppeprotsessi lõpuks õpitulemuste omandamisel ja nende hindamisel. Õpilasel lastakse
demonstreerida õpitulemuste omandatust võimalikult erinevates olukordades tulenevalt õpitulemuste väljundverbist ja antakse soorituse kohta tagasisidet tuues välja õpilase tugevaid külgi ja vajakajäämisi ning andes soovitusi edaspidisteks tegevusteks, mis toetavad õpitulemuse omandamist. Kooli õppekavas esitatud õppesisule mitmekesiselt nii, et õpilased õpivad õpitut kasutama erinevates situatsioonides. Väljundipõhise õppe õpikäsitlus väljendub selles, et õpetamine on õpilase vaimse, sotsiaalse ja füüsilise õpikeskkonna organiseerimine viisil, et õpilane saavutab õppekavas kavandatud õpitulemused ning pädevused
4) Kooli õppekava koosneb üldosast ja ainekavadest.
Kooli õppekava üldosas esitatakse:
- kooli väärtused ja eripära ning kooli õppe- ja kasvatuseesmärgid;
- õppekorraldus;
- õppekeskkonna mitmekesistamiseks kavandatavad tegevused;
- III kooliastme läbivatest teemadest lähtuva või õppeaineid lõimiva loovtöö korraldamise põhimõtted ning temaatilised rõhuasetused;
- õpilaste arengu ja õppimise toetamise ja hindamise korraldus;
-õpilaste ja vanemate teavitamise ja nõustamise korraldus;
- hariduslike erivajadustega õpilaste õppekorralduse põhimõtted, tugiteenuste rakendamise kord;
- karjääriteenuste korraldus;
- õpetaja koostöö ja töö planeerimise põhimõtted;
- kooli õppekava uuendamise ja täiendamise kord.
5) Ainevaldkondade õppeainete ainekavades esitatakse õppeainete õpitulemuste ja õppesisu kirjeldused
klassiti.
6) Kooli õppekava koostamise ja arendamise demokraatliku korralduse eest vastutab direktor.
2. Kooli väärtused ja eripära
2.1. Väärtused
Kõik kooli töötajad lähtuvad oma tegevuses põhikooli riikliku õppekava § 2 lõikes 3 sätestatud üldinimlikest ja ühiskondlikest alusväärtustest milleks on ausus, hoolivus, aukartus elu vastu, õiglus, inimväärikus, lugupidamine enda ja teiste vastu, vabadus, demokraatia, austus emakeele ja kultuuri vastu, patriotism, kultuuriline mitmekesisus, sallivus, keskkonna jätkusuutlikkus, õiguspõhisus, solidaarsus, vastutustundlikkus ja sooline võrdõiguslikkus. Laeva põhikooli
visiooniks on olla avatud suhtumisega, innovaatiliselt mõtlev ja iga õpilase arengut toetav kool, kus õpilastele antakse võimetele ja huvidele vastavad teadmised, oskused ja vilumused, mis võimaldavad neil kujuneda pidevalt arenevateks isiksusteks, kes on suutelised elama väärikalt, austama iseennast, oma perekonda, kaasinimesi ja loodust, valima ja omandama talle sobivat elukutset, tegutsema loovalt ja kandma kodanikuvastutust
2.2. Eripära
1) Kooli eripära väljendub Laeva põhikooli missioonis: pakkuda igale õpilasele võimalus õppida vastavalt tema võimetele ja arengule, lapse loovust, vaimset ja füüsilist arengut soodustavates õppetingimustes, et tagada edaspidine toimetulek elus ning panna alus elukestvaks õppimiseks.
2) Kooli eripära väljendub ka avatud õpikeskkonnaga kooliks olemises, kus edendatakse erinevaid õppemeetodeid, mis on suunatud õpilaste motivatsiooni ja tulemuslikkuse suurendamisele.
3) Tugisüsteemide töö kaudu ning olümpiaadidel, konkurssidel, võistlustel osalemise kaudu toetatakse kõikide õpilaste individuaalset arengut.
4) Loodud on head võimalused õppetöö ja huvihariduse (huvitegevuse) sidumiseks.
5) Õppe kavandamisel ja korraldamisel keskendutakse eelkõige õpilastel praktilise intelligentsuse kujundamise toetamisele kõikides üldpädevustes.
6) Koolis õpetatakse erinevaid valikaineid
7) Laeva Põhikooli toetab võrdsel määral õpilase vaimset, füüsilist, kõlbelist, sotsiaalset ja emotsionaalset arengut. Kool loob tingimused õpilaste erisuguste võimete tasakaalustatud arenguks ja eneseteostuseks ning teaduspõhise maailmapildi kujunemiseks.
8) Koolil on oma sümboolika: lipp, kooli laul “Hariduse algus“, logo ja kooli tunnuslause „Siit algab tulevik“. Kool kujundab väärtushoiakuid ja -hinnanguid, mis on isikliku õnneliku elu ja ühiskonna eduka koostoimimise aluseks.
9) Kogu Laeva Põhikooli kogukond lähtub oma tegevustes järgnevatest põhiväärtustest: KOOSTÖÖ, see tähendab, et me tegutseme koos ühise eesmärgi nimel. Tähtis on erinevate huvigruppide omavaheline koostöö KVALITEET, see tähendab väga head õpikeskkonda, iga õpilase arengu toetamist, süsteemsust ja pidevõpet. TRADITSIOONID, see tähendab suhete hoidmist erinevatel tasanditel, saavutatust lugupidamist, põlvkodade järjepidevust. TURVALISUS, see tähendab, et õpilane ja õpetaja tulevad kooli rõõmuga, me hoolime üksteisest ja suhtume lugupidavalt kaaslastesse.
Kooli õppekavas oluliseks peetud väärtused tulenevad «Eesti Vabariigi põhiseaduses», ÜRO inimõiguste ülddeklaratsioonis, lapse õiguste konventsioonis ning Euroopa Liidu alusdokumentides nimetatud eetilistest põhimõtetest. Alusväärtustena tähtsustatakse üldinimlikke väärtusi (ausus, hoolivus, aukartus elu vastu, õiglus, inimväärikus, lugupidamine enda ja teiste vastu) ja ühiskondlikke väärtusi (vabadus, demokraatia, austus emakeele ja kultuuri vastu, patriotism, kultuuriline mitmekesisus, sallivus, keskkonna jätkusuutlikkus, õiguspõhisus, solidaarsus, vastutustundlikkus ja sooline võrdõiguslikkus). Õpilaste sotsialiseerumine rajaneb Eesti kultuuri traditsioonide, Euroopa ühisväärtuste ning maailma kultuuri ja teaduse põhisaavutuste omaksvõtul. Põhikooli lõpetanud inimesed suudavad ühiskonnaga integreeruda ning aitavad kaasa Eesti ühiskonna jätkusuutlikule sotsiaalsele, kultuurilisele, majanduslikule ja ökoloogilisele arengule.
3. Õppe-kasvatustöö eesmärgid
1) Õppe- ja kasvatuse aineüleseks eesmärgiks on põhikooli riikliku õppekava § 4 lõikes 4 ja esitatud üldpädevuste, põhikooli riiklikus õppekavas § 7, § 9 ja § 11 kooliastmeti kirjeldatud pädevuste ning põhikooli riikliku õppekava ainevaldkonnakavades esitatud valdkonnapädevuste kujundamine.
2) Kooli lõpetades on õpilane saavutanud riiklikes õppekavades esitatud õpitulemused Põhikooli lõpetamisel saavutatavad õpitulemused on kooskõlas kvalifikatsiooniraamistiku 2.tasemel kirjeldatud üldnõuetega: õpilasel, kes lõpetab põhikooli, on teadmised ainevaldkonnaalaste faktide kohta, põhilised kognitiivsed ja praktilised oskused vastava teabe kasutamiseks, et täita ülesandeid ja lahendada probleeme, kasutades lihtsaid reegleid ja töövahendeid ning suutlikkus töötada ja õppida juhendamisel, kuid mõningase iseseisvusega.
3) Kool toetab iga õpilase individuaalset arengut. Laeva Põhikool aitab kaasa põhikooli õpilaste kasvamisele loovateks, mitmekülgseteks isiksusteks, kes suudavad ennast täisväärtuslikult teostada erinevates rollides: perekonnas, tööl ja avalikus elus.. Õpilaste individuaalset arengut toetatakse koostöös lapsevanematega arenguvestluste läbiviimise kaudu. Põhikooli õpilasele on tagatud eakohane tunnetuslik, kõlbeline, füüsiline ja sotsiaalne areng ning tervikliku maailmapildi kujunemine.Õppe- ja kasvatuse korraldamisel arvestatakse õpilaste individuaalsust õppetundides ja väljaspool tunde õppimist toetava hindamise, erinevate õppemeetodite ja –materjalide kasutamisega, täiendava tööga erineva võimekusega õpilastele (nt pikapäevarühm, õpiabi, individuaalõpe).
4) Laeva Põhikoolis on loodud õpilastele eakohane, turvaline, positiivselt mõjuv ja arendav õppekeskkond, mis toetab tema õpihimu ja õpioskuste, enesereflektsiooni ja kriitilise mõtlemisvõime, teadmiste ja tahteliste omaduste arengut, loovat eneseväljendust ning sotsiaalse ja kultuurilise identiteedi kujunemist.
5) Kooli õppe-ja kasvatusprotsessis kujundatakse õpilaste üldpädevused, valdkondade pädevused ja kooliastmetes saavutatud pädevused. Kultuuri-ja väärtuspädevuse arendamisel peetakse koolis tähtsaks kaaslaste märkamist ja tunnustamist, traditsioonide jätkamist, rahvuslikkuse rõhutamist. Ettevõtlikkuspädevuse ja suhtluspädevuse arendamisel peetakse koolis oluliseks õpilaste initsiatiivi ja loovust erinevate ürituste korraldamisel, loovtööde, uurimis-ja praktiliste tööde, õpilasfirmade jne ettevalmistamisel.
4. Pädevused
Riikliku õppekava tähenduses on pädevus teadmiste, oskuste ja hoiakute kogum, mis tagab
suutlikkuse teatud tegevusalal või -valdkonnas tulemuslikult toimida.
4.1. Üldpädevused
Üldpädevused on ainevaldkondade ja õppeainete ülesed pädevused, mis on väga olulised
inimeseks ja kodanikuks kasvamisel.
Üldpädevused kujunevad kõigi õppeainete kaudu ning tunni- ja koolivälises tegevuses ning
nende kujunemist jälgivad ja suunavad õpetajad ning kool ja kodu koostöös.
Õpilastes kujundatavad üldpädevused on:
1) Kultuuri ja väärtuspädevus – suutlikkus hinnata inimsuhteid ning tegevusi
üldkehtivate moraalinormide seisukohast; tajuda ja väärtustada oma seotust teiste inimestega,
loodusega, oma ja teiste maade ning rahvaste kultuuripärandiga ja nüüdisaegse kultuuri
sündmustega, väärtustada loomingut ja kujundada ilumeelt; hinnata üldinimlikke ja
ühiskondlikke väärtusi, väärtustada inimlikku, kultuurilist ja looduslikku mitmekesisust;
teadvustada oma väärtushinnanguid.
2) Sotsiaalne ja kodanikupädevus – suutlikkus ennast teostada, toimida aktiivse teadliku,
abivalmi ja vastutustundliku kodanikuna ning toetada ühiskonna demokraatlikku arengut; teada
ning järgida ühiskondlikke väärtusi ja norme , austada erinevate keskkondade reegleid ja
ühiskondlikku mitmekesisust, religioonide ja rahvuste omapära; teha koostööd teiste inimestega
erinevates situatsioonides; aktsepteerida inimeste erinevusi ning nende väärtushinnangute
erinevusi ning arvestada neid suhtlemisel.
3) Enesemääratluspädevus – suutlikkus mõista ja hinnata iseennast, oma nõrku ja
tugevaid külgi; analüüsida oma käitumist erinevates olukordades; käituda ohutult ja järgida
tervislikke eluviise; lahendada suhtlemisprobleeme.
4) Õpipädevus – suutlikkus organiseerida õpikeskkonda individuaalselt ja rühmas ning
hankida õppimiseks hobideks, tervisekäitumiseks ja karjäärivalikuteks vajaminevat teavet;
planeerida õppimist ning seda plaani järgida; kasutada õpitut erinevates olukordades ja
probleeme lahendades; seostada omandatud teadmisi varemõpituga; analüüsida oma teadmisi
ja oskusi, motiveeritust ja enesekindlust ning selle põhjal edasise õppimise vajadust.
5) Suhtluspädevus – suutlikkus ennast selgelt, asjakohaselt ja viisakalt väljendada nii
emakeeles kui ka võõrkeeles, arvestades olukordi ja suhtluspartnereid ning suhtlemise
turvalisust ; ennast esitleda, oma seisukohti esitada ja põhjendada; lugeda ning eristada ja mõista
teabe- ja tarbetekste ning ilukirjandust; kirjutada eri liiki tekste, kasutades korrektset viitamist,
kohaseid keelevahendeid ja sobivat stiili; väärtustada õigekeelsust ning väljendusrikast keelt
ning kokkuleppel põhinevat suhtlemisviisi.
9
6) Matemaatika-, loodusteaduste ja tehnoloogia pädevus – suutlikkus kasutada
matemaatikale omast keelt, sümboleid , meetodeid koolis ja igapäevaelus; suutlikkus kirjeldada
ümbritsevat maailma loodusteaduslike mudelite ja mõõtmisvahendite abil ning teha
tõenduspõhiseid otsuseid; mõista loodusteaduste ja tehnoloogia olulisust ja piiranguid ;
kasutada uusi tehnoloogiaid eesmärgipäraselt.
7) Ettevõtlikkuspädevus – suutlikkus ideid luua ja neid ellu viia, kasutades omandatud
teadmisi ja oskusi erinevates elu- ja tegevusvaldkondades; näha probleeme ja neis peituvaid
võimalusi, aidata kaasa probleemide lahendamisele; seada eesmärke, koostada plaane ja neid
ellu viia; korraldada ühistegevusi ja neist osa võtta, näidata algatusvõimet ja vastutada tulemuste
eest; reageerida loovalt, uuendusmeelselt ja paindlikult muutustele; võtta arukaid riske.
8) Digipädevus- suutlikkus kasutada uuenevat digitehnoloogiat toimetulekuks kiiresti
muutuvas ühiskonnas nii õppimisel, kodanikuna tegutsedes kui ka kogukondades suheldes;
leida ja säilitada digivahendite abil infot ning hinnata selle asjakohasust ja usaldusväärsust;
osaleda digitaalses sisuloomes, sh tekstide, piltide, multimeediumide loomisel ja kasutamisel;
kasutada probleemilahenduseks sobivaid digivahendeid ja võtteid, suhelda ja teha koostööd
erinevates digikeskkondades; olla teadlik digikeskkonna ohtudest ning osata kaitsta oma
privaatsust, isikuandmeid ja digitaalset identiteeti; järgida digikeskkonnas samu moraali- ja
väärtuspõhimõtteid nagu igapäevaelus.
4.2. Valdkonnapädevused
Lähedase eesmärgiseade ja õppesisuga õppeained moodustavad ainevaldkonna. Ainevaldkonna
õppeainete õpetamise peamine eesmärk on vastava valdkonnapädevuse kujunemine, mida
toetavad õppeainete eesmärgid ja õpitulemused. Valdkonnapädevuse kujunemist toetavad
lõiming teiste ainevaldkondade õppeainetega ning tunni- ja kooliväline tegevus.
Valdkonnapädevuste kirjeldused on esitatud ainevaldkondade kavades.
5. Kooliastmetes taotletavad pädevused
Kooliastmetes taotletavad pädevused kirjeldavad kokkuvõtvalt õpilase arengut eakohaste
üldpädevuste ja valdkonnapädevuste ning õpitulemuste omandatuse kaudu. Ainekavades
esitatakse osaoskuste või õppeteemade kaupa taotletavad õpitulemused, mis toetavad
kooliastmete õppe- ja kasvatuseesmärkide saavutamist ja valdkonnapädevuste kujunemist.
10
5.1. I kooliastmes taotletavad pädevused
Esimese kooliastme lõpus õpilane:
1) peab lugu oma perekonnast, klassist ja koolist; on viisakas, täidab lubadusi; teab, et
kedagi ei tohi naeruvääristada, kiusata ega narrida; oskab kaaslast kuulata, teda tunnustada;
2) tahab õppida, tunneb rõõmu teadasaamisest ja oskamisest, oskab õppida üksi ning koos
teistega, paaris ja rühmas, oskab jaotada aega õppimise, harrastustegevuse, koduste kohustuste
ning puhkamise vahel;
3) teab oma rahvuslikku kuuluvust ning suhtub oma rahvusesse lugupidavalt;
4) oskab end häälestada ülesandega toimetulemisele ning oma tegevusi ülesannet täites
mõtestada; oskab koostada päevakava ja seda järgida;
5) suudab tekstidest leida ja mõista seal sisalduvat teavet (sealhulgas andmeid, termineid,
tegelasi, tegevusi, sündmusi ning nende aega ja kohta) ning seda suuliselt ja kirjalikult esitada;
6) mõistab ja kasutab õpitavas võõrkeeles igapäevaseid äraõpitud väljendeid ja lihtsamaid
fraase;
7) arvutab ning oskab kasutada mõõtmiseks sobivaid abivahendeid ja mõõtühikuid
erinevates eluvaldkondades eakohaseid ülesandeid lahendades;
8) käitub loodust hoidvalt;
9) oskab sihipäraselt vaadelda, erinevusi ja sarnasusi märgata ning kirjeldada; oskab
esemeid ja nähtusi võrrelda, ühe-kahe tunnuse alusel rühmitada ning lihtsat plaani, tabelit,
diagrammi ja kaarti lugeda;
10) oskab kasutada lihtsamaid arvutiprogramme ning kodus ja koolis kasutatavaid tehnilisi
seadmeid;
11) austab oma kodupaika, kodumaad ja Eesti riiki, tunneb selle sümboleid ning täidab
nendega seostuvaid käitumisreegleid;
12) oskab ilu märgata ja hinnata; hindab loovust ning tunneb rõõmu liikumisest,
loovast eneseväljendusest ja tegevusest;
13) hoiab puhtust ja korda, hoolitseb oma välimuse ja tervise eest ning tahab olla terve;
14) oskab ohtlikke olukordi vältida ja ohuolukorras abi kutsuda, oskab ohutult liigelda;
15) teab, kelle poole erinevate probleemidega pöörduda, ning on valmis seda tegema
kooliastmete õppe- ja kasvatuseesmärkide saavutamist ja valdkonnapädevuste kujunemist.
11
5.2. II kooliastmes taotletavad pädevused
Teise kooliastme lõpus õpilane:
1) hindab harmoonilisi inimsuhteid, mõistab oma rolli pereliikmena, sõbrana, kaaslasena
ja õpilasena; peab kinni kokkulepetest, on usaldusväärne ning vastutab oma tegude eest;
2) oskab keskenduda õppeülesannete täitmisele, oskab suunamise abil kasutada eakohaseid
õpivõtteid (sealhulgas paaris- ja rühmatöövõtteid) olenevalt õppeülesande iseärasustest;
3) väärtustab oma rahvust ja kultuuri teiste rahvuste ning kultuuride seas, suhtub
inimestesse eelarvamusteta, tunnustab inimeste, vaadete ja olukordade erinevusi ning mõistab
kompromisside vajalikkust;
4) oskab oma tegevust kavandada ja hinnata ning tulemuse saavutamiseks vajalikke
tegevusi valida ja rakendada, oma eksimusi näha ja tunnistada ning oma tegevust korrigeerida;
5) oskab oma arvamust väljendada, põhjendada ja kaitsta, teab oma tugevaid ja nõrku külgi
ning püüab selgusele jõuda oma huvides;
6) oskab mõtestatult kuulata ja lugeda eakohaseid tekste, luua eakohasel tasemel keeleliselt
korrektseid ning suhtlussituatsioonile vastavaid suulisi ja kirjalikke tekste ning mõista suulist
kõnet;
7) tuleb vähemalt ühes võõrkeeles toime igapäevastes suhtlusolukordades, mis nõuavad
otsest ja lihtsat infovahetust tuttavatel rutiinsetel teemadel;
8) on kindlalt omandanud arvutus- ja mõõtmisoskuse ning tunneb ja oskab juhendamise
abil kasutada loogikareegleid ülesannete lahendamisel erinevates eluvaldkondades;
9) väärtustab säästvat eluviisi, oskab esitada loodusteaduslikke küsimusi ja hankida
loodusteaduslikku teavet, oskab looduses käituda, huvitub loodusest ja looduse uurimisest;
10) oskab kasutada arvutit ja internetti suhtlusvahendina ning oskab arvutiga vormistada
tekste;
11) oskab leida vastuseid oma küsimustele, hankida erinevatest allikatest vajalikku
teavet,seda tõlgendada, kasutada ja edastada; oskab teha vahet faktil ja arvamusel;
12) tunnetab end oma riigi kodanikuna ning järgib ühiselu norme;
13) väärtustab kunstiloomingut ning suudab end kunstivahendite abil väljendada;
14) väärtustab tervislikke eluviise, on teadlik tervist kahjustavatest teguritest ja
sõltuvusainete ohtlikkusest;
15) on leidnud endale sobiva harrastuse ning omab üldist ettekujutust töömaailmast.
12
5.3. III kooliastmes taotletavad pädevused
Kolmanda kooliastme lõpus õpilane:
1) tunneb üldtunnustatud väärtusi ja kõlbluspõhimõtteid, järgib neid, ei jää ükskõikseks,
kui neid eiratakse, ning sekkub vajaduse korral oma võimaluste piires;
2) tunneb ja austab oma keelt ja kultuuri ning aitab kaasa eesti keele ja kultuuri säilimisele
ja arengule. Omab ettekujutust ja teadmisi maailma eri rahvaste kultuuridest, suhtub teistest
rahvustest inimestesse eelarvamustevabalt ja lugupidavalt;
3) on teadmishimuline, oskab õppida ja leida edasiõppimisvõimalusi, kasutades vajaduse
korral asjakohast nõu;
4) on ettevõtlik, usub iseendasse, kujundab oma ideaale, seab endale eesmärke ja tegutseb
nende nimel, juhib ja korrigeerib oma käitumist ning võtab endale vastutuse oma tegude eest;
5) suudab end olukorda ja suhtluspartnereid arvestades kõnes ja kirjas selgelt ja asjakohaselt
väljendada, mõista ja tõlgendada erinevaid tekste, tunneb ja järgib õigekirjareegleid;
6) valdab vähemalt üht võõrkeelt tasemel, mis võimaldab igapäevastes olukordades
suhelda kirjalikult ja suuliselt ning lugeda ja mõista eakohaseid võõrkeelseid tekste;
7) suudab lahendada igapäevaelu erinevates valdkondades tekkivaid küsimusi, mis
nõuavad matemaatiliste mõttemeetodite (loogika ja ruumilise mõtlemise) ning esitusviiside
(valemite, mudelite, skeemide, graafikute) kasutamist;
8) mõistab inimese ja keskkonna seoseid, suhtub vastutustundlikult elukeskkonda ning elab
ja tegutseb loodust ja keskkonda säästes;
9) oskab esitada loodusteaduslikke küsimusi, nende üle arutleda, esitada teaduslikke
seisukohti ja teha tõendusmaterjali põhjal järeldusi;
10) suudab tehnikamaailmas toime tulla ning tehnikat eesmärgipäraselt ja võimalikult riskita
kasutada;
11) on aktiivne ja vastutustundlik kodanik, kes on huvitatud oma kooli, kodukoha ja riigi
demokraatlikust arengust;
12) suudab väljendada ennast loominguliselt, peab lugu kunstist ja kultuuripärandist;
13) väärtustab ja järgib tervislikku eluviisi ning on füüsiliselt aktiivne;
14) mõtleb süsteemselt, loovalt ja kriitiliselt, on avatud enesearendamisele.
Väärtushoiakute saavutatuse kohta antakse õpilasele tagasisidet. Seda tehakse suuliselt ja ka
kirjalikult eKooli kaudu.
13
6. Õppekorraldus koolis
6. 1. Õppetegevuse korraldus
1) Õppeaasta kestab 1. septembrist järgmise aasta 31. augustini.
2) Õppeaasta koosneb õppetrimestritest ja koolivaheaegadest.
3) Laeva Põhikoolis kehtivad Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt kehtestatud
koolivaheajad.
4) Õppeperioodis on kokku vähemalt 175 õppepäeva. Lõpuklassis on õppeperioodis kokku
vähemalt 185 õppepäeva.
5) Õppepäev on kalendripäev, mil õpilane on päevakava või individuaalse õppekava alusel
kohustatud õppes osalema. Ühes nädalas on kuni viis õppepäeva.
6) Lõpueksami toimumise päeval ja vähemalt kahel koolipäeval enne seda õppetunde ei toimu.
Lõpueksami toimumise päev ja sellele eelnevad kaks koolipäeva arvatakse õppepäevade hulka.
7) Igapäevase koolitöö korralduse põhialus on tunniplaan, millega on määratletud õpilase
nädala õppekoormus õppeaineti ja õppetundide järjekord õppepäevas.
8) Õppekorralduse põhivorm koolis on õppetund. Õppetund on kooli päevakavas või õpilasele
koostatud individuaalses õppekavas juhendatud õppeks ettenähtud ajavahemik.
9) Õppetunni arvestuslik pikkus on 45 minutit. Õppetund vaheldub vahetunniga. Õppetunni
võib jagada mitmeks osaks ning kuni kaks õppetundi võib toimuda järjest, ilma vahetunnita.
Vahetunni pikkus on vähemalt kümme minutit iga õppetunni kohta.
10) Juhendatud õppeks on koolis ainetund, individuaaltund, konsultatsioon, digiõpe, õppekäik,
külalisloeng jne, mis on suunatud teadmiste ja oskuste omandamisele ning toimub
õppekeskkonnas, milles osalevad nii õpilane kui ka õpetaja
11) Õpilaste arvu vähesuse tõttu võivad ainetunnid toimuda liidetud õpirühmades.
12) Käsitööd ja kodundust ning tehnoloogiaõpetust õpitakse rühmades, mis on moodustatud
õpilaste soove ja huvisid arvestades.
13) Kooli päevakavas kajastub õppetegevuste ning kooli õppekava toetavate õppekavaväliste
tegevuste järjestus ja ajaline kestvus.
6.2. Tunnijaotusplaan
Tunniplaanis on lubatud suurimaks nädala õppekoormuseks
14
1. klassis 20 õppetundi ;
2. klassis 23 õppetundi;
3. ja 4. klassis 25 õppetundi;
5. klassis 28 õppetundi; 6. ja
7. klassis 30 õppetundi;
8. ja 9. klassis 32 õppetundi.
Laeva Põhikool tagab õpilasele õppe kohustuslikes õppeainetes alljärgnevas
tunnijaotusplaanis esitatud nädala õppetundide mahus, kaldkirjas on esitatud Põhikooli riiklikus
õppekavas § 15 lõikes 4 nimetatud tundide kasutamine.
Tabel 1. Tunnijaotusplaan õppeaineti ja klassiti.
6.3. Vaba tunniressursi kasutamine, valikained ja võõrkeeled
1) Vaba tunniressursi (Põhikooli riiklik õppekava § 15 lõige 4) kasutamine on esitatud
tunnijaotusplaanis (Tabel 1.)
a) Kohustuslike õppeainete tundide arvu suurendamine, et toetada riiklikus
õppekavas nimetatud üld- ja ainealaste pädevuste saavutamist.
b) Valikained, et toetada üldpädevuste saavutamist.
c) Klassijuhatajatund, et toetada üldpädevuste saavutamist ja viia ellu
projektitegevusi.
2) Valikained põhikoolis on kooli valik ja on õpilastele kohustuslikud.
Valikaineteks on:
Õppeaine/Klass
Eesti keel 7 6 1 6 5 3 3 2 2 2
Kirjandus 2 2 2 2 2
A-võõrkeel 1 3 3 1 3 1 3 3 3 3
B-võõrkeel 3 1 3 3 3
Matemaatika 3 1 3 1 4 5 4 1 4 1 5 4 4
Loodusõpetus 1 1 1 2 3 2 2
Geograafia 1 1 2 2
Bioloogia 1 2 2
Keemia 2 2
Füüsika 2 2
Ajalugu 1 1 2 2 2 2
Inimeseõpetus 1 1 1 1 1 1
Ühiskonnaõpetus 1 2
Muusika 2 2 2 2 1 1 1 1 1
Kunst ja tööõpetus 3 3 3
Kunst 1 1 1 1 1 1
Käsitöö ja kodundus,
tehnoloogiaõpetus 1 1 2 2 2 2 1
Kehaline kasvatus 2 3 3 3 3 2 2 2 2
Karjääriõpetus 0,5 0,5
Informaatika 1
Klassijuhataja 1 1 1 1 1 1 1 0,5 0,5
Kokku 20 23 25 25 28 30 30 32 32
1. klass 2. klass 3. klass 4. klass 5. klass 6. klass 7. klass 8. klass 9. klass
15
• 3. klassis informaatika, mis toetab läbiva teema „Teabekeskkond“ ja „Tehnoloogia
ja innovatsioon“ rakendamist ja digipädevuste arendamist.
• 8.-9. klassis karjääriõpetus, mille eesmärgiks koolis on õppetegevuse läbiva teema
„Elukestev õpe ja karjääri planeerimine” kaudu õpilase kujundamine isiksuseks, kes
on valmis õppima kogu elu, täitma erinevaid rolle muutuvas õpi-, elu- ja
töökeskkonnas ning kujundama oma elu teadlike otsuste kaudu, sealhulgas tegema
mõistlikke kutsevalikuid.
3) Klassijuhatajatund toimub kõigis klassides eesmärgiga toetada õpilaste sotsiaalset
arengut ja üldpädevuste saavutamist. Klassijuhatajatund toetab Ettevõtliku Kooli ja
KiVa programmide tegevusi.
4) Koolis õpetatakse A-võõrkeelena inglise keelt alates 2. klassist ja B-võõrkeelena vene
keelt alates 6. klassist.
6.4. Õppe- ja kasvatustöö korraldus kooliastmetes
I kooliaste
1)Esimeses klassis on õpetuse ja kasvatuse põhitaotluseks õpilaste kohanemine koolieluga,
turvatunde ja eduelamuste kogemine ning valmisoleku kujunemine edasiseks edukaks
õppetööks. Õpilaste koolivalmidus ja võimed on erinevad, seetõttu diferentseeritakse
õppeülesandeid ja nende täitmiseks kuluvat aega.
Õppetöö käigus keskendutakse:
- kõlbeliste tõekspidamiste ning heade käitumistavade tundmaõppimisele ja järgimisele;
- positiivse suhtumise kujunemisele koolis käimisesse ja õppimisesse;
- õpiharjumuse ja -oskuste kujundamisele ning püsivuse, iseseisvuse ja eesmärgistatud töö
oskuste ning valikute tegemise oskuste arendamisele;
- eneseväljendusoskuse ja -julguse kujunemisele;
- põhiliste suhtlemis- ja koostööoskuste omandamisele, sealhulgas üksteist toetavate ja
väärtustavate suhete kujunemisele õpilaste vahel;
- õpiraskuste äratundmisele ning tugisüsteemide ja õpiabi pakkumisele.
2) Õpetaja olulisim ülesanne on toetada iga õpilase eneseusku ja õpimotivatsiooni.
3) Esimeses kooliastmes toimub õppetöö üld- ja aineõppena.
II kooliaste
16
1) Teises kooliastmes on õpetuse ja kasvatuse põhitaotluseks vastutustundlike ja iseseisvate
õpilaste kujunemine. Õppetöös on oluline äratada ja säilitada õpilaste huvi õppekavaga
hõlmatud teadmis- ja tegevusvaldkondade vastu.
Õppeöö käigus keskendutakse:
- õpimotivatsiooni hoidmisele ja tõstmisele, seostades õpitut praktikaga ning
võimaldades õpilastel teha valikuid, langetada otsuseid ja oma otsuste eest vastutada;
- huvitegevusvõimaluste pakkumisele;
- õpilaste erivõimete ja huvide äratundmisele ning arendamisele; - õpiraskustega õpilastele
tugisüsteemide ja õpiabi pakkumisele.
2) Õpetuses rakendatakse mitmekesiseid tööviise ja ülesandeid, mis võimaldavad murdeikka
jõudvatel õpilastel teha iseseisvaid valikuid ja seostada õpitut praktilise eluga ning aitavad
toime tulla õpilaste individuaalselt erineva arenguga, nende muutuvate suhete ja
tegutsemisega uutes rollides.
III kooliaste
1) Kolmandas kooliastmes on õppe ja kasvatuse põhitaotlus aidata õpilastel kujuneda
vastutustundlikeks ühiskonnaliikmeteks, kes igapäevaelus iseseisvalt toime tulevad ning
suudavad oma huvidele ja võimetele vastavat õpiteed valida.
Õppetöö käigus keskendutakse
- õpimotivatsiooni hoidmisele;
- õppesisu ja omandatavate oskuste seostamisele igapäevaeluga ning nende rakendatavuse
tutvustamisele tulevases tööelus ja jätkuõpingutes;
- erinevate õpistrateegiate teadvustatud kasutamisele ning enesekontrollimise oskuse
arendamisele;
- pikemaajaliste õppeülesannete (sealhulgas uurimuslike õppeülesannete) planeerimisele,
eesmärkide püstitamisele ja oma tulemuste hindamisele;
- õpilaste erivõimete ja huvide arendamisele;
- õpilaste toetamisele nende edasiste õpingute ja kutsevalikute tegemisel.
6.5. Distantsõppe korraldus eesmärgiga ennetada või tõkestada tuvastatud nakkushaiguse
levikut
1. Kool juhindub distantsõppe läbiviimisel Andmekaitse Inspektsiooni 07. oktoobri 2020.
a ringkirjas edastatud ühistest suunistest koolidele.
17
2. Kool annab ette distantsõppeks vajalikud nõuded ja küsib tagasiside, kas kodus on
vastav tehniline valmisolek olemas või mitte. Kool ei küsi õpilastelt ega vanematelt täpsemaid
tehnilisi andmeid või andmeid teenusepakkujate kohta.
3. Virtuaalsed õppetöö korraldamise keskkonnad
3.1. Juhul, kui isikuandmeid töödeldakse virtuaalkeskkonnas selgelt kogu kooli õppetöö
korraldamiseks, sh ka distantsõppeta, ei ole küsita selleks eelnevaid nõusolekuid. Samuti ei
paku kool alternatiivseid lahendusi või ühe lapsevanema tõttu ei korralda kool ümber oma
tavapärast tööd. Sellised keskkonnad, mida kool kasutab kogu kooli õppetöö korraldamiseks
on eKool ja kooli domeeniga meiliaadressid.
3.2. Õppetöö korraldamist võimaldavate keskkondade paroolide haldamine toimub kas õpilase
enda või nooremate laste puhul nende vanema poolt ning koolile jääb parooli taastamisel
administreeriv roll. Selle korralduseks loob kool konto loomisel ühekordsed ajutised paroolid,
mis tuleb õpilasel või vanemal pärast sisse logimist kohe ära muuta.
4. Virtuaalsed õppetöö abistamise keskkonnad
4.1. Kõik muud keskkonnad, mis ei ole õppetöö korraldamiseks vältimatud, on
nõusolekupõhised. Neid keskkondi pakub kool alternatiivina neile, kes ei soovi õppetööks
tavapäraselt kasutatavaid keskkondi kasutada.
4.2. Otsused, milliseid keskkondi ja rakendusi (äppe) tunni läbiviimisel kasutada, teeb kool,
mitte iga õpetaja eraldi. Erandina on need testide loomise keskkonnad, mis ei nõua konto
tegemist ja kus ei toimu isikuandmete salvestamist. Muul juhul valib ja vastustab kool,
millised virtuaalsed abivahendid on kooli hinnangul turvalised ja tööks vajalikud.
Keskkondade valikul kasutab kool võimalusel sama tooteperekonna teenuseid (sama konto
erinevatele teenustele), et ei tekiks liiga palju erinevaid keskkondade haldamisega seotud
kohustusi.
4.3. Pärast eesmärgi täitumist hoolitseb kool, et kõik andmed ja kasutajakontod saaksid
kustutatud.
4.4. Keskkonna valikul lähtub kool vanuselisest piirangust, mille on keskkond seadnud.
Eelistatakse Euroopa Liidu tegevuspiirkonnas andmete töötlemist arvestavate keskkondadega,
sest probleemide korral on sel juhul tagatud ühtsed õiguskaitsepõhimõtted.
4.5. Pärast hinde väljapanemist (s.t. pärast hindamise vaidlustusaega) tagab kool, et õpetaja on
kõik saadud failid, videod ja fotod kustutanud. Või kui soovitakse midagi hiljem muul
18
eesmärgil kasutada, peab õpetajal olema selleks eelnev nõusolek. Et kool saaks seda nõuet
täita, peavad õpetajad kasutama töövahendiks ainult kooli domeeniga e-posti aadressi.
4.6. Videote ja fotode edastamisel õpetajale (nt kehalise tunni harjutuste sooritamise
hindamiseks) kasutatakse ainult sellist võimalust, kus kasutajad laevad need üles kooli
serverisse, kus need pärast teatud aja möödumist automaatselt kustutatakse, ning teavitatakse
puudutatud isikud sellest, kaua andmeid säilitatakse.
4.7. Õpilast tuleb jäädvusta fotol või videol nii, et ta ei oleks üheselt tuvastatav (nt selja tagant,
kaugelt distantsilt, hiljem udutades jms). Õpilased võivad kooliga jagada videot ka nii, et see
on nähtav vaid õpetajale, ei ole alla laetav ja õpilased saavad selle hiljem ise ära kustutada.
Juhul, kui video funktsioon ei ole õpitulemuse saavutatuse hindamiseks vajalik, siis
kasutatakse ainult häälsalvestavaid programme.
4.8. Kool hoolitseb selle eest, et kooli arvutid, serverid jms oleks turvalised. Kooli töötajad ei
töötle avalikus pilveruumis näiteks laste, õpetajate või vanemate eriliigilisi isikuandmeid.
Isikuandmete Euroopa Liidust väljapool majutatud pilve andmete edastamisel lähtub kool
isikuandmete kaitse üldmääruse reeglitest ja nõuetest andmete kolmandasse riiki edastamise
kohta. Distantsõppes võib õpetaja kasutada ka Facebooki (sh Instagrammi) gruppe, kus
õpetaja ja õpilased saavad omavahel mõtteid ja kogemusi vahetada.
5. Tundide salvestamine ja ülekanded (distantsõpe ja põimõpe)
5.1. Tundide voogedastamine põimõppe ja distantsõppe korral toimub avaliku ülesande
täitmiseks ning ei vaja eelnevaid nõusolekuid.
5.2. Distantsõppe korral toimub kogu õppetöö virtuaalselt õppetöö korraldamise eesmärgil.
5.3. Põimõppe korral peab esinema igal korral reaalne vajadus (nt kokkulepe mõne vanemaga,
kelle laps peab olema karantiinis, isolatsioonis jms). Kas üldse ja mis tingimustel kellelegi
põimõppe võimalust pakutakse, otsustab õpetaja. Eemalolevatel õpilasel on alati võimalus
kokkuleppel õpetajaga kasutada eraldi suhtlust õpetajaga nagu koduõppel, nõu küsimisel,
järelevastamisel jms.
5.4. Põimõppeläbiviimise otsustab õpetaja. Põimõpet on tehniliselt keerukas läbi viia (õpetaja
liigub klassis ringi ja pole pidevalt kaamera ees, tema hääl ei kostu mikrofoni, taustamüra
segab õpetaja kuulamist), mistõttu sellisel viisil tunnis osalemine ei pruugi anda soovitud
eesmärki. Samas võimalus klassiga videosilla kaudu suhelda aitab eemaloleval õpilasel tunda,
et ta on osa kollektiivist. Iga konkreetse juhtumi puhul teeb otsuse õpetaja.
19
5.5. Põimõppe võimaluse kasutamiseks kasutatakse vaid mittestatsionaarseid kaameraid, kuna
statsionaarsete kaamerate paigaldamine klassiruumi ei ole põhjendatud.
5.6. Õpetaja peab tagama, et ligipääs otseülekandele on vaid selleks ettenähtud isikutel. Kui
teenus võimaldab, võib juurdepääsu ülekandekeskkonnale täiendavalt kaitsta salasõnaga.
Õpetajal peab veenduma, et ülekannet jälgivad vaid ettenähtud õpilased, sh ei või seda ilma
kokkuleppeta jälgida ka lapsevanemad. Seega on põhjendatud õpetaja nõue, et tundi ei või
jälgida kõrvalised isikud kodus ning selle võib õpetaja seada tunnis osalemise tingimuseks.
Reaalajas õpilastest videopildi jälgimine on meie hinnangul põhjendatud, et õpetaja saaks
tundi läbi viia, sh kontrollida õpilase tunnis osalemist. Seega võib õpetaja nõuda, et õpilane
peab oma videopilti jagama.
5.7. Kui eesmärk on tunnis osalemine ja tunni läbiviimine, siis puudub põhjendus järele
vaatamiseks ja salvestamiseks. Kui õpilane tunnist puudub, siis ka järele vastamine toimub nii,
nagu see toimuks ilma distantsõppeta.
5.8. Õpetajad kasutavad ainult selliseid virtuaalkeskkondi, mis võimaldavad õpetajal, kui tunni
läbiviijal salvestamisfunktsiooni kasutamist kontrollida ja seadistada selliselt, et nt ainult
õpetaja saab salvestamise algatada. See annab võimaluse maandada riske, et ei toimuks
kontrollimatut õppetunni salvestamist ja hilisemat levitamist ja avaldamist. Kui salvestamine
on virtuaalkeskkonnas õpetaja poolt aktiveeritud, tuleb õpetajal sellest õpilasi teavitada, ning
tuleb arvestada, et salvestub ka teenuse suhtlusaknas toimuv infovahetus.
5.9. Klassiruumis toimuva tunni edastamisel suunab õpetaja arvutikaamera nii, et õpilased ei
oleks kogu aja näoga otse kaamerasse (nt selja tagant) või näitab vaid õpetajat. Distantsõppe
korral tuleb õpilastel hoida enda arvutipilti kodus nii, et peale nende ei oleks taustal muid
isikuid ja tuleks kasutada kõrvaklappe.
6. Distantsõppes tunni salvestamine ja salvestite jagamine ei ole ilma eelneva kokkuleppeta
lubatud. Sellise õpilaste või vanemate tegevuse eest ei vastuta enam kool.
7. Koolilõuna pakkumine distantsõppe ajal
7.1. Õiguskantsleri avaliku selgituse kohaselt on koolilõuna mitterahaline hüvitis, mille
pakkumise kohustust kohalikul omavalitsusel ei ole. Sellest lähtuvalt on kool asunud
seisukohale, et tegemist on koostöös kohaliku omavalituse ja kooliga pakutava võimalusega
(sh on koolil õigus seada teenuse kasutamiseks ka õiglased tingimused).
20
7.2. Kui kool koostöös kooli pidajaga otsustab pakkuda koolilõunat koos koju viimise
teenusega, siis vanematelt kontaktandmete küsimine on vajalik. Iga vanem saab ise otsustada,
kas ta teenust kasutab, seega on tegemist nõusolekupõhise andmete töötlemisega (IKÜM
artikkel 6 lõige 1 punkt a).
8. Distantsõppe korral on tagatud tugiteenuste ja teiste teenuste kättesaadavus, sh
koolitervishoiuteenus põhikooli- ja gümnaasiumiseaduses ette nähtud korras.
7. Läbivate teemade rakendamine
Läbivad teemad on üld- ja valdkonnapädevuste, õppeainete ja ainevaldkondade lõimingu
vahendiks . Läbivad teemad võimaldavad luua ettekujutuse ühiskonna kui terviku arengust ja
toetavad õpilaste suutlikkust oma teadmisi erinevates eluvaldkondades rakendada. Läbivaid
teemasid arvestatakse koolikeskkonna kujundamisel ja neid lõimitakse üld- ja
valdkonnapädevustega, õppeainete ja ainevaldkondadega.
Läbivate teemade õpe realiseerub eelkõige:
- õpikeskkonna korralduses – kooli vaimse, sotsiaalse ja füüsilise õpikeskkonna kujundamisel
arvestatakse läbivate teemade sisu ja eesmärke;
- aineõppes – läbivatest teemadest lähtudes tuuakse aineõppesse sobivad teemakäsitlused,
näited ja meetodid, viiakse koos läbi aineteüleseid, klassidevahelisi ja ülekoolilisi projekte.
Õppeainete roll läbiva teema õppes on lähtuvalt õppeaine taotlustest ja õppesisust erinev,
olenevalt sellest, kui tihe on ainevaldkonna seos läbiva teemaga;
- kooli projektinädalate või projektipäevade raames – projektinädala või projektipäeva jooksul
toimub õpe koolis ühest üldteemast lähtuvalt, mida käsitletakse erinevate õppeainete kaudu,
lõimides neid omavahel. Projektinädala eesmärgiks on tervikliku maailmapildi loomine;
- valikainete valikul valikained toetavad läbivate teemade taotlusi;
- läbivatest teemadest lähtuvas või õppeaineid lõimivas loovtöös – õpilased võivad läbivast
teemast lähtuda selle loovtöö valikul, mida tehakse kas iseseisvalt või rühmatööna;
- korraldades võimaluse korral koostöös kooli pidaja, paikkonna asutuste ja ettevõtete, teiste
õppe-ja kultuuriasutuste ning kodanikuühendustega klassivälist õppetegevust ja huviringide
tegevust ning osaledes maakondlikes ja üle-eestilistes projektides.
Õpetuses ja kasvatuses käsitletavad läbivad teemad on:
1) Elukestev õpe ja karjääri planeerimine – taotletakse õpilase kujunemist isiksuseks,
kes on valmis õppima kogu elu, täitma erinevaid rolle muutuvas õpi-, elu- ja töökeskkonnas
ning kujundama oma elu teadlike otsuste kaudu, sealhulgas tegema mõistlikke kutsevalikuid
21
2) Keskkond ja jätkusuutlik areng – taotletakse õpilase kujunemist sotsiaalselt
aktiivseks, vastutustundlikuks ja keskkonnateadlikuks inimeseks, kes hoiab ja kaitseb
keskkonda ning väärtustades jätkusuutlikkust, on valmis leidma lahendusi keskkonna- ja
inimarengu küsimustele;
3) Kodanikualgatus ja ettevõtlikkus – taotletakse õpilase kujunemist aktiivseks ning
vastutustundlikuks kogukonna- ja ühiskonnaliikmeks, kes mõistab ühiskonna toimimise
põhimõtteid ja mehhanisme ning kodanikualgatuse tähtsust, tunneb end ühiskonnaliikmena
ning toetub oma tegevuses riigi kultuurilistele traditsioonidele ja arengusuundadele;
4) Kultuuriline identiteet – taotletakse õpilase kujunemist kultuuriteadlikuks inimeseks,
kes mõistab kultuuri osa inimeste mõtte- ja käitumislaadi kujundajana ning kultuuride
muutumist ajaloo vältel, kellel on ettekujutus kultuuride mitmekesisusest ja kultuuriga
määratud elupraktikate eripärast ning kes väärtustab omakultuuri ja kultuurilist mitmekesisust
ning on kultuuriliselt salliv ja koostööaldis;
5) Teabekeskkond – taotletakse õpilase kujunemist teabeteadlikuks inimeseks, kes tajub
ja teadvustab ümbritsevat teabekeskkonda, suudab seda kriitiliselt analüüsida ning toimida
selles oma eesmärkide ja ühiskonnas omaksvõetud kommunikatsioonieetika järgi;
6) Tehnoloogia ja innovatsioon – taotletakse õpilase kujunemist uuendusaltiks ja
nüüdisaegseid tehnoloogiaid eesmärgipäraselt kasutada oskavaks inimeseks, kes tuleb toime
kiiresti muutuvas tehnoloogilises elu-, õpi- ja töökeskkonnas;
7) Tervis ja ohutus – taotletakse õpilase kujunemist vaimselt, emotsionaalselt, sotsiaalselt
ja füüsiliselt terveks ühiskonnaliikmeks, kes on võimeline järgima tervislikku eluviisi, käituma
turvaliselt ning kaasa aitama tervist edendava turvalise keskkonna kujundamisele;
8) Väärtused ja kõlblus – taotletakse õpilase kujunemist kõlbeliselt arenenud inimeseks,
kes tunneb ühiskonnas üldtunnustatud väärtusi ja kõlbluspõhimõtteid, järgib neid koolis ja
väljaspool kooli, ei jää ükskõikseks, kui neid eiratakse, ning sekkub vajaduse korral.
8. Lõimingu rakendamine
Õppetegevus ja selle tulemused kujundatakse tervikuks lõimingu kaudu. Lõiming on õpetajate
teadlik katse seostada erinevaid teadmisi ja oskusi ning õppemeetodeid omavahel nii, et
saavutada õppekava ja õpetuse terviklikkus.
Lõiming toetab õpilaste üld- ja valdkonnapädevuste kujunemist.
1) Lõimingu saavutamist kavandab kool õppekava arenduse ning ning õppe- ja
kasvatustegevuse planeerimise käigus kooli üldtööplaani tasandil ning õpetaja oma töö
planeerimisel töökava tasandil. Lõimingu mõte avaldub selles, et ühel või teisel moel seostades
22
eraldiseisvaid õpetatavaid teadmisi ja oskusi, asetades need reaalse elu konteksti ning aidates
õpilastel neid mõtestada ning seostada üheks tervikuks.
2) Õppe lõimimine saavutatakse erinevate ainevaldkondade õppeainete ühisoas järgimisel,
õppeainete, koolisiseste projektide ja läbivate teemade ühiste temaatiliste rõhuasetuste,
õppeülesannete ning –viiside abil.
3) Lõimingu saavutamiseks korraldatakse Laeva Põhikoolis õpet ja kujundatakse
õpikeskkonda ning õpetajate koostööd viisil, mis võimaldab aineülest käsitlust: täpsustades
pädevusi, seades õppe-eesmärke ning määratledes erinevate õppeainete ühiseid probleeme ja
mõistestikku.
4) Õppe lõimingut taotlevad tunnivälised ja ülekoolilised projektid kavandatakse koostöös
iga õppeaasta alguseks ning need kajastuvad kooli üldtööplaanis. Tulenevalt kooli
üldtööplaanist arvestavad õpetajad oma tööd planeerimisel kavandatud projektidega.
5) Lõimingul on oluline roll õppimise fragmenteerituse vähendamises, eesmärgiga muuta
õppimine õpilase jaoks tähenduslikuks. Selle saavutamiseks kasutatakse probleemõpet, mis
julgustab õpilasi uurima võimalusi, välja mõtlema alternatiivseid lahendusi, tegema koostööd
teiste õpilastega, välja pakkuma ideid ja hüpoteese ning lõpuks välja pakkuma parima
lahenduse, mille nad ise leidsid.
6) Lõiming võimaldab püüelda suunas, kus õpilased areneksid aktiivseteks
ennastjuhtivateks õppijateks, kes konstrueerivad oma teadmisi varasematele teadmistele
tuginedes ning õppimise käigus omandatud kogemustest ja seostest.
7) Lõimingu puhul on oluline lõimingutsentri määratlemine. Lõimingutsentrit kasutatakse
millegi saavutamiseks ning selle ümber kavandatakse õppetegevus. Lõimingutsentriks võib olla
mingi teadmine, oskus või suhtumine või mingi keskne idee. Kooli õppekava kontekstis on
sellisteks aineülesteks ideedeks pädevused. Pädevusi käsitletakse kui lõimingutsentreid, mis on
aluseks suutlikkuse kujunemisel. Pädevuste kujundamist taotletakse nii õppe- kui ka
õppekavavälises tegevuses.
8) Lõimingutsentriks võivad olla - erinevad õppeviisid (individuaalne, paaris- ja rühmatöö,
diskussioon, ajurünnak, probleemõpe, õppekäik, ekskursioon, matk), mis aitavad õpilasel omandada
erinevaid töövõtteid ja saada kogemusi; - erinevad õppeülesanded (projekt, referaat, uurimistöö,
loovtöö, essee), mis täidavad olulist rolli sisemise lõimingu saavutamisel; Lõiminguks võib olla
mistahes probleem, meetod või vahend, millega seostatakse kaks või enam õpikogemust.
9) Lõimingutsentri määratlemisel lähtutakse õppekava üldosas ja ainevaldkondade
üldosades ning ainekavades esitatud üld-, valdkonna- ja ainepädevustest. Valitud
lõimingutsentri käsitlemiseks tuleb leida sobiv lõiminguviis ja sellega seotud tegevused.
23
Tegevused peavad olema õpetaja poolt valitud hariduslikult tähenduslikud ja soodustama iga
aine õpitulemuste saavutamist ka siis, kui nad ei sisalda endas lõimingut.
10) Lõiming väljendub õpetaja töö planeerimisel õppetegevustena. Tegevusteks võivad olla
projektide kavandamine ja teostamine, probleemide lahendamine, uurimine, küsimuste
esitamine ja neile vastuste leidmine.
11) Lõimingu õnnestumiseks oluline õpetajate koostöö ning koolis on loodus võimalused
õpetajate oma vaheliseks tihedaks koostööks. Lõimingu viisi valikul on õpetaja vaba ning valik
sõltub sellest, mida tahetakse lõimimisega saavutada: kas luua seoseid üksikute õpitulemuste
vahel, ainevaldkondade sees ja ainevaldkondade vahel või soovitakse lõiminguga saavutada
kooliastme pädevusi, üldpädevusi või valdkonnapädevusi.
12) Õpetajal on kasutada järgmised lõiminguviisid: ainetevahelised seosed, ajaline
kooskõla, ainete kombineerimine, teemakeskne lõiming jms.
13) Valdkonnasisesed ja õppeainete lõimingu võimalused teiste ainevaldkondadega on
kirjeldatud riikliku õppekava ja kooli valikainete ainevaldkondade kavades. Õpetaja arvestab
nende võimalustega õppetöö planeerimisel ja läbiviimisel.
9. Kooli õppekava välise õppimise või tegevuse arvestamine koolis õpetatava
osana
1) Õpilase vanema ja direktori või direktori volitatud isikuga kokkuleppel võib kool arvestada
kooli õppekavavälist õppimist koolis läbitava õppe osana tingimusel, et see võimaldab
õpilasel saavutada kooli või individuaalse õppekavaga määratud õpitulemusi.
2) Kooli õppekava väliste õpingute või tegevuste arvestamine kooli õppekava osana võimaldab
suurendada õpilaste, sealhulgas erivajadustega õpilaste hariduslikku mobiilsust ning
avardada võimalusi kooliväliseks õppeks. Mujal õppimine annab paindlikuma võimaluse
hariduse omandamiseks ja annab andekamatele õpilastele võimaluse ennast teostada.
3) Kooli õppekava välise õppimise arvestamisel lähtutakse õpitu sisust ja õpitulemustest.
Koolil on õigus nõuda täiendavaid materjale, kui tõendusmaterjal õpitu sisu või õpitulemuste
kohta pole piisav.
4) Kooli õppekava välise õppe või tegevuse arvestamisel loetakse tulemused samaväärseks
õppekava läbimisel saavutatud õpitulemustega.
5) Kooli õppekava väliste õpingute või tegevuste arvestamisel kooli õppekava osana võivad
võimalikud äraütlemised olla seotud
- tähtajalise aegumisega – kui õppimine on toimunud enam kui kolm aastat tagasi;
24
- sisulise aegumisega – teatud õpitulemused aeguvad ajas, näiteks seoses infotehnoloogia
arenguga;
- topeltarvestamise vältimisega — mujal (näiteks muusikakoolis) õpitu, mille tõenduseks on antud
muusikakooli tunnistus ei ole automaatselt üle kantav muusika õppeaine läbimisena; - muu mõjuv
põhjus, miks õppekavavälist õppimist ei saa arvestada õppekava osana.
-Ei arvestata kooli õppekavaväliseid õpinguid või tegevusi seoses kooli lõpetamisega
(koolieksami sooritamisel, õpilasuurimuse või praktilise töö sooritamisel ning loovtöö
koostamisel).
6) Kooli õppekavaväliste õpingute või tegevuste arvestamiseks vaatab kooli juhtkond läbi
direktorile laekunud avaldused ja teeb otsuse õpingute arvestamise kohta kooli õppekava osana.
Vajadusel kaastakse arutelule õpetaja(d).
10. Üldpädevuste kujundamiseks ja õppekeskkonna mitmekesistamiseks
kavandatud tegevused
Üldpädevuste kujundamiseks ja õppekeskkonna mitmekesistamiseks on põhikool liitunud
Liikuma Kutsuva Kooli, Ettevõtliku Kooli ja KiVa programmiga.
Lisaks toetavad õppekava rakendamist ühistegevused ja osalemine erinevates projektides, mida
kirjeldatakse konkreetsemalt kooli üldtööplaanis kooskõlas haridus- ja teadusministri 25.augusti
2010.a
1) Õppekava rakendamist toetavad ühistegevused:
• Üritused
• Õppekäigud
• Ainenädalad ja -päevad, koolisisesed võistlused (olümpiaadid, konkursid,
spordivõistlused jne)
• Õpilastele, õpetajatele ja lastevanematele suunatud koolitused (loengud, jne).
• Osalemine projektides.
2) Koolis on õpilase individuaalse arengu tagamiseks loodud õppekava täitmist toetavad
huviringid, mis võimaldavad õpilastel arendada nende tugevaid külgi.
3) Õppekava efektiivseks täitmiseks tehakse koostööd erinevate partneritega – nii
koolisiseselt kui ka väljaspool kooli. Koolil on hästi toimiv koostöö õppeprogramme
pakkuvate muuseumidega, teadusasutustega, erinevate loodushariduskeskustega, Tartu
valla hallatavate asutustega; lisaks teeme koostööd ka teiste väikeste maakoolidega.
4) Projekt-, õues- ja muuseumiõpe ning ekskursioonid ja õppekäigud
a. Projekt-, õues- ja muuseumiõpe ning ekskursioonid ja õppekäigud toimuvad üldjuhul
õppepäeval vastavalt kooli päevakavale. Vajadusel võib kooskõlastatult kooli
25
juhtkonnaga ja lapsevanematega kasutada õppekäikudeks ja ekskursioonideks lisaks
teisi aegu õppeaasta sees.
b. Õppeaasta alguses kavandavad aineõpetajad omavahel kooskõlastades oma
tööplaanides ülekoolilised projektid.
c. Õppekäikude, võistlustel osalemise vms ürituste planeerimine toimub õppetöö
käigus, lähtudes erinevate ainete lõimingutest ja pädevustest.
d. Õppekäike korraldatakse klassiti või mitme klassiga ühiselt. Igal õppekäigul on
õpieesmärk, mis lähtub ainekavadest ja läbivatest teemadest.
11. Liikluskasvatus
11.1. Liikluskasvatuse korraldus koolis
1) Vastavalt „Liiklusseaduse § 4 lg 1“ on liikluskasvatuse eesmärk kujundada üksteisega
arvestavaid liiklejaid, kellel on
- ohutu liiklemise harjumused ja kes tajuvad liikluskeskkonda ning hoiduvad käitumast
teisi liiklejaid ohustavalt ja liiklust takistavalt;
- teadmised ja oskused, mis toetavad nende endi ja teiste liiklejate toimetulekut ja ohutust
mitmesugustes liiklusolukordades nii jalakäija, sõitja kui ka juhina.
2) Kooli rolliks on vastavalt „Liiklusseaduse § 4 lg 2“ viia läbi laste liikluskasvatust ja
valmistada neid ette ohutuks liiklemiseks.
3) Kooli poolt läbiviidav liikluskasvatus toimub vastavalt ja kooskõlas Vabariigi Valitsuse
27.10.2011. a määruse nr 136 „Laste liikluskasvatuse kord“.
4) Liikluskasvatuse teemad planeeritakse õpetajate poolt õppe- ja kasvatustegevust kavandades
ja seda viiakse läbi ainetundide raames.
5) Koolivälised liikluskasvatust toetavad tegevused kavandatakse kooli üldtööplaanis ja nende
läbiviimise eest vastutab kooli juhtkond .
6) Koolis viiakse läbi jalgratturite koolitust juhilubade taotlemise eesmärgil.
11.2. Liikluskasvatuse eesmärgid ja õpitulemused
1) Määruses „Laste liikluskasvatuse kord“ on esitatud liikluskasvatuse sisu kooliastmeti:
- põhikooli I astmes on liikluskasvatuse sisuks jalakäija ja jalgratturi ohutu liiklemise,
käitumise ja liikluses toimetuleku õpetamine, lähtudes eelkõige lapse koduümbruse
liikluskeskkonnast;
26
- põhikooli II ja III astmes on liikluskasvatuse sisuks erinevate liiklusolukordade
selgitamine lapse enda ja teiste liiklejate seisukohalt ning linna ja maapiirkonna teedel ohutu
liiklemise õpetamine.
2) Maanteeamet soovitab liikluskasvatuse teemade kaudu kujundada alljärgnevad üldised
teadmised ja oskused ohutuks liiklemiseks kooliastmeti.
I kooliastmel on liikluskasvatuse eesmärgiks:
- ohutuse väärtustamine ning tähelepanu pööramine ohutusele igapäevases õppe- ja
kasvatustegevuses;
- oskus mõista ja väärtustada iseenda ohutust ning ohutut käitumist; ohuolukordade
tekkepõhjuste selgitamine, ohu ennetamine, ohutust tagavate turvavahendite kasutamine,
abi kutsumine.
I kooliastme lõpuks õpilane:
- teab hädaabi numbrit (112), oskab ohust teatada;
-oskab kirjeldada ohtusid oma kooliteel, põhjendada ning selgitada ohtude vältimist kooliteel;
- oskab kasutada ohutust tagavaid kaitsevahendeid, sh
helkur, turvavöö, jalgratturikiiver, põlve- ning küünarnukikaitsed, vajadusel
ujumisrõngast, päästevesti;
- oskab käituda ühissõidukeis, neisse siseneda, väljuda ning ohutult sõiduteed ületada; ’
- oskab valida jalgrattaga, rulaga, rulluiskudega sõitmiseks ohutut kohta;
- oskab ohutult liigelda märjal, libedal, lumisel teel;
- oskab valida tee, sh raudtee ületamiseks kõige ohutumat kohta; peatuda, kuulata, vaadata ning
ohutuses veendununa sõidutee ületada;
- oskab määrata sõidukite liikumise suunda ning hinnata liikumise kiirust;
- oskab eristada valet/ohtlikku liikluskäitumist õigest/ohutust käitumisest.
II kooliastmel on liikluskasvatuse eesmärgiks:
- õpetada mõistma ja väärtustama ohutust, iseenda turvalisust ning ohutut käitumist; oskus
osaleda diskussioonides ohtu ennetavates tegevuste analüüsimisel ja õigete hoiakute
kujunemisel;
- ohutusalaste teadmiste, oskuste, vilumuste lõimimine (laste õpetamine reaalses
keskkonnas, praktilised õppused jne).
27
II kooliastme lõpuks õpilane:
- oskab ohust kiiresti ja korrektselt teatada;
- oskab kasutada ohutust tagavaid kaitsevahendeid, sh helkur, turvavöö, jalgratturi-
, mopeedijuhi kiiver, põlve- ning küünarnukikaitsed;
- oskab käituda ühissõidukeis, neisse siseneda, väljuda ning sõiduteed ületada;
- oskab hinnata sõidukite liikumissuunda, -kiirust ja kaugust;
- oskab valida tee sh raudtee ületamiseks kõige ohutumat kohta;
- oskab hinnata sõiduki liikumiskiirust ja määrata vahemaid;
- tunneb/teab/mõistab liikluseeskirja nõudeid jalakäijale, juhile (jalgratturile);
- oskab leida informatsiooni ja lisamaterjali ohutusalaste teemakäsitluste kohta; 9) oskab
kaardistada ohtlikud kohad kooliteel, kirjeldab ohtu ja teab, kuidas ohtu vältida.
III kooliastmel on liikluskasvatuse eesmärgiks:
- õpetada mõistma ja väärtustama ohutust, iseenda turvalisust ning ohutut käitumist; oskus
osaleda diskussioonides ohtu ennetavates tegevuste analüüsimisel ja õigete hoiakute
kujunemisel;
- ohutust tagavatest seadustest tulenevate käitumisharjumuste kujundamine, (teadmiste
rakendamine oskuste, vilumusteni) praktilised ohutusalased õppused.
III kooliastme lõpuks õpilane:
- väärtustab ohutust, arvestab kaasliiklejatega ning on seaduskuulekas;
- oskab ohust teatada ja hinnata ohuolukorda;
- oskab vaatluse teel hinnata helkuri peegelduvuse omadusi;
- kiiver, põlve- ning küünarnukikaitsed;
- teab ja tunneb nõudeid jalgratturile ja mopeedijuhile ning oskab vastavalt nõuetele käituda -
.oskab kaardil tähistada ohtlikud kohad kooliteel ja valida ohutuma teekonna sihtpunkti
jõudmiseks;
- kirjeldab ohutu teekonna valiku põhimõtteid;
- mõistab liikluseeskirja nõudeid jalakäijale, juhile (jalgratturile, mopeedijuhile);
-.on teadlik ohutusalastest kampaaniatest ning annab hinnangu ajas muutuvate hoiakute
kujunemise kohta;
- oskab leida informatsiooni ja võrrelda Eesti (liiklus)ohutusalast olukorda teiste riikidega.
28
11.3. Liikluskasvatuse teemad
Liikluskasvatuse teemad on tuletatud põhikooli riikliku õppekava ja gümnaasiumi riikliku õppekava
läbivast teemast ,,Tervis ja ohutus“ ning maanteeameti veebilehel esitatud soovitustest
liikluskasvatuse osas ning liiklusseadusest ja selle alusel antud määrusest ,,Laste liikluskasvatuse
kord“. Vabariigi Valitsuse 20.oktoobri määruse nr 136 „Laste liikluskasvatuse kord“ § 5 lõigetes 3
kuni 5 on sätestatud liikluskasvatuse sisu kooliastmeti: Põhikooli esimeses astmes (1-3.klass) on
liikluskasvatuse sisuks jalakäija ja jalgratturi ohutu liiklemise, käitumise ja liikluses toimetuleku
õpetamine, lähtudes eelkõige lapse koduümbruse liikluskeskkonnast.
Põhikooli teises (4.-6.klass) ja kolmandas astmes (7.-9.klass) on liikluskasvatuse sisuks
erinevate liiklusolukordade selgitamine lapse enda ja teiste liiklejate seisukohalt ning
maapiirkonna teedel ohutu liiklemise õpetamine.
12. Lõimuva loovtöö korraldamise põhimõtted ning temaatilised
rõhuasetused III kooliastmes
Vastavalt Põhikooli riiklikus õppekavas §15 p 8 sätestatud korrale korraldab kool 8.klassis
õpilasele õppekava läbivatest teemadest lähtuva või õppeaineid lõimiva loovtöö, mille teema
kantakse põhikooli lõputunnistusele.
Loovtööl võib olla erinev vorm: uurimus, projekt, kunstitöö, näidend, poster, film, PowerPoint
esitlus, muusikateos, õpilasnäitus, demonstratsioon vms. Tööd võib teostada nii individuaalselt
kui ka kollektiivselt. Kollektiivselt teostatud loovtööde puhul peab rühma iga liikme panus
olema selgelt tõendatud ja nähtav igas töö etapis.
12.1. Loovtöö eesmärk:
- pakkuda õpilasele võimetekohast ning huvidest lähtuvat eneseteostuse võimalust;
- toetada õpilase tervikliku maailmapildi ja loomingulise algatusvõime ja loova
eneseväljendusoskuse kujunemist ning aidata kaasa uute ideede tekkimisele ja teostamisele
õppeainete lõimumise ja loovtöö protsessi kaudu;
- toetada õpimotivatsiooni, enesereflektsiooni ja kriitilise mõtlemise kujunemist; toetada
õpilase kujunemist loovaks ning mitmekülgseks isiksuseks;
- arendada üldpädevuste kujunemist; toetada õpilast tema võimete paremal
tundmaõppimisel, mis aitaks teha valikuid järgnevateks õpinguteks.
29
12.2. Loovtöö korraldamise ja läbiviimise etapid:
- loovtöö korraldamine;l
- loovtöö teema valimine;
- õpilaste juhendamine;
- loovtöö kirjalik vormistamine;
- loovtöö kaitsmine;
- loovtöö hindamine.
12. 3. Korraldamine
- Üldjuhul valivad õpilased 7. klassi II poolaastal sobiva loovtöö teema omal valikul või
aineõpetajate poolt esitatud teemade seast ja esitavad detailsema tegevuste ajakava.
- Loovtöö kaitsmine toimub üldjuhul 8. klassis aprillikuu jooksul
- Loovtööde juhendajad kinnitab kooli direktor. Kui teema hõlmab ainetevahelist lõimingut, siis
võib tööl olla vajadusel ka mitu juhendajat.
-.Väljaspool kooli töötaval juhendajal peab olema esitatud koolile kirjalik nõusolek konkreetse
töö juhendamiseks.
- Direktori poolt kinnitatud hindamiskomisjon on viieliikmeline. Hindamiskomisjoni tööd
juhib esimees, kes on valitud konsensuslikult komisjoniliikmete poolt.
12.4. Teema valimine
- Loovtööde üldisemad teemad pakuvad välja juhendajad lähtudes õppekava läbivatest
teemadest (Põhikooli riiklik õppekava § 14 p 3) või kindla õpiosa õpitulemusest. Õpilane valib
oma loovtöö teema õpetajate poolt pakutud teemade hulgast. Õpilane võib valida ka oma teema,
kui tal on olemas sobiv juhendaja.
Täpsema ja spetsiifilisema teema valiku (ehk alateema valiku) teeb õpilane(sed) arutelus
juhendajaga. 10.septembriks määrab direktor uurimistööde juhendajad ja kinnitatab valitud
uurimustööde teemad käskkirjaga.
12.5. Juhendamine
Juhendaja ja õpilane koostavad ajakava, mis kindlustab loovtöö õigeaegse valmimise. Juhendaja
roll:
- aitab õpilast teema valikul ja tegevusplaani koostamisel;
30
- soovitab vajadusel kirjandust ja annab suuniseid info leidmisel;
- jälgib töö vastavust sisulistele ja vormistamise nõuetele ning jälgib ajakava täitmist;
- nõustab õpilast esitluse edukaks läbiviimiseks;
- täpsustab rühmatöös liikmete tööpanuse;
- nõustab õpilast loovtöö esitlemise vormi valikul ja rapordi koostamisel.
12.6. Kirjalik vormistamine
Loovtöö lõpptulemusena valmib igal õpilasel kokkuvõttev raport, mis koosneb järgmistest
osadest:
- tiitelleht;
- sisukord; - sissejuhatus; põhiosa;
- kokkuvõte;
- kasutatud kirjanduse loetelu;
- lisad (vajadusel)
12.7. Loovtööde kaitsmine
Loovtöö kaitsmisele pääseb õpilane, kui ta on teinud ära oma loovtöö ja esitanud määratud ajaks
juhendajale ja hindamiskomisjonile oma loovtöö rapordi või on teinud ära loovtöö praktilise
osa esitlemise (nt näidendi korral) ning esitanud etteantud tähtajaks juhendajale ja
hindamiskomisjonile. Loovtöö kaitsmine toimub 8.klassis 3.trimestri lõpus õpilaskonverentsil.
Kõik 8.klassi õpilased esitlevad teostatud loovtööd, mille järel toimub loovtööde hindamine.
Kaitsmist on soovitav näitlikustada kas stendiettekande, multimeedia, audiovisuaalsete jm
vahenditega.
Loovtöö kaitsmisel õpilane:
- selgitab töö eesmärki ja põhjendab teema valikut;
- tutvustab kasutatud meeto(dit)deid (kollektiivselt tehtud töö puhul ka iga õpilase panuse
kirjeldus);
- esitab töö kokkuvõtte: milleni jõuti, kas eesmärk täideti. Loovtööd kaitseb õpilane suulise
ettekandena mitte üle 10 minuti, millele järgneb kuni 5-minutiline diskussioon.
Kollektiivse töö puhul osalevad esitlemisel kõik õpilased.
Täpne loovtöö koostamise juhend asub kooli koduleheküljel aadressil www.laeva.edu.ee.
31
13. Õpilaste arengu ja õppimise toetamise ja hindamise korraldus
13.1. Hindamise eesmärk ja põhimõtted
Õpitulemuste hindamise eesmärk on:
- toetada õpilase arengut ja anda tagasisidet õpilase õppeedukusest;
- suunata õpilase enesehinnangu kujunemist, toetada edasise haridustee valikut;
- innustada ja suunata õpilast sihikindlalt õppima;
- arendada õpilase õpioskusi ja eneserefleksiooni (vigade avastamine, parandamine, vältimine);
- suurendada õpilase vastutust õpitulemuste eest (ta teab, mida, millal ja milliste kriteeriumite
alusel hinnatakse);
- suunata õpetaja eesmärgipärast tegevust õpilase õppimise ja individuaalse arengu toetamisel;
- anda alus õpilase järgmisse klassi üleviimiseks ning kooli lõpetamise otsuse tegemiseks.
Õpilase käitumise ja hoolsuse hindamise eesmärk on:
- suunata õpilast järgima üldtunnustatud käitumis- ja kõlblusnorme ning täitma Laeva Põhikooli
kodukorra eeskirju;
- motiveerida õpilast hoolikalt täitma õppeülesandeid.
Õpilase teadmiste ja oskuste hindamisel lähtutakse põhimõttest, et hindamine
on:
• planeeritud ja süsteemne;
• objektiivne ja usaldusväärne;
• mitmekülgne – hinnatakse mitte ainult mälu, faktiteadmisi ja reprodutseerimisvõimet,
vaid ka oskust teadmisi rakendada, süstematiseerida, võrrelda, üldistada ning järeldusi
teha.
13.2. Hindamise alused ja hindamisviiside valiku põhimõtted
13.2.1. Laeva Põhikoolis rakendatakse õppimist toetavat hindamist, st hinnatakse õpilase
arengut, teadmiste ja oskuste taset ning õpitavast arusaamist. Õpilase ainealaseid teadmisi ja
oskusi võrreldakse õpilase õppe aluseks olevas ainekavas või individuaalses õppekavas toodud
32
oodatavate õpitulemustega ja õpilase õppele püstitatud eesmärkidega. Ainealaseid teadmisi ja
oskusi hinnatakse nii õppeprotsessi käigus kui ka õppeteema lõppedes
13.2.2.Õppeteema lõppedes õpilase ainealaste teadmiste ja oskuste hindamisel kasutatavaid
õpiülesandeid nimetatakse arvestuslikeks õpiülesanneteks (nende hulka võivad kuuluda
hindelised tööd ja suulised ülesanded jm). eKooli e-päevikus on vastavad hinded tähistatud
arvestuslike hinnetena.
Hindamismeetoditeks on suuline vastamine, vestlus, kirjutis, uurimus, laboratoorne töö,
referaat, praktiline töö, esitlus, väitlus, diskussioon, projekt, õpimapp, vaatlus- või
treeningpäevik, tunnikontroll, kontrolltöö, tasemetöö, eksam jne. Hindamismeetodite valik
toetab oskuste harjutamist ja võimalust oma teadmisi erinevates kontekstides ja keskkondades
kontrollida. Hindamismeetod valitakse õpetajate koostöös nii, et õppeaasta jooksul tagatakse
kõigi õpioskuste ja pädevuste arengu jälgimine.
13.2.3. Õpilase koolist lahkumisel teisendatakse õppeaasta kokkuvõttev või käimasoleva
trimestri jooksul saadud sõnaline tagasiside aineõpetaja hinnangul viiepalli süsteemi.
13.2.4.Käitumise ja hoolsuse hindamisel lähtutakse üldtunnustatud käitumis- ja
kõlblusnormidest ning kooli kodukorra nõuetest.
13.3. Hindamise korraldus
13.3.1 Põhikoolis kasutatakse hindamisel suulist ja kirjalikku sõnalist tagasisidet ning viie palli
süsteemi.
13.3.2. 1. klassis, 2. ja 3. klassi inglise keeles ning 3. klassi informaatikas kasutatakse ainult
sõnalist tagasisidestamist. Kirjaliku sõnalise tagasiside esitab aineõpetaja eKooli vähemalt iga
trimestri lõpus.
13.3.3. Õpilase teadmiste ja oskuste tagasisidestamise ja hindamise aluseks olevad õpiväljundid
on kirjas aineõpetaja töökavas.
13.3.4. Õpilase teadmisi ja oskusi hindab vastava õppeaine õpetaja õpilase suuliste vastuste
(esituste), kirjalike ja praktiliste tööde ning praktiliste tegevuste alusel, arvestades õpilase
teadmiste ja oskuste vastavust riiklikus õppekavas esitatud nõuetele.
13.3.5. Oskusainetes, mis eeldavad erivõimetel põhinevaid oskusi (muusika, kunst, kehaline
kasvatus, tööõpetus, inimeseõpetus, ühiskonnaõpetus) arvestatakse õpitulemuste hindamisel
riiklikus õppekavas sätestatud tulemuste kõrval ka õpilase individuaalseid erivõimeid. Antud
33
õppeainetes ei eelistata hindamisel andekust, vaid õpilaste püüdlikkust, osalemist
õppeprotsessis, suhtumist õppeainesse ja teoreetilisi teadmisi.
13.3.6. Tervisest tingitud erivajadustega õpilaste hindamisel arvestatakse nende osavõttu
kehalise kasvatuse tundidest ja raviarsti määratud harjutuste sooritamist. Hinnatakse õpilase
teadmisi spordist, liikumisest, kehaliste harjutuste sooritamisest ning õpetaja antud
eriülesannete täitmist (referaatide koostamine, osalemine spordikohtunikutöös jne). Vastav
märge lisatakse õpilase klassitunnistusele.
13.3.7. Kehalisest kasvatusest ajutiselt vabastatud õpilasele annab õpetaja olenevalt olukorrast
eraldi ülesande, milleks võib olla ka kirjalik töö, mille eest on võimalik õpilast hinnata.
13.3.8. Kui õpilasele on kehalises kasvatuses või mõnes muus oskusaines meditsiiniliste
näidustuste tõttu esitatud erinõudeid, hinnatakse õpilase teoreetilisi teadmisi antud aines ja neile
koostatakse individuaalne õppekava.
13.3.9. Õppeperioodi algul teeb õpetaja õpilastele teatavaks õppeaines oodatavad õpitulemused,
nõutavad teadmised ja oskused, planeeritud olulised õpiülesanded, nende hindamise aja ja
vormi ning kokkuvõtvate hinnete kujunemise alused.
13.3.10. Oodatavate trimestri õpitulemuste saavutatust kontrollivate oluliste õppeülesannete
(kontrolltöö, ulatuslik töö) aeg kavandatakse kooskõlastatult teiste õppeainete õpetajatega.
Kontrolltööd registreeritakse eKooli e-päeviku hindeliste tööde graafikus vähemalt 1 nädal
varem.
13.3.11. Ühes õppepäevas võib olla üks kontrolltöö. Kontrolltöö on ulatuslik materjal, mis
hõlmab mitme tunni, peatüki või aineosa kontrolli.
13.3.12. Hindeliste tööde tulemustest teavitatakse õpilasi hiljemalt kümne tööpäeva jooksul
pärast töö sooritamist, kui õpetaja pole teada andnud teisiti.
13.3.13. Ulatuslikke hindelisi töid ei koondata võimalusel õppenädala või trimestri lõppu.
13.3.14. Tunnikontrolle võib teha igas tunnis. Tunnikontroll kontrollib paari eelneva tunni
teadmisi.
13.3.15. Tunnikontrolli hinnetest teavitatakse õpilasi antud õppeaine järgmiseks õppetunniks.
13.3.16. Praktiliste tööde hindamisel arvestatakse tulemuse vastavust püstitatud eesmärgile,
töövõtete ja –vahendite kasutamisoskust ning lahendusvariantide originaalsust.
13.3.17. Vihikute vormistamisele esitatud nõuded ja kontrollimise viisi kehtestab aineõpetaja.
34
13.3.18. Õpetaja ja õpilase vahelisel kokkuleppel võrdsustatakse osavõtmine maakondlikest ja
vabariiklikest olümpiaadidest, konverentsidest või konkurssidest ühe hindega.
13.3.19. 1. klassi õpilased teevad õppeaasta lõpus kokkuvõtva kontrolltöö eesti keeles ja
matemaatikas. Kool võib tasemetöid läbi viia ka teistes klassides.
13.3.20. Õpilast, kellele on koostatud individuaalne õppekava, hinnatakse vastavalt selles
õppekavas sätestatud erisustele ning õpitulemuste hindamisel kasutatavale punktiarvestusele.
Vajadusel tehakse sellekohane märge õpilase tööle.
13.3.21. Põhikooli õpilaste osas, kes saavad regulaarset logopeedilist abi või kellega õpetaja
töötab individuaalselt spetsialisti nõuannete järgi, rakendatakse diferentseeritud hindamist
aineõpetaja soovitusel, lapsevanema nõusolekul ja õppenõukogu otsusel. Õpilase kirjalikele
töödele tehakse märge "Hinnatud diferentseeritult". Klassi- või lõputunnistusele seda märget ei
tehta.
13.3.22. Loovainetes ja kehalises kasvatuses on juhul, kui õpilane osaleb regulaarselt
huvikoolide või spordiklubide tegevuses mahus, mis ületab õppekavas kehtestatud vastavate
õppetundide mahtu, direktoril õigus õpilane lapsevanema ja/või huvikooli või spordiklubi
avalduse alusel vastavates õppeainetes õppetööst vabastada.
13.3.23. Õpilane sooritab 8. klassis loovtöö. Loovtöö nõuded, läbiviimise tingimused ja kord on
esitatud kooli kodulehel.
13.3.24. Kool osaleb riiklikes tasemetöödes. Tasemetöid ei hinnata.
13.4. Teadmiste ja oskuste hindamise liigid
Laeva Põhikoolis kasutatakse õpilaste teadmiste ja oskuste hindamisel suulist ja kirjalikku
sõnalist tagasisidet ja eristavat protsessi- ja kokkuvõtvat hindamist.
13.4.1. Sõnaline tagasiside
Õpetaja annab suulist ja kirjalikku tagasisidet õpilase õpitulemustele. Õpilase ainealaseid teadmisi
ja oskusi võrreldakse õpilase õppe aluseks olevas ainekavas või individuaalses õppekavas toodud
oodatavate õpitulemustega ja õpilase õppele püstitatud eesmärkidega.
Tagasiside kirjeldab õigel ajal ja võimalikult täpselt õpilase tugevaid külgi ja vajakajäämisi ning
sisaldab ettepanekuid edaspidisteks tegevusteks, mis toetavad õpilase arengut.
35
13.4.2. Protsessihindamine
võtab arvesse õpilase arengut ja võimeid – tal on õppeprotsessis kujundav ja ka diagnoosiv
funktsioon ning tagasisidet andev roll.
Õpiprotsessi hindamine on õppimise üksiktulemuste hindamine, mille eesmärk on:
• õpilasele tagasiside andmine õppimise edukusest;
• õpilase õpimotivatsiooni ja positiivse enesehinnangu toetamine;
• õppeülesannete korrigeerimine ja vajaduse korral diferentseerimine.
Protsessi hindamise vormid ja meetodid valib õpetaja, sõltuvalt aine spetsiifikast (nt suuline
küsitlus, kirjalik töö, praktiline töö, kodutöö, aktiivsus ja töö tunnis, vihikuhinne).
Õpilasele antakse võimalus parandada ühe korra kõiki negatiivseid hindeid. Erinevatest
protsessihinnetest on õpetajal õigus kujundada üks ulatusliku töö hindega võrdne hinne, mis
eristatakse ka vastava märgistusega eKooli e-päevikus.
Hindamise meetodid valib õpetaja (nt hindeline töö, test, arvestus, uurimus, referaat, loovtöö,
projekt, praktiline töö).
Kui kirjalikku või praktilist tööd, suulist vastust (esitust), praktilist tegevust või selle tulemust
on hinnatud hindega „puudulik“, „nõrk“ või on hinne jäänud panemata, antakse õpilasele
võimalus järelevastamiseks või järeltöö sooritamiseks 10 õppepäeva jooksul, alates töö
kättesaamisest.
Kui hindamisel tuvastatakse õpilase poolt töö ajal kõrvalise abi kasutamine või
mahakirjutamine, võib vastavat suulist vastust (esitust), kirjalikku või praktilist tööd või selle
tulemust hinnata hindega „nõrk“. Tegevust tõlgendatakse vääritu teona ning õpilane kaotab
järelevastamise õiguse.
Õpilasele, kellel on jäänud vajalik töö (kontrolltöö, laboratoorne töö, referaat jms) sooritamata,
tehakse eKooli märge „x” .Märge „x“ muutub hindeks „1“, kui õpilane ei ole 10 tööpäeva
jooksul nõutavat tööd sooritanud.
13.4.2. Kokkuvõttev hindamine
Kokkuvõtva hindamise all mõistetakse kirjalikku sõnalist tagasisidet ja eristavat hindamist.
a) Kirjalik sõnaline tagasiside on kokkuvõtva hindamise viis, mille puhul õpetaja
kirjeldab kirjalikult, millisel määral on õpilane saavutanud õppe aluseks olevas ainekavas või
36
individuaalses õppekavas toodud oodatavad õpitulemused ja õpilase õppele püstitatud
eesmärgid ning annab soovitusi, mida tuleb edasiseks arenguks teha. Kokkuvõtval hindamisel
kasutatakse kirjalikku sõnalist tagasisidet 1. klassis, 2. ja 3. klassi inglise keeles ning 3. klassi
informaatikas.
b) Eristav hindamine on kokkuvõtva hindamise viis, mille puhul määratakse õpitulemuste
saavutatuse tase numbrilise hindena viiepalli süsteemis, millele võib lisanduda sõnaline
tagasiside õpilase arengu, motivatsiooni, suhtlemis- ja koostööoskuste kohta. Sõnaline
tagasiside lähtub seatud eesmärkidest ja hindamiskriteeriumitest.
Hindamise skaalas on kolm positiivset hinnet: „5“ ehk „väga hea“, „4“ ehk „hea“ ja „3“ ehk
„rahuldav“ ja kaks negatiivset: „2“ ehk „puudulik“ ja „1“ ehk „nõrk“.
- Kokkuvõttev trimestrihinne pannakse välja trimestri lõpus antud trimestri jooksul saadud
hinnete alusel. Kokkuvõttev hinne ei ole hinnete aritmeetiline keskmine.
- Kokkuvõttev sõnaline tagasiside esitatakse trimestri lõpus antud trimestri lõpuks saavutatud
õpitulemuste alusel.
- Õppeaines, mida õpitakse ühe nädalatunniga, võib välja panna ka ainult aastahinde.
- 9.klassi käsitöö ja kodunduse ja tehnoloogiaõpetuse aastahinne pannakse välja pärast 35
õppetunni läbimist II trimestril.
- Kui õpilane jäetakse täiendavale õppetööle, pannakse õppeaine aastahinne välja pärast
täiendava õppetöö lõppu arvestades täiendava õppetöö tulemusi.
- Õpilasele, kelle trimestrihinne on „puudulik“, „nõrk“ või on antud samaväärne sõnaline
hinnang või on hinne jäetud välja panemata (nt haiguse tõttu), koostatakse selles õppeaines
järgmiseks trimestriks individuaalne õppekava ja/või määratakse muu tugisüsteem (logopeedi
abi, õpiabi, õpetaja konsultatsioonid, sotsiaalpedagoogiline nõustamine jm) vastavalt kooli
õppekavas sätestatule, et aidata omandada nõutavad teadmised ja oskused. Vastava meetme
rakendamise otsustab õppenõukogu iga õpilase jaoks individuaalselt ja sellest teavitab õpilast
ja lapsevanemat klassijuhataja. Tugisüsteemi rakendamise eesmärgiks on üldjuhul
järjestikulise mitterahuldava trimestrihinde saamise vältimine ning õpilase toetamine uue
materjali omandamisel.
- Tugiõppe vajaduse soovitab aineõpetaja, kaasab teisi tugispetsialiste ning teavitab sellest
lapsevanemat. Õpiabi õpilase kohta peetakse individuaalsuse kaarti. Individuaalne õppekava
esitatakse aineõpetaja poolt kinnitamiseks direktorile.
37
- Trimestri hinde võib 10-ks koolipäevaks jätta välja panemata, kui õpilane on puudunud
põhjusega rohkem kui 50% ainetundidest.
- Mitterahuldavat või välja panemata jäetud trimestrihinnet on võimalik järele vastata 10
koolipäeva jooksul. Järelevastatud trimestrihinne kantakse tunnistusele .
- Kui õppeaine trimestrihinne on jäänud välja panemata ja õpilane ei ole kasutanud võimalust
järele vastata, loetakse aastahinde väljapanekul omandatud teadmised ja oskused vastavaks
hindele „puudulik“ ning õpilane on määratud antud osaoskuse/õppematerjali omandamiseks
täiendavale õppetööle.
- IX. klassi käsitöö ja kodunduse ja tehnoloogiaõpetuse kokkuvõttev hinne pannakse välja
pärast 35 õppetunni läbimist II trimestril.
- VI. klassi B- keeles võib hinnata õpilasi I trimestril kujundava hindamisprotsessi alusel. Uue
keele õppima asumisel ei pea õpetaja õpilasele I trimestri hinnet välja panema.
13.5. Kasutatav hinnangute ja hinnete süsteem
13.5.1. Laeva Põhikoolis antakse 1.klassi õpilase tööle suuline ja/või kirjalik tagasiside lähtuvalt
tema arengust, pädevuse ja õpioskuste kujunemisest, õpiprotsessis osalemisest ning
õpitulemustest.
13.5.2. Lisaks õppeaines antavale hinnangule annab aineõpetaja 1. klassis iga trimestri lõpus
kirjeldavas vormis hinnangu iga lapse arengu ja aktiivsuse kohta. Esile tuuakse õpilase
edusammud ning arendamist vajavad oskused ja puudused, mis on edaspidi aluseks
arenguvestluse läbiviimisel. Õpilasele väljastatakse eKooli kujundava hindamise tunnistus.
13.5.3 Kirjalik sõnaline tagasiside esitatakse eKoolis hinnete lahtris tähe K abil.
13.5.4. Eristava hindamise skaala:
Hinde «5» («väga hea») saab õpilane, kelle suuline vastus (esitus), kirjalik töö, praktiline
tegevus või selle tulemus on täiel määral õppekava nõuetele vastav (90 – 100% maksimaalsest
punktide arvust), mõtestatud ja loogiline ning rajaneb iseseisvale ja loovale teadmiste
rakendamisele.
Hinde «4» («hea») saab õpilane, kelle suuline vastus (esitus), kirjalik töö, praktiline tegevus
või selle tulemus on üldiselt õppekava nõuetele vastav, kuid pole täielik või esineb väiksemaid
38
eksimusi (75 – 89% maksimaalsest punktide arvust) või jääb õpilasel ülesande täitmisel puudu
iseseisvusest.
Hinde «3» («rahuldav») saab õpilane, kelle suuline vastus (esitus), kirjalik töö, praktiline
tegevus või selle tulemus on üldiselt õppekava nõuetele vastav, kuid esineb puudusi ja vigu (50-
74% maksimaalsest punktide arvust).
Hinde «2» («puudulik») saab õpilane, kelle suuline vastus (esitus), kirjalik töö, praktiline
tegevus või selle tulemus on osaliselt õppekava nõuetele vastav, esineb olulisi puudusi ja vigu
(20 – 49% maksimaalsest punktide arvust).
Hinde «1» («nõrk») saab õpilane, kelle suuline vastus (esitus), kirjalik töö, praktiline tegevus
või selle tulemus ei vasta õppekava nõuetele (0 – 19%).
13.5.6. Arvestuslike kirjalike tööde koostamisel ja hindamisel viiepallisüsteemis lähtutakse
printsiibist: kui võetakse aluseks punktisüsteem ja õpetaja ei ole teatanud teisest süsteemist,
siis töö koostatakse nii:
hinne „5” - 90-100%,
hinne „4” - 75-89%,
hinne „3” - 50-74% ,
hinne „2” - 20-49%,
hinne „1” - 0-19%.
13.6. Käitumise ja hoolsuse hindamine
Lapsevanemal on õigus saada teavet õpilase käitumise ja hoolsuse hindamise põhimõtete ja
korra kohta ning saada teada oma lapse hinnanguid käitumise ja hoolsuse kohta.
13.6.1. Käitumise hindamise aluseks on kooli kodukorra täitmine, koostöö ja iseseisva töö
oskus ning üldtunnustatud käitumise ja kõlblusnormide järgimine, sh üldine korrektsus (nt
välimus: riietus,); käitumiskultuur (sh verbaalne viisakus); suhtlemiskultuur (sh õpilaste
omavaheline suhtlemine); koolikohustuse täitmine; hilinemine (nii õppeülesannete kui ka
muude ülesannete täitmine); ebaausus (valetamine, võltsimine, vargus); käitumine tunnis,
kaasatöötamine; käitumine väljaspool tunde (kooli territooriumil, kooliüritusel,
kooliekskursioonil jms); kooli vara hoidmine, korrastamine.
39
13.6.2. Käitumishinde väljapanekul arvestatakse kaasõpilaste, aineõpetajate ja klassijuhataja
arvamust ja hinnangut.
13.6.3. Käitumist ja hoolsust hinnatakse sõnaliste suuliste ja kirjalike hinnangutega ning
kokkuvõtva hindega „eeskujulik“, „hea“, „rahuldav“ ja „mitterahuldav“.
13.6.4. Käitumise hindamisel lähtutakse järgmistest kriteeriumitest:
käitumishindega „eeskujulik“ hinnatakse õpilast, kellele üldtunnustatud käitumis- ja
kõlblusnormide järgimine on harjumuspärane igas olukorras, kes täidab kooli kodukorra
nõudeid eeskujulikult ja järjepidevalt ning kellel ei esine põhjuseta puudumisi;
käitumishindega „hea“ hinnatakse õpilast, kes järgib üldtunnustatud käitumis- ja
kõlblusnorme ning täidab kooli kodukorra nõudeid, kuid kellel on üksikuid kodukorrast
mittekinnipidamisi ja/või põhjuseta puudumisi;
käitumishindega „rahuldav“ hinnatakse õpilast, kes üldiselt järgib üldtunnustatud käitumisja kõlblusnorme ning täidab kooli kodukorra nõudeid, kuid kellel on esinenud eksimusi ja/või
põhjuseta puudumisi, mistõttu vajab korduvaid pedagoogide ja lastevanemate tähelepanu ja
suunamist;
käitumishindega „mitterahuldav” hinnatakse õpilast, kes ei täida kooli kodukorra nõudeid, ei
allu õpetajate nõudmistele ega järgi üldtunnustatud käitumis- ja kõlblusnorme.
Õpilase käitumise võib hinnata „mitterahuldavaks“ ka üksiku õigusvastase teo või ebakõlbelise
käitumise eest, samuti korduva koolikohustuse mittetäitmise eest.
„Mitterahuldav” käitumishinne pannakse juhul, kui õpilane on hinnatava perioodi jooksul
saanud vähemalt ühe direktori käskkirjaga avaldatud noomituse.
Mitterahuldava hoolsuse või käitumishinde üle trimestrihindena otsustab klassijuhataja,
kuulates ära vajadusel ka aineõpetajate arvamuse. Mitterahuldava hoolsuse või käitumishinde
panemise aastahindena otsustab õppenõukogu.
13.6.7. Hoolsuse hindamise aluseks on õpilase suhtumine õpiülesannetesse: kohuse- ja
vastutustundlikkus, töökus, püüdlikkus ja järjekindlus õppeülesannete täitmisel. Hoolsuse hinne
ei ole sõltuvuses trimestri kokkuvõtvatest hindest. Hoolsuse hinnet mõjutavad püüdlikkus
tunnis töötamisel; võimetele vastav õppimine; koduste tööde tegemine; õppevahendite
olemasolu ja korrashoid; töökeskkonna korrashoid; kokkulepetest kinnipidamine.
13.6.8. Hoolsuse hindamisel lähtutakse järgmistest kriteeriumitest:
40
hoolsuse hindega „eeskujulik“ („väga hea“) hinnatakse õpilast, kes suhtub õpiülesannetesse
alati kohusetundlikult, õpib kõiki õppeaineid võimetekohaselt, on õpiülesannete täitmisel
töökas, järjekindel, püüdlik, hoolas ja iseseisev, ilmutab omaalgatust ja viib alustatud töö
lõpuni;
hoolsuse hindega „hea“ hinnatakse õpilast, kes suhtub õpiülesannetesse kohusetundlikult, on
iseseisev, töökas ja hoolikas, õpib võimetekohaselt või kasutab vajadusel õppetöös
võimetekohase tulemuse saavutamiseks õpetajate abi, täidab üldjuhul kodused õppeülesanded
ja esitab tööd hindamiseks õigeaegselt, kelle panust kaaslased meeskonnatöös hindavad;
hoolsuse hindega „rahuldav“ („suudad paremini“) hinnatakse õpilast, kes üldiselt täidab oma
õpiülesandeid, kuid ei ole piisavalt töökas ja järjekindel ega õpi kõiki aineid oma tegelike
võimete ja arengutaseme kohaselt;
hoolsuse hindega „mitterahuldav“ („ei saa rahul olla“) hinnatakse õpilast, kes ei õpi
võimetekohaselt, suhtub õpiülesannetesse lohakalt ja vastutustundetult, jätab sageli täitmata
oma kodused õpiülesanded või kasutab nende tegemiseks lubamatuid vahendeid, jätab
mahukates õpiülesannetes meeskonnatöösse oma panuse andmata, ei täida tundides õpetajate
nõudmisi, ei esita töid õigeaegselt, ei osale õppetöös edasijõudmiseks ainealastes
konsultatsioonides. Puuduliku trimestri hinde korral hinnatakse hoolsus „mitterahuldavaks“.
13.6.9. Käitumise ja hoolsuse hinded kantakse eKooli e-päevikusse ja klassitunnistusele iga
trimestri lõpus.
13.6.10. Õpilane viiakse üle järgmisse klassi olenemata käitumise ja hoolsuse aastahindest.
13. 7.1. Õpilasel ja tema vanemal on õigus saada teavet hindamise korralduse ning saadud hinnete ja
hinnangute kohta.
13.7.2. Õpilaste teadmiste ja oskuste hindamise põhimõtteid ja korda on kirjeldatud Laeva Põhikooli
õppekava üldosas. Laeva Põhikooli hindamisjuhend on avalikustatud kooli kodulehel
https://laeva.edu.ee/
13.7.3. Kooli hindamisjuhendit (õpitulemuste hindamise põhimõtteid, korda, aega ja vormi) tutvustab
õpilastele klassi- või aineõpetaja iga õppeaasta alguses. Kooli kodukorda, käitumise- ja hoolsuse
hindamise põhimõtteid ja korda tutvustab õpilastele klassijuhataja õppeaasta alguses.
13.7.4. Kooli hindamisjuhendit tutvustab lapsevanematele klassijuhataja õppeaasta esimesel klassi
vanemate koosolekul, soovi korral ka individuaalselt.
41
13.7.5. Õpilasel ja tema vanemal on õigus saada teavet õpilase hinnete ning teadmistele ja oskustele
antud hinnangute kohta õpilaspäeviku, eKooli e-päeviku kaudu, klassijuhatajalt ning klassi- või
aineõpetajalt.
13.7.6. Kokkuvõtvad hinded ja hinnangud tehakse lapsevanemale teatavaks klassitunnistuse ja eKooli epäeviku kaudu. Paberkandjal kujundava hindamise tunnistus väljastatakse I trimestri lõpus I klassi
õpilastele, mille lapsevanem allkirjastatult õpilase klassijuhatajale tagasi saadab. Õppeaasta lõpul
antakse paberkandjal klassitunnistus I-IX klassi õpilasele.
13.8. Konsultatsioonide läbiviimine ja järelevastamine
13.8.1. Igal õpilasel on õigus saada ainealast konsultatsiooni ning talle võimaldatakse
järelevastamist.
13.8.2. Konsultatsiooniaeg on määratud õpetaja poolt ja see avalikustatakse kooli veebilehel.
Kui õpilane vajab olulise õpiülesande täitmiseks lisajuhendamist, võimaldab õpetaja seda oma
konsultatsiooni ajal.
12.8.3.Järelevastamine ja järeltööde sooritamine toimub õpilase ja aineõpetajaga kokkulepitud
ajal. Aineõpetaja koostab järeltöö. Järeltööd võib läbi viia ka direktori poolt määratud õpetaja
tema üldtööaja sees.
13.8.4. Õpilane on kohustatud järele tegema kontrolltöö või muu arvestusliku töö, mille
toimumise ajal ta puudus, 10 päeva jooksul peale kooli tulekut. Tegemata jäänud töö
võrdsustatakse koondhinde panemisel hindega „nõrk”.
13.8.5. Õpilasel, kellel on trimestri kokkuvõttev hinne „puudulik” või on antud samaväärne
sõnaline tagasiside, on õpetaja ettepanekul järgmisel perioodil konsultatsioonides viibimine
kohustuslik.
13.8.6. Õpilase osalemise kohta kohustuslikes konsultatsioonides peetakse arvestust eKooli
päevikus.
13.8.7. Kui suulist vastust (esitust), kirjalikku või praktilist tööd, praktilist tegevust või selle
tulemust on hinnatud hindega „puudulik“ või „nõrk“, on hinne jäänud välja panemata või kui
kohustuslik töö on sooritamata, millest annab teavet märge „x“ eKooli päevikus, antakse
õpilasele võimalus järelevastamiseks või järeltöö sooritamiseks.
42
13.8.8. Kui õpilane ei tule õpetajaga kokku lepitud ajal ilma mõjuva põhjuseta olulist
õpiülesannet järele vastama, võib vastavat suulist vastust (esitust), kirjalikku või praktilist
tegevust või selle tulemust hinnata hindega “nõrk”.
13.8.9. Õigeaegselt tegemata/esitamata tööd käsitletakse kui järeltööd, mida on võimalik teha
13.8.10. Kokkuvõtva hinde väljapanemisel arvestatakse parandatud hinnet.
13.8.11. Üldjuhul peavad järeltööd olema sooritatud enne järgmist kontrolltööd, kuid mitte
hiljem kui 10 tööpäeva peale järeletegemist vajava kontrolltöö kättesaamist
13.8.12. Kui õpilane on puudunud koolist põhjuseta, siis ei pea õpetaja õpilasele järeltööd
võimaldama. Tegemata töö hinnatakse hindega „1“ („nõrk“).
13.8.13. Mõjuva põhjusega koolist puudumise korral tuleb õpilasel materjal õpetajaga
kokkulepitud ajal järele teha.
13.8.14. Kui õpilane on olnud haige pikema perioodi, on tal õigus saada pikendust tööde
sooritamiseks. Aineõpetaja määrab tööde lõpliku tähtaja, mis fikseeritakse e-päevikus märkuste
leheküljel või teadetes.
13.8.15. Enne trimestri kokkuvõtva hinde väljapanemist on õpilasel võimalus üks trimestri
jooksul sooritatud töö järele vastata „rahuldava“ või „hea“ trimestrihinde tõstmiseks (juhul, kui
hinne on kahe hinde vahel). Järeltöö puhul jääb kehtima viimase soorituse hinne.
13.8.16. Järele ei saa vastata hinnet „nõrk“, kui see on saadud kõrvalise abi või mahakirjutamise
tõttu.
13.9. Hinde ja hinnangu vaidlustamine
13.9.1 Õpilasel või tema seaduslikul esindajal on õigus hindeid ja sõnalisi hinnanguid
vaidlustada kümne päeva jooksul pärast hinde või hinnangu teadasaamist, esitades kooli
direktorile kirjalikult vastava taotluse koos põhjendusega.
13.9.2 Õpilase hindamisel koolis tekkinud eriarvamusi ja vaidlusküsimusi lahendavad õpilase
või vanema nõudmisel õpetaja ja kooli direktor (õppealajuhataja).
13.9.3 Hinde pannud õpetaja on kohustatud selgitama hindamise põhimõtteid, korda ja
kriteeriume ning põhjendama hinde õigsust ja nõuetele vastavust.
13.9.4 Kooli direktor teeb otsuse ja teavitab sellest taotluse esitajat kirjalikult viie tööpäeva
jooksul otsuse vastuvõtmise päevast arvates. Vaidlusküsimuse vaatab läbi õppenõukogu.
43
14. Õpilaste järgmisse klassi üleviimine, täiendavale õppetööle ja
klassikursust kordama jätmine
14.1. Õpilase järgmisse klassi üleviimise, täiendavale õppetööle või klassikursust kordama
jätmise otsustab kooli õppenõukogu kokkuvõtvate aastahinnete alusel enne õppeperioodi lõppu.
14.2. Õpilane, keda ei ole jäetud täiendavale õppetööle, viiakse üle järgmisesse klassi
õppeperioodi lõpul.
14.3. Õppeperioodi jooksul omandamata jäänud õppekava nõutavate teadmiste ja oskuste
omandamise toetamiseks jäetakse õpilane 5-10 õppepäevaks täiendavale õppetööle, mis viiakse
läbi pärast õppeperioodi lõppu. Õppepäeva pikkus täiendaval õppetööl on kuni 5 õppetundi.
Igale õpilasele koostatakse individuaalne tunniplaan. Täiendav õppetöö lõpetatakse hiljemalt
30.augustiks.
14.4. Õpilane jäetakse täiendavale õppetööle õppeaines, mille aastahinne tuleks hinnata
õppeperioodi lõpuks hindega „puudulik“ , „nõrk“ või millele on antud samaväärne sõnaline
tagasiside.
14.5. Täiendavale õppetööle jäetud õpilane täidab õpetaja vahetul juhendamisel spetsiaalseid
õppeülesandeid, mis toetavad nõutavate teadmiste ja oskuste omandamist õppeaines.
Täiendavast õppetööst (aeg, õpiülesanded) teavitab aineõpetaja lapsevanemat kirjalikult.
Täiendava õppetöö tulemusi kontrollitakse ja hinnatakse ning fikseeritakse e- päevikus.
14.6. Kui õpilane jäetakse täiendavale õppetööle, pannakse õppeaine aastahinne välja pärast
täiendava õppetöö lõppu, arvestades täiendava õppetöö tulemusi.
14.7. Õpilase üleviimine järgmisse klassi pärast täiendava õppetöö sooritamist vähemalt
„rahuldavale” või klassikursust kordama jätmine otsustatakse hiljemalt 30.augustiks.
14.8. Tähtaegu ei kohaldata õpilase puhul, kellele on koostatud individuaalne õppekava, kus on
ette nähtud erisused järgmisse klassi üleviimise ajas.
14.9. Kui õpilase teadmisi ja oskusi on hinnatud pärast täiendava õppetöö lõppu aastahindega
”puudulik” või ”nõrk” kolmes või enamas õppeaines ning tugisüsteemide ja individuaalse
õppekava rakendamine ei ole tulemuslik, on õppenõukogul õigus teha ettepanek jätta õpilane
klassikursust kordama. Õppenõukogu kaasab otsuse tegemisel õpilase vanema või tema
44
seadusliku esindaja ning kuulab ära tema arvamuse. Õppenõukogu otsuses peavad olema välja
toodud kaalutlused, millest tulenevalt on leitud, et õppekavaga nõutavate õpitulemuste
saavutamiseks on otstarbekas jätta õpilane klassikursust kordama.
14.10. Õppenõukogul on õigus teha ettepanek jätta õpilane põhjendatud otsusega klassikursust
kordama ilma täiendava õppetöö määramiseta, kui õpilasel on põhjendamata puudumiste tõttu
kolmes või enamas õppeaines aastahindeks „puudulik“, „nõrk“ või samaväärne negatiivne
sõnaline hinnang. Õppenõukogu kaasab otsust tehes õpilase, õpilase vanema või tema
seadusliku esindaja ning kuulab ära tema arvamuse.
14.11. Koolil on õigus jätta õpilane klassikursust kordama ilma täiendava õppetöö määramiseta,
kui on põhjendamata puudumised koolist rohkem kui 20% õppetundidest, kellel on kolmes või
enamas aines põhjendamata puudumiste tõttu „puudulik“, „nõrk“ või negatiivne hinnang. (Alus:
Põhikooli riiklik õppekava; §22, lg 8)
14.12. Individuaalse õppekava järgi õppiv põhikooli õpilane viiakse üle järgmisesse klassi
vastavalt tema õppeplaanile.
15. Põhikooli lõpetamine
15.1. Põhikooli lõpueksamid on põhikooli ühtsete ülesannetega eksamid (edaspidi ühtne
põhikooli lõpueksam) ja kooli kinnitatud materjalidega põhikooli koolieksamid (edaspidi
põhikooli koolieksamid).
15.2. Põhikooli riikliku õppekava järgi õppiv põhikoolilõpetaja sooritab põhikooli lõpetamisel
(viimasel õppeaastal) järgmised ühtsed põhikooli lõpueksamid:
- eesti keele eksam,
- matemaatikaeksam,
- õpilase valikul eksam „Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse“ § 30 lõike 4 alusel ministri
määrusega kehtestatud õppeainete hulgast.
15.3. Õpilase soovil ja kooli nõusolekul võib sooritada eksami ka õppeaines, mida õpilane ei
ole koolis õppinud.
15.4. Õppeaines, kus nõustamiskomisjoni soovitusel on individuaalse õppekavaga vähendatud
või asendatud põhikooli riikliku õppekavaga taotletavaid õpitulemusi, võib õpilane ühtse
45
põhikooli lõpueksami asemel sooritada koolieksami. Sellisel juhul lähtub kool eksami vormi
määramisel ja eksamitöö sisu koostamisel õpilase individuaalses õppekavas sätestatust.
15.5. Ühtse põhikooli lõpueksami kirjalikud osad algavad kell 10.00 ning eksamiks antakse
aega kaks kuni kolm astronoomilist tundi. Eksami sooritamiseks antav aeg ning eksami
korraldus, sealhulgas eksami osad, suuliste osade puhul nende algusajad, vaheajad, lubatud
abivahendid ja muu taoline, sätestatakse vastava õppeaine ühtse põhikooli lõpueksami
läbiviimise juhendis.
15.6. Kooli direktor võib, Eksamikeskust eelnevalt informeerides, võimaldada erivajadustega
põhikoolilõpetaja eksamineerimiseks ühte või mitut järgmist eritingimust:
- lisaaega kuni 15 minutit ühe astronoomilise tunni kohta;
- eksami läbiviimist eraldi ruumis;
- puhkepausi kuni 10 minutit ühe astronoomilise tunni kohta;
- arvuti kasutamist ilma õigekirjakontrolli programmi (spelleri) kasutamiseta õpilasel, kes ei
saa kirjutada või kelle käekiri on erivajadusest tingituna raskesti loetav; - vastuse
üleskirjutamist tugiisiku poolt, kui õpilane ei saa kirjutada;
nägemispuudega või spetsiifilise lugemishäirega (düsleksia) õpilasele eksamiküsimuste ja
teksti ettelugemist;
- kuulmispuudega õpilasele eksami toimumise korralduse kohta kirjalike juhtnööride andmist;
- õpiraskustega õpilasel õppevahendite (sõnaraamatud, abivalemid jms) kasutamist;
- õpiraskustega õpilasele töökorralduste ja eksamiülesannete teksti täpsemat lahtikirjutamist,
ümberstruktureerimist või suulist selgitamist;
- spetsiifilise õigekirjahäirega (düsgraafia) õpilasele emakeele eksamitöö diferentseeritud
hindamist;
- kuulmispuudega õpilasele viipekeele tõlgi kasutamist.
15.7 Üldjuhul rakendatakse eksamineerimiseks vajalikke eritingimusi õpilastele, kellele on
sarnaseid meetmeid rakendatud ka igapäevases õppetöös III kooliastme vältel ning kelle
erivajaduse olemasolu kohta on tehtud märge Eesti Hariduse Infosüsteemi.
.
46
16. Pädevus seoses õpilaste hindamise ja järgmisse klassi üle viimisega
16.1.Aineõpetaja:
- hindab või annab hinnangu õpilase ainealastele teadmistele ja oskustele,
- annab hinnangu õpilase käitumisele ja hoolsusele,
- teeb ettepaneku õpilasele rakendatavate tugisüsteemide kohta.
16.2 Klassijuhataja:
- hindab õpilase käitumist ja hoolsust, arvestades aineõpetajate hinnanguid,
- teavitab lapsevanemaid õpilase edukusest.
16.3 Õppenõukogu:
- otsustab õpilase järgmisse klassi üleviimise, täiendavale õppetööle või klassikursustkordama
jätmise;14.3.2 otsustab, millises klassis jätkab õpinguid välisriigist tulnud õpilane;
- otsustab õpilasele individuaalse õppekava rakendamise, mis algatatakse kooli poolt.
17. eKool
17.1 Õpilasi ja vanemaid teavitatakse hinnetest ja hinnangutest üldjuhul eKooli kaudu,
vajadusel kaks korda trimestri jooksul hinnetelehe kaudu ning iga trimestri lõpus
klassitunnistuse kaudu.
17.2. Õpetajad kannavad kodused ülesanded eKooli tunni toimumispäeval, hiljemalt kell
16.00.
17.3. Hindamisel märgitakse selgituste lahtrisse, mis teadmist, oskust või pädevust on hinnatud.
17.4. Kontrolli hindamise põhimõtetest kinnipidamise ja eKooli täimise üle teostab direktor.
17.5. eKoolis kasutatavad hinded ja lühendid on järgmised:
18. Tunnistuste väljaandmine
18.1. Paberkandjal tunnistus väljastatakse õpilasele õppeaasta lõpul.
18.2. IX klassi lõpetamisel väljastatakse õpilasele põhikooli lõputunnistus koos hinnetelehega.
47
19. Hariduslike erivajadustega õpilaste õppekorralduse põhimõtted,
tugiteenuste rakendamise kord
19.1 Õpilase arengu toetamiseks ja õpiraskuste leevendamiseks ning ennetamiseks rakendatakse
koolis järgmisi tugisüsteeme:
- logopeediline abi,
- õpiabi,
- aineõpetajate konsultatsioonid vastavalt graafikule,
- individuaalne õppekava,
- psühholoogi konsultatsiooni soovitamine
- sotsiaalpedagoogi konsultatsiooni soovitamine
-psühholoogilistele ja meditsiinilistele uuringutele läbiviimise soovitamine
19.2. Haridusliku erivajadusega õpilase õppe korraldamisel lähtutakse kaasava õppe
põhimõtetest, mille kohaselt üldjuhul õpib haridusliku erivajadusega õpilane tavaklassis.
19.3. Koolis on direktori poolt määratud haridusliku erivajadusega õpilase õppe
tugikoordineerija (edaspidi "Tugikoordinaator"), kelle ülesandeks on haridusliku erivajadusega
õpilase õppe ja arengu toetamiseks vajaliku koostöö korraldamine tugispetsialistide ja õpetajate
vahel ning andekate õpilaste korral kaasatakse koostöösse ka andeka õpilase juhendaja.
19.4. Tugikoordinaator toetab ja juhendab õpetajat haridusliku erivajaduse väljaselgitamisel
ning teeb õpetajale, vanemale ja direktorile ettepanekuid edaspidisteks õpilase arengut toetavate
meetmete rakendamiseks või täiendavate uuringute läbiviimiseks, tehes selleks koostööd
õpetajate ja tugispetsialistidega.
19.5. Direktori või tugikoordinaatori otsusel võib haridusliku erivajadusega õpilasele
rakendada põhikooli- ja gümnaasiumiseaduses § 48 sätestatud järgmisi meetmeid, mille
rakendamise eeldusena ei ole ette nähtud Rajaleidja nõustamiskomisjoni soovitust:
- tugispetsialisti teenus,
- individuaalse õppekava rakendamine,
- pikapäevarühma suunamine,
48
- vanema nõusolekul õpilase üleviimine hariduslike erivajadustega õpilaste õppe paremaks
korraldamiseks moodustatud rühma või klassi.
19.6. Kui õpilase hariduslik erivajadus tuleneb tema andekusest, tagatakse talle individuaalse
õppekava rakendamine ning vajaduse korral täiendav juhendamine aineõpetajate poolt või teiste
vastava valdkonna spetsialistide poolt haridusprogrammide või teiste haridusasutuste kaudu.
19.7. Meetme rakendamise perioodil jälgivad õpilasega tegelevad õpetajad ja tugispetsialistid
õpilase arengut ja toimetulekut.
19.8. Meetmete rakendamise tulemuslikkuse hindamiseks kirjeldavad kõik meetme
rakendamisel osalenud õpetajad ja tugispetsialistid vähemalt kord õppeaastas õpilase arengut ja
toimetulekut ning esitavad omapoolsed soovitused.
19.9. Meetmete rakendamise perioodi lõpul hindab HEV koordinaator koostöös õpetajate ja
tugispetsialistidega meetme tulemuslikkust ning teeb ettepanekud vanemale ja vajaduse korral
kooli direktorile edasisteks tegevusteks: meetme rakendamise lõpetamine; meetme rakendamise
jätkamine samal või tõhustatud viisil; meetme vahetamine või muu meetme lisamine;
täiendavate uuringute teostamine, eriarsti, erispetsialisti või nõustamiskomisjoni poole
pöördumise soovitamine.
19.10. Haridusliku erivajaduse tuvastamiseks läbiviidud pedagoogilis-psühholoogilise
hindamise tulemused, õpetajate täiendavad tähelepanekud ja soovitused õpilase tugevate ja
arendamist vajavate külgede kohta, kooli tugispetsialistide soovitused, testimiste ja uuringute
tulemused ning nõustamiskomisjoni soovitused õppe korraldamiseks ja sellest tulenevalt
õpilasele rakendatud meetmed dokumenteeritakse haridusliku erivajadusega õpilase arengu ja
toimetuleku jälgimiseks koostatud individuaalse arengu jälgimise kaardil.
19.11. Individuaalse arengu jälgimise kaardi koostamise ja täitmise eest vastutavad isikud
koolis määrab direktor.
19.12. Põhikooli riiklikus õppekavas § 17 sätestatud tingimustel ja korras kohaldatakse
hariduslike erivajadustega õpilastele põhikooli riiklikus õppekavas § 17 lubatud erisusi:
- hariduslike erivajadustega õpilasele koostatakse vastavalt vajadusele individuaalne õppekava.
- väikeklassis õppe puhul võib Rajaleidja nõustamiskomisjoniga kooskõlastatult muuta
tunnijaotusplaani, näha ette vähendatud või asendatud õpitulemused ning vähendatud
õppekoormuse, kuid mitte alla 20 õppetunni õppenädalas.
19.13. Õpilase nõustamise ja õpiabi osutamise eesmärgil toimuvad koolis:
- õpilaste arenguvestlused;
- ainealased konsultatsioonid kindlatel aegadel;
- õpiabirühmad;
49
- pikapäevarühm;
- eripedagoogi nõustamine ja abi;
- kooliväliste spetsialistide nõustamistunnid koolis.
19.14. Õpiabirühma võetakse vastu ajutiste ainealaste õpiraskustega ja väljakujunemata
õpioskustega ning logopeediliste probleemidega põhikooli õpilane, kes vaatamata klassi- ja
aineõpetajate abile ja nõustamisele ei suuda täita kooli õppekava nõudeid või kes vajab
õpioskuste ja –harjumuste kujundamiseks toetavat õppekorraldust.
Õpilane võetakse õpiabirühma vastu individuaalse arengu jälgimise kaardi alusel HEV
koordineerija ettepanekul ja kooli direktori otsusel.
19.15. Kooli direktori otsusega mittenõustumisel on lapsevanemal õigus otsus vaidlustada
kümne tööpäeva jooksul arvates päevast, mil ta sai teada õpiabirühma määramise otsusest,
saates kooli direktorile sellekohase kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis teate.
Lapsevanema poolt teate saatmisel õpilast õpiabirühma vastu ei võeta.
19.14. Õpiabirühma tunnid toimuvad vastava ainetunni ajal, milles õpilasel täheldatakse
raskusi. Vajadusel võib tunde läbi viia ka pärast õppetunde.
19.15. Õpiabirühma tegevuse aluseks on õpiabiõpetaja töökava. Töökava koostamisel
lähtutakse lapse individuaalsusest ja vastava klassi- või aineõpetaja töökavast.
19.16. Õpiabitundides viiakse läbi järgmisi tegevusi:
- korrigeeritakse kõnepuudeid ja arendatakse suulist ja kirjalikku kõnet lähtuvalt kõnepuude
mehhanismist või olemusest; - arendatakse kognitiivseid oskusi;
- kujundatakse ja arendatakse eripedagoogiliste võtete abil õpioskusi ja õpivilumusi.
19.17. Õpiabirühma võib moodustada erinevate klasside õpilastest.
19.18. Õpiabi tundide tegevus kajastub eKoolis õpiabipäevikutes klasside kaupa.
19.19. Õppeaasta lõpus koostab eripedagoog kokkuvõtte HEV õpilaste tugimeetmete
tulemustest ning meetmete jätkamise või lõpetamise vajadusest järgmisel õppeaastal.
19.20. Uue õppeaasta alguses koostab eripedagoog nimekirja koos arenguvajaduse ja
rakendatavate tugimeetmetega ning esitab selle õppealajuhatajale direktori käskkirjaga
kinnitamiseks õppeaasta algul hiljemalt 5. septembriks. Kinnitatud nimekirja põhjal
tehakse sissekanded EHIS-esse.
19.21. Kui koolis rakendatud meetmed ei ole andnud soovitud tulemust, pöördutakse
maakondliku nõustamiskomisjoni Rajaleidja poole edasise tegevuse soovituse
saamiseks. 19.22.Maakondlikule nõustamiskomisjonile esitatakse
50
taotlus soovituse saamiseks: - koolikohustuslikust east noorema lapse kooli
vastuvõtmiseks;
- õpilasele tervislikel põhjustel koduõppe rakendamiseks;
- riiklikus õppekavas sätestatud taotletavate õpitulemuste asendamiseks või vähendamiseks,
kohustusliku õppeaine õppimisest vabastamiseks ja sellest tulenevalt õpilasele individuaalse
õppekava rakendamiseks;
- õpilasele põhikooli lihtsustatud riikliku õppekava rakendamiseks ning lihtsustatud,
toimetuleku- või hooldusõppe korraldamiseks hariduslike erivajadustega õpilaste klassis või
tavaklassi tingimustes;
- õpiraskustega, tundeelu- ja käitumishäiretega, liitpuuetega, kasvatusraskustega õpilase õppe
korraldamiseks hariduslike erivajadustega õpilaste klassis või tavaklassi tingimustes;
- koolikohustuslikule õpilasele mittestatsionaarse õppevormi rakendamiseks.
19.23. Nõustamiskomisjoni soovituse ja lapsevanema avalduse põhjal rakendatakse koolis
võimaluse piires tugimeetmeid.
19.24.Tavaklassis õppivale lihtsustatud õppel olevale õpilasele koostatakse igaks aastaks
kaasates lapsevanemat individuaalne õppekava, kus esitatakse:
- üldised andmed õpilase kohta;
- õpilase pedagoogilis-psühholoogiline kirjeldus ja õpilase tervisliku seisundi kirjeldus; -
erisused õppesisus ja õpitulemustes;
- õpilasele rakendatavad meetmed või õppe läbiviimise eritingimused, sealhulgas õppevara
kohta;
- õpitulemuste ja arengu hindamise kord, sealhulgas hindamisviisid ja vahendid, õpilase
arengule tagasiside andmise viisid ja vahendid;
- individuaalse õppekava rakendamise aeg;
- individuaalse õppekava koostamise ja täitmisega seotud isikud ja nende kohustused.
19.25. Individuaalse õppekava koostab aineõpetaja koostöös eripedagoogiga ja esitatkse
kooskõlastamiseks direktorile ning seejärel allkirjastamiseks kõigile osapooltele.
20. Õpilaste ja lastevanemate teavitamise ja nõustamise korraldus
20.1. Kool tagab õpilasele ning vanematele teabe kättesaadavuse õppe ja kasvatuse korralduse
kohta ning juhendamise ja nõustamise õppetööd käsitlevates küsimustes. Peamised
51
õppeteemad, vajalikud õppevahendid, hindamise korraldus ja planeeritavad üritused tehakse
õpilasele teatavaks iga õppeperioodi algul.
Kool teavitab õpilasi ja nende vanemaid kooli kodulehekülje, facebooki lehekülje, eKooli ,
infolehtede kaudu.
20.2. Kooli ja vanemate koostöö koordineerimiseks kutsub direktor kokku üks kord õppeaasta
alguses lastevanemate üldkoosoleku.
20. 3.Vajadusel võib direktor kutsuda kokku lastevanemate foorumi, kus osalevad igast
klassist valitud vanemate esindajad, et arutada koolielu puudutavaid olulisi teemasid.
20.4. Koolikorraldust reguleerivad dokumendid on kättesaadavad kooli kodulehel.
20.5. Kool nõustab vajaduse korral õpilase vanemat õpilase arengu toetamises ja kodus
õppimises.
20.6. Klassi-või aineõpetajad jälgivad õpilase arengut ja toimetulekut koolis ning vajaduse
korral kohandavad õpet vastavalt õpilase vajadustele. Õpilase võimete ja annete
kõrgeimale võimalikule tasemele arendamiseks tuleb põhikoolis selgitada välja õpilase
individuaalsed õpivajadused, valida sobivad õppemeetodid ning korraldada
diferentseeritud õpet.
20.7. Kool tagab õpilasele, kellel tekib ajutine mahajäämus eeldatavate õpitulemuste
saavutamisel, täiendava pedagoogilise juhendamise väljaspool õppetunde.
20.8. Õpilase arengu toetamiseks korraldatakse temaga koolis arenguvestlusi, mille põhjal
lepitakse kokku edasises õppes ja arengu eesmärkides. Arenguvestluste korraldamine käib
vastavalt koolis kinnitatud arenguvestluste korrale.
20.9. Kool korraldab õpilaste ja vanemate teavitamist edasiõppimisvõimalustest ning tagab
õpilastele karjääriteenuste (karjääriõpe, -info või -nõustamine) kättesaadavuse.
20.10. Info õpilastele ning vanematele õppe- ja kasvatuse korralduse kohta õppetööd
käsitlevates küsimustes on kättesaadav Laeva Põhikooli kodulehel www.laeva.edu.ee.
20.11. Õppeainetes käsitletavad õppeteemad, vajalikud õppevahendid, hindamise
korraldus ja planeeritavad üritused tehakse võimalusel õpilasele teatavaks iga trimestri
algul.
20.12 Tekkinud muudatustest informeeritakse õpilasi jooksvalt ja vastavalt vajadusele.
21. Karjääriõppe korraldus
52
21.1. Karjääriõppe ja –nõustamise eesmärgiks on aidata õpilasel arendada teadlikkust enda
võimetest ja huvidest, omandada teadmisi töömaailmast, elukutsetest ja õppimisvõimalustest
ning kujundada hoiakuid ja toimetulekuoskusi, mis soodustavad sisenemist kaasaegsesse
töömaailma, karjääriotsuste tegemist ning eneseteostust.
21.2. Karjääriõpetuse kaudu aidatakse õpilasel saada tuge, kui õpilane vajab abi või nõu:
- suuna või valikainete valikul,
- oma tuleviku ja karjääri planeerimisel,
- kui õpilane kahtleb oma valitud suuna sobivuses,
- oma õpingute ühildamisel töö või õppekavavälise tegevusega,
- statsionaarsest õppest mittestatsionaarsesse ülemineku kohta või kooli lõpetamiseks
eksternina,
- individuaalsel õppekaval õppimise ja individuaalse õppekava taotlemise kohta.
21.3. Karjäärinõustamine toimub 1.-9. klassini ja on planeeritud tegevustena aine- ja
töökavades, huvitegevuse tööplaanis ja klassijuhataja töös.
21.4. Karjääriteenuse korraldust koolis koordineerib karjääriõpetuse
õpetaja
(karjäärikoordinaator).
21.5. Kool korraldab õpilaste ja nende vanemate teavitamist edasiõppimisvõimalustest.
Vanemaid teavitatakse edasiõppimisvõimalustest klassi lastevanemate koosolekutel
koostöös klassijuhataja ning karjääriteenuste koordinaatoriks määratud spetsialistiga.
Kool tagab õpilastele karjääriteenuste (karjääriõpe, -info või -nõustamine)
kättesaadavuse.
21.6. Karjääriõpet toetavad:
- õppekava läbiva teema „Elukestev õpe ja karjääri planeerimine“ käsitlemine kõikides
ainetundides, lõimides aineõppesse sobivaid teemakäsitlusi, näiteid ja meetodeid;
- õpitegevuste laiendamine väljapoole klassiruumi: õppekäigud ettevõtetesse, tunnid
arvutiklassis, praktilised tegevused, nt töö harjutamine vabatahtlikuna; ametitega tutvumine
vahetus töökeskkonnas jm;
- koolisisesed ja – välised sündmused: nt karjääripäevad, töövarjupäev, teemakohased
õpilaskonverentsid, infomessid;
- huvitegevus, kus õpilane saab mitteformaalse õppimise käigus teadvustada oma huvisid ja
võimeid.
21.7. 9. klassi õpilastele tagatakse lisaks ka karjääriinfo ja –nõustamine koostöös
53
Tartumaa Rajaleidja keskusega, pakkudes õpilastele ja lapsevanematele infoloenguid, õpilastele
individuaalset nõustamist ning juhendatud õppekäike haridusasutustesse ja ettevõtetesse.
21.8. Karjääriõpetuse tundideks tagatakse õpilastele
- erinevad töölehed, küsimustikud;
- karjääriplaneerimisalase kirjanduse kättesaadavus kooli raamatukogus;
- arvutiklassi kasutamine ja arvuti veebist karjääriplaneerimisalase info otsimiseks; -
karjäärispetsialisti personaalne tugi, erapooletu nõu vastavalt õpilase vajadustele õppekavavälise
tegevuse või õppimise võimaluste kohta, abi eneseanalüüsi koostamisel.
- abi osutamine vestlusteks valmistumisel või gümnaasiumisse astumiseks.
21.9. Karjääriteenistuse hulka koolis kuulub ka karjääri- ja tööteemalise kirjanduse
soovitamine ning kataloogide tutvustamine õppeasutuste kohta, kus on võimalik jätkata
õpinguid peale põhikooli või gümnaasiumi või kus saab õppida õppekavaväliselt.
Karjääriplaneerimist toetab www.rajaleidja.ee.
21.10. Karjäärinõustamisega aidatakse õpilasel arendada teadlikust iseendast, omandada
teadmisi töömaailmast, elukutsetest ja õppimisvõimalustest ning kujundada hoiakuid ja
toimetulekuoskusi, mis soodustavad kaasaegsesse töömaailma sisenemist,
karjäärioskuste tegemist ja eneseteostust.
21.11. Karjääriõpetuse peateemadeks on: enesetundmine ja selle tähtsus karjääriplaneerimisel;
õppimisvõimaluste ja töömaailma tundmaõppimine; karjääri planeerimine ja
otsustamine.
21.12. Koolis kuuluvad karjääriteenuste süsteemi:
- erinevate õppimisvõimaluste tutvustamine eri ainetundides (eriti ühiskonnaõpetuse tundides);
- silmaringi laiendamine läbi vastavate messide (näit. haridusmessi Intellektika külastamine);
- kohtumiste korraldamine erinevate spetsialistide, teiste koolide esindajate, vilistlastega;
- spetsialistide (näit. Töötukassa karjäärinõustajad) juhendamisel kutsesobivustestide
täitmine, õpiplaani koostamine ning rollimängud, individuaal ja grupinõustamised.
21.13. Individuaalnõustamisel osaleb lisaks õpilasele soovi korral ka lapsevanem. Vajadusel
lepitakse kokku korduskohtumine.
21.14. Grupinõustamisel osaleb grupp, klass. Grupinõustamisel tehakse erinevaid teste,
rollimänge ja tutvustatakse erinevaid õppimisvõimalusi.
21.15. Koolis nõustavad õpilasi vastavalt oma pädevusele tugiteenuseid osutavad spetsialistid:
eripedagoog, ühiskonnaõpetuse õpetaja ning ka aineõpetajad ja klassijuhatajad.
22. Õpetajate koostöö ja töö planeerimise põhimõtted
54
Väljundipõhisel õppel põhinev lähenemine õpetajate koostööle ja töö planeerimisele võimaldab
tõsta õpetamise kvaliteeti ning õpilaste poolt saavutatud õpitulemuste taset, vähendada
andekamate (rohkem akadeemiliste kalduvustega) ja passiivsemate (kes ei sea endale
õppeprotsessis erilisi eesmärke) õppijate õpitulemuste vahet.
22.1. Kõige üldisemalt võib õpetajate koostöö ja töö planeerimise põhimõtteid kirjeldada
alljärgnevalt:
- kohe õppimise alguses pannakse kõigile arusaadavalt paika oodatavad õppimise tulemused.
- õppeprotsess kujundatakse selliselt, mis võimaldab kõige paremal viisil õppimise tulemused
saavutada.
22.2. Väljundipõhise õppe olulisemaks tunnuseks on õppekavas toodud õpitulemuste,
õpitulemuste saavutamiseks valitud õppemeetodite ja õpitulemuste saavutamise hindamiseks
kasutatava hindamismeetodi sidusus. Sidususe loomine õpitulemuse, õppemeetodi ja
hindamismeetodi vahel on õpetaja üks põhiülesanne oma töö planeerimisel. Väljundipõhises
õppes toimub õpetaja töö planeerimine alljärgnevalt:
- esiteks määratletakse õpitulemused, mida õppimise ja õpetamise kaudu soovitakse saavutada.
- seejärel õpitulemused seostatakse üldpädevustega, läbivate teemadega ning leitakse lõimingu
võimalused.
- kavandatakse õpitulemuste hindamine.
- valitakse lähtuvalt õpitulemustest ja hindamismeetoditest tulenevad õpetamismeetodid.
22.3. Õpetamise aluseks koolis on õpitulemused, mitte õppesisu. Õppesisu käsitlemises teeb
valiku aineõpetaja, et kooliastmeti kirjeldatud õpitulemused, üldpädevused ning
valdkonna- ja ainepädevused oleksid saavutatud.
Koolis rakendatavas väljundipõhises õppes käsitletakse õppijat õppeprotsessis aktiivse
osalejana. Eelduseks, et ta saaks seda olla, on vajalik, et õppija omaks õppeprotsessis toimumise
kohta adekvaatset infot. Üks oluline eeldus selleks on enne õppimist asjakohase teabe omamine
hindamisest, st kuidas toimub õppimise lõpus kokkuvõttev hindamine, millised on
hindamismeetodid ja hindamiskriteeriumid.
22.4. Kooskõlas Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 55 lõikega 3 peab õpetaja töö
planeerimisel teavitama trimestri alguses õpilasi trimestri jooksul läbivatest teemadest,
vajalikest õppevahenditest, hindamise korraldustest ja planeeritavatest üritustest.
Laeva Koolis rakendatakse seda vastavalt võimalustele.
Koolis on tähtis, et õpe toimuks lähtuvalt laste vajadustest ning seda pole alati trimestri alguses
võimalik ette planeerida. Õpilane peab teadma, mida, millal ja kuidas hinnatakse ning mis on
hindamise kriteeriumid.
55
22.5. Aineõpetaja teavitab õpilasi läbitavatest teemadest, vajalikest õppevahenditest, hindamise
korraldusest eKooli vahendusel või vajadusel paberkandjal.
22.6. Õppeaasta lõpul esitatakse eneseanalüüsi aruanne, mille põhjal koostatakse sisehindamise
aruanne.
22.7. Õpetajad koostavad oma ainetes töökavad. Töökava koostatakse kooli õppekavas esitatud
ainekavade alusel. Õpetaja töökava koostamise eesmärgiks on kirjeldada taotletavate
õpitulemusteni jõudmist.
22.8. Õpetaja töökavas täpsustatakse kooli õppekava üldosas ja ainekavas esitatut, arvestades
konkreetseid õpilasi, kasutatavat õppekirjandust ja –materjale, õpitavaid teemasid,
õppesisu, planeeritud kontrolli ja hindamist, seotust läbivate teemade ja üldpädevustega.
22.9. Õpetaja koostab töökavad ja esitab need direktorile iga õppeperioodi alguses hiljemalt
10.septembriks ja II poolaasta töökavad hiljemalt 10.jaanuariks.
23. Kooli õppekava uuendamise ja täiendamise kord
23.1. Kooli õppekava kehtestab direktor.
23.2. Muudatused kooli õppekavas esitatakse enne kehtestamist arvamuse avaldamiseks kooli
hoolekogule, õpilasesindusele ja õppenõukogule.
Sisukord
1. Üldsätted
2. Kooli väärtused ja eripära
2.1. Väärtused
2.2. Eripära
3. Õppe-kasvatustöö eesmärgid
4. Pädevused
4.1. Üldpädevused
4.2. Valdkonnapädevused
5. Kooliastmetes taotletavad pädevused
5.1. I kooliastmes taotletavad pädevused
5.2. II kooliastmes taotletavad pädevused
5.3. III kooliastmes taotletavad pädevused
6. Õppekorraldus koolis
6. 1. Õppetegevuse korraldus
6.2. Tunnijaotusplaan
6.3. Vaba tunniressursi kasutamine, valikained ja võõrkeeled
6.4. Õppe- ja kasvatustöö korraldus kooliastmetes
6.5. Distantsõppe korraldus eesmärgiga ennetada või tõkestada tuvastatud nakkushaiguse levikut
7. Läbivate teemade rakendamine
8. Lõimingu rakendamine
9. Kooli õppekava välise õppimise või tegevuse arvestamine koolis õpetatava osana
10. Üldpädevuste kujundamiseks ja õppekeskkonna mitmekesistamiseks kavandatud tegevused
11. Liikluskasvatus
11.1. Liikluskasvatuse korraldus koolis
11.2. Liikluskasvatuse eesmärgid ja õpitulemused
11.3. Liikluskasvatuse teemad
12. Lõimuva loovtöö korraldamise põhimõtted ning temaatilised rõhuasetused III kooliastmes
13. Õpilaste arengu ja õppimise toetamise ja hindamise korraldus
13.1. Hindamise eesmärk ja põhimõtted
13.2. Hindamise alused ja hindamisviiside valiku põhimõtted
13.3. Hindamise korraldus
13.4. Teadmiste ja oskuste hindamise liigid
13.4.1. Sõnaline tagasiside
13.4.2. Protsessihindamine
3
13.4.2. Kokkuvõttev hindamine
13.5. Kasutatav hinnangute ja hinnete süsteem
13.8. Konsultatsioonide läbiviimine ja järelevastamine
13.9. Hinde ja hinnangu vaidlustamine
14. Õpilaste järgmisse klassi üleviimine, täiendavale õppetööle ja klassikursust kordama jätmine
15. Põhikooli lõpetamine
16. Pädevus seoses õpilaste hindamise ja järgmisse klassi üle viimisega
17. eKool
18. Tunnistuste väljaandmine
19. Hariduslike erivajadustega õpilaste õppekorralduse põhimõtted, tugiteenuste rakendamise kord
20. Õpilaste ja lastevanemate teavitamise ja nõustamise korraldus
21. Karjääriõppe korraldus
22. Õpetajate koostöö ja töö planeerimise põhimõtted
23. Kooli õppekava uuendamise ja täiendamise kord
1. Üldsätted
Laeva Põhikooli põhikooli (edaspidi "Kooli") õppekava on kehtestatud põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 17 lõike 2, Vabariigi Valitsuse 6. jaanuari 2015. a määruse nr 1 "Põhikooli riikliku õppekava" (edaspidi "Põhikooli riiklik õppekava) § 24 1õike 4 alusel direktori 30. augusti 2015. a käskkirjaga nr /1-3/ 21.
1) Laeva Põhikooli põhikooli õppekava on kooli õppe- ja kasvatustegevuse alusdokument, milles kirjeldatakse õppe rõhuasetused ja tegevused õppekava täitmiseks. Kooli õppekava koostamisel on lähtutud põhikooli- ja gümnaasiumiseadusest, riiklikest õppekavadest, haridus- ja teadusministri 12.oktoobri 2011.a. määrusest nr 62 „Õpilasuurimuse ja praktilise töö ettevalmistamise ning hindamise tingimused ja kord” § 1 lõikest 3 ja Vabariigi
Valitsuse 20.oktoobri 2011.a. määruse nr 136 „Laste liikluskasvatuse kord” § 6 lõikest 3.
2) Laeva Põhikooli põhikooli õppekavas käsitletakse õppimist väljundipõhiselt. Väljundipõhise õppekava kõrgeim õpiväljund on omandatud üldpädevused, so suutlikkus asjatundlikult, loovalt, ettevõtlikult ja paindlikult toimida teatud tegevusalal või valdkonnas, perekonnas, tööl, avalikus elus, kultuurikandjana. Põhikooli lõpuks kujunevad üldpädevused on kirjeldatud põhikooli riikliku õppekava § 4 lõikes 4
3) Üldpädevused on aine- ja valdkonnaülesed pädevused, need kujunevad õppeainetes taotletavate õpitulemuste kaudu, läbivate teemade käsitlemise kaudu ainetundides, tunni- ja koolivälises tegevuses. Üldpädevuste kujunemise tagamine õpilastel on kõigi koolis tegutsevate isikute ühine eesmärk. Väljundipõhises õppes on rõhuasetus õpilaste poolt õppimise kaudu õppeprotsessi lõpuks õpitulemuste omandamisel ja nende hindamisel. Õpilasel lastakse
demonstreerida õpitulemuste omandatust võimalikult erinevates olukordades tulenevalt õpitulemuste väljundverbist ja antakse soorituse kohta tagasisidet tuues välja õpilase tugevaid külgi ja vajakajäämisi ning andes soovitusi edaspidisteks tegevusteks, mis toetavad õpitulemuse omandamist. Kooli õppekavas esitatud õppesisule mitmekesiselt nii, et õpilased õpivad õpitut kasutama erinevates situatsioonides. Väljundipõhise õppe õpikäsitlus väljendub selles, et õpetamine on õpilase vaimse, sotsiaalse ja füüsilise õpikeskkonna organiseerimine viisil, et õpilane saavutab õppekavas kavandatud õpitulemused ning pädevused
4) Kooli õppekava koosneb üldosast ja ainekavadest.
Kooli õppekava üldosas esitatakse:
- kooli väärtused ja eripära ning kooli õppe- ja kasvatuseesmärgid;
- õppekorraldus;
- õppekeskkonna mitmekesistamiseks kavandatavad tegevused;
- III kooliastme läbivatest teemadest lähtuva või õppeaineid lõimiva loovtöö korraldamise põhimõtted ning temaatilised rõhuasetused;
- õpilaste arengu ja õppimise toetamise ja hindamise korraldus;
-õpilaste ja vanemate teavitamise ja nõustamise korraldus;
- hariduslike erivajadustega õpilaste õppekorralduse põhimõtted, tugiteenuste rakendamise kord;
- karjääriteenuste korraldus;
- õpetaja koostöö ja töö planeerimise põhimõtted;
- kooli õppekava uuendamise ja täiendamise kord.
5) Ainevaldkondade õppeainete ainekavades esitatakse õppeainete õpitulemuste ja õppesisu kirjeldused
klassiti.
6) Kooli õppekava koostamise ja arendamise demokraatliku korralduse eest vastutab direktor.
2. Kooli väärtused ja eripära
2.1. Väärtused
Kõik kooli töötajad lähtuvad oma tegevuses põhikooli riikliku õppekava § 2 lõikes 3 sätestatud üldinimlikest ja ühiskondlikest alusväärtustest milleks on ausus, hoolivus, aukartus elu vastu, õiglus, inimväärikus, lugupidamine enda ja teiste vastu, vabadus, demokraatia, austus emakeele ja kultuuri vastu, patriotism, kultuuriline mitmekesisus, sallivus, keskkonna jätkusuutlikkus, õiguspõhisus, solidaarsus, vastutustundlikkus ja sooline võrdõiguslikkus. Laeva põhikooli
visiooniks on olla avatud suhtumisega, innovaatiliselt mõtlev ja iga õpilase arengut toetav kool, kus õpilastele antakse võimetele ja huvidele vastavad teadmised, oskused ja vilumused, mis võimaldavad neil kujuneda pidevalt arenevateks isiksusteks, kes on suutelised elama väärikalt, austama iseennast, oma perekonda, kaasinimesi ja loodust, valima ja omandama talle sobivat elukutset, tegutsema loovalt ja kandma kodanikuvastutust
2.2. Eripära
1) Kooli eripära väljendub Laeva põhikooli missioonis: pakkuda igale õpilasele võimalus õppida vastavalt tema võimetele ja arengule, lapse loovust, vaimset ja füüsilist arengut soodustavates õppetingimustes, et tagada edaspidine toimetulek elus ning panna alus elukestvaks õppimiseks.
2) Kooli eripära väljendub ka avatud õpikeskkonnaga kooliks olemises, kus edendatakse erinevaid õppemeetodeid, mis on suunatud õpilaste motivatsiooni ja tulemuslikkuse suurendamisele.
3) Tugisüsteemide töö kaudu ning olümpiaadidel, konkurssidel, võistlustel osalemise kaudu toetatakse kõikide õpilaste individuaalset arengut.
4) Loodud on head võimalused õppetöö ja huvihariduse (huvitegevuse) sidumiseks.
5) Õppe kavandamisel ja korraldamisel keskendutakse eelkõige õpilastel praktilise intelligentsuse kujundamise toetamisele kõikides üldpädevustes.
6) Koolis õpetatakse erinevaid valikaineid
7) Laeva Põhikooli toetab võrdsel määral õpilase vaimset, füüsilist, kõlbelist, sotsiaalset ja emotsionaalset arengut. Kool loob tingimused õpilaste erisuguste võimete tasakaalustatud arenguks ja eneseteostuseks ning teaduspõhise maailmapildi kujunemiseks.
8) Koolil on oma sümboolika: lipp, kooli laul “Hariduse algus“, logo ja kooli tunnuslause „Siit algab tulevik“. Kool kujundab väärtushoiakuid ja -hinnanguid, mis on isikliku õnneliku elu ja ühiskonna eduka koostoimimise aluseks.
9) Kogu Laeva Põhikooli kogukond lähtub oma tegevustes järgnevatest põhiväärtustest: KOOSTÖÖ, see tähendab, et me tegutseme koos ühise eesmärgi nimel. Tähtis on erinevate huvigruppide omavaheline koostöö KVALITEET, see tähendab väga head õpikeskkonda, iga õpilase arengu toetamist, süsteemsust ja pidevõpet. TRADITSIOONID, see tähendab suhete hoidmist erinevatel tasanditel, saavutatust lugupidamist, põlvkodade järjepidevust. TURVALISUS, see tähendab, et õpilane ja õpetaja tulevad kooli rõõmuga, me hoolime üksteisest ja suhtume lugupidavalt kaaslastesse.
Kooli õppekavas oluliseks peetud väärtused tulenevad «Eesti Vabariigi põhiseaduses», ÜRO inimõiguste ülddeklaratsioonis, lapse õiguste konventsioonis ning Euroopa Liidu alusdokumentides nimetatud eetilistest põhimõtetest. Alusväärtustena tähtsustatakse üldinimlikke väärtusi (ausus, hoolivus, aukartus elu vastu, õiglus, inimväärikus, lugupidamine enda ja teiste vastu) ja ühiskondlikke väärtusi (vabadus, demokraatia, austus emakeele ja kultuuri vastu, patriotism, kultuuriline mitmekesisus, sallivus, keskkonna jätkusuutlikkus, õiguspõhisus, solidaarsus, vastutustundlikkus ja sooline võrdõiguslikkus). Õpilaste sotsialiseerumine rajaneb Eesti kultuuri traditsioonide, Euroopa ühisväärtuste ning maailma kultuuri ja teaduse põhisaavutuste omaksvõtul. Põhikooli lõpetanud inimesed suudavad ühiskonnaga integreeruda ning aitavad kaasa Eesti ühiskonna jätkusuutlikule sotsiaalsele, kultuurilisele, majanduslikule ja ökoloogilisele arengule.
3. Õppe-kasvatustöö eesmärgid
1) Õppe- ja kasvatuse aineüleseks eesmärgiks on põhikooli riikliku õppekava § 4 lõikes 4 ja esitatud üldpädevuste, põhikooli riiklikus õppekavas § 7, § 9 ja § 11 kooliastmeti kirjeldatud pädevuste ning põhikooli riikliku õppekava ainevaldkonnakavades esitatud valdkonnapädevuste kujundamine.
2) Kooli lõpetades on õpilane saavutanud riiklikes õppekavades esitatud õpitulemused Põhikooli lõpetamisel saavutatavad õpitulemused on kooskõlas kvalifikatsiooniraamistiku 2.tasemel kirjeldatud üldnõuetega: õpilasel, kes lõpetab põhikooli, on teadmised ainevaldkonnaalaste faktide kohta, põhilised kognitiivsed ja praktilised oskused vastava teabe kasutamiseks, et täita ülesandeid ja lahendada probleeme, kasutades lihtsaid reegleid ja töövahendeid ning suutlikkus töötada ja õppida juhendamisel, kuid mõningase iseseisvusega.
3) Kool toetab iga õpilase individuaalset arengut. Laeva Põhikool aitab kaasa põhikooli õpilaste kasvamisele loovateks, mitmekülgseteks isiksusteks, kes suudavad ennast täisväärtuslikult teostada erinevates rollides: perekonnas, tööl ja avalikus elus.. Õpilaste individuaalset arengut toetatakse koostöös lapsevanematega arenguvestluste läbiviimise kaudu. Põhikooli õpilasele on tagatud eakohane tunnetuslik, kõlbeline, füüsiline ja sotsiaalne areng ning tervikliku maailmapildi kujunemine.Õppe- ja kasvatuse korraldamisel arvestatakse õpilaste individuaalsust õppetundides ja väljaspool tunde õppimist toetava hindamise, erinevate õppemeetodite ja –materjalide kasutamisega, täiendava tööga erineva võimekusega õpilastele (nt pikapäevarühm, õpiabi, individuaalõpe).
4) Laeva Põhikoolis on loodud õpilastele eakohane, turvaline, positiivselt mõjuv ja arendav õppekeskkond, mis toetab tema õpihimu ja õpioskuste, enesereflektsiooni ja kriitilise mõtlemisvõime, teadmiste ja tahteliste omaduste arengut, loovat eneseväljendust ning sotsiaalse ja kultuurilise identiteedi kujunemist.
5) Kooli õppe-ja kasvatusprotsessis kujundatakse õpilaste üldpädevused, valdkondade pädevused ja kooliastmetes saavutatud pädevused. Kultuuri-ja väärtuspädevuse arendamisel peetakse koolis tähtsaks kaaslaste märkamist ja tunnustamist, traditsioonide jätkamist, rahvuslikkuse rõhutamist. Ettevõtlikkuspädevuse ja suhtluspädevuse arendamisel peetakse koolis oluliseks õpilaste initsiatiivi ja loovust erinevate ürituste korraldamisel, loovtööde, uurimis-ja praktiliste tööde, õpilasfirmade jne ettevalmistamisel.
4. Pädevused
Riikliku õppekava tähenduses on pädevus teadmiste, oskuste ja hoiakute kogum, mis tagab
suutlikkuse teatud tegevusalal või -valdkonnas tulemuslikult toimida.
4.1. Üldpädevused
Üldpädevused on ainevaldkondade ja õppeainete ülesed pädevused, mis on väga olulised
inimeseks ja kodanikuks kasvamisel.
Üldpädevused kujunevad kõigi õppeainete kaudu ning tunni- ja koolivälises tegevuses ning
nende kujunemist jälgivad ja suunavad õpetajad ning kool ja kodu koostöös.
Õpilastes kujundatavad üldpädevused on:
1) Kultuuri ja väärtuspädevus – suutlikkus hinnata inimsuhteid ning tegevusi
üldkehtivate moraalinormide seisukohast; tajuda ja väärtustada oma seotust teiste inimestega,
loodusega, oma ja teiste maade ning rahvaste kultuuripärandiga ja nüüdisaegse kultuuri
sündmustega, väärtustada loomingut ja kujundada ilumeelt; hinnata üldinimlikke ja
ühiskondlikke väärtusi, väärtustada inimlikku, kultuurilist ja looduslikku mitmekesisust;
teadvustada oma väärtushinnanguid.
2) Sotsiaalne ja kodanikupädevus – suutlikkus ennast teostada, toimida aktiivse teadliku,
abivalmi ja vastutustundliku kodanikuna ning toetada ühiskonna demokraatlikku arengut; teada
ning järgida ühiskondlikke väärtusi ja norme , austada erinevate keskkondade reegleid ja
ühiskondlikku mitmekesisust, religioonide ja rahvuste omapära; teha koostööd teiste inimestega
erinevates situatsioonides; aktsepteerida inimeste erinevusi ning nende väärtushinnangute
erinevusi ning arvestada neid suhtlemisel.
3) Enesemääratluspädevus – suutlikkus mõista ja hinnata iseennast, oma nõrku ja
tugevaid külgi; analüüsida oma käitumist erinevates olukordades; käituda ohutult ja järgida
tervislikke eluviise; lahendada suhtlemisprobleeme.
4) Õpipädevus – suutlikkus organiseerida õpikeskkonda individuaalselt ja rühmas ning
hankida õppimiseks hobideks, tervisekäitumiseks ja karjäärivalikuteks vajaminevat teavet;
planeerida õppimist ning seda plaani järgida; kasutada õpitut erinevates olukordades ja
probleeme lahendades; seostada omandatud teadmisi varemõpituga; analüüsida oma teadmisi
ja oskusi, motiveeritust ja enesekindlust ning selle põhjal edasise õppimise vajadust.
5) Suhtluspädevus – suutlikkus ennast selgelt, asjakohaselt ja viisakalt väljendada nii
emakeeles kui ka võõrkeeles, arvestades olukordi ja suhtluspartnereid ning suhtlemise
turvalisust ; ennast esitleda, oma seisukohti esitada ja põhjendada; lugeda ning eristada ja mõista
teabe- ja tarbetekste ning ilukirjandust; kirjutada eri liiki tekste, kasutades korrektset viitamist,
kohaseid keelevahendeid ja sobivat stiili; väärtustada õigekeelsust ning väljendusrikast keelt
ning kokkuleppel põhinevat suhtlemisviisi.
9
6) Matemaatika-, loodusteaduste ja tehnoloogia pädevus – suutlikkus kasutada
matemaatikale omast keelt, sümboleid , meetodeid koolis ja igapäevaelus; suutlikkus kirjeldada
ümbritsevat maailma loodusteaduslike mudelite ja mõõtmisvahendite abil ning teha
tõenduspõhiseid otsuseid; mõista loodusteaduste ja tehnoloogia olulisust ja piiranguid ;
kasutada uusi tehnoloogiaid eesmärgipäraselt.
7) Ettevõtlikkuspädevus – suutlikkus ideid luua ja neid ellu viia, kasutades omandatud
teadmisi ja oskusi erinevates elu- ja tegevusvaldkondades; näha probleeme ja neis peituvaid
võimalusi, aidata kaasa probleemide lahendamisele; seada eesmärke, koostada plaane ja neid
ellu viia; korraldada ühistegevusi ja neist osa võtta, näidata algatusvõimet ja vastutada tulemuste
eest; reageerida loovalt, uuendusmeelselt ja paindlikult muutustele; võtta arukaid riske.
8) Digipädevus- suutlikkus kasutada uuenevat digitehnoloogiat toimetulekuks kiiresti
muutuvas ühiskonnas nii õppimisel, kodanikuna tegutsedes kui ka kogukondades suheldes;
leida ja säilitada digivahendite abil infot ning hinnata selle asjakohasust ja usaldusväärsust;
osaleda digitaalses sisuloomes, sh tekstide, piltide, multimeediumide loomisel ja kasutamisel;
kasutada probleemilahenduseks sobivaid digivahendeid ja võtteid, suhelda ja teha koostööd
erinevates digikeskkondades; olla teadlik digikeskkonna ohtudest ning osata kaitsta oma
privaatsust, isikuandmeid ja digitaalset identiteeti; järgida digikeskkonnas samu moraali- ja
väärtuspõhimõtteid nagu igapäevaelus.
4.2. Valdkonnapädevused
Lähedase eesmärgiseade ja õppesisuga õppeained moodustavad ainevaldkonna. Ainevaldkonna
õppeainete õpetamise peamine eesmärk on vastava valdkonnapädevuse kujunemine, mida
toetavad õppeainete eesmärgid ja õpitulemused. Valdkonnapädevuse kujunemist toetavad
lõiming teiste ainevaldkondade õppeainetega ning tunni- ja kooliväline tegevus.
Valdkonnapädevuste kirjeldused on esitatud ainevaldkondade kavades.
5. Kooliastmetes taotletavad pädevused
Kooliastmetes taotletavad pädevused kirjeldavad kokkuvõtvalt õpilase arengut eakohaste
üldpädevuste ja valdkonnapädevuste ning õpitulemuste omandatuse kaudu. Ainekavades
esitatakse osaoskuste või õppeteemade kaupa taotletavad õpitulemused, mis toetavad
kooliastmete õppe- ja kasvatuseesmärkide saavutamist ja valdkonnapädevuste kujunemist.
10
5.1. I kooliastmes taotletavad pädevused
Esimese kooliastme lõpus õpilane:
1) peab lugu oma perekonnast, klassist ja koolist; on viisakas, täidab lubadusi; teab, et
kedagi ei tohi naeruvääristada, kiusata ega narrida; oskab kaaslast kuulata, teda tunnustada;
2) tahab õppida, tunneb rõõmu teadasaamisest ja oskamisest, oskab õppida üksi ning koos
teistega, paaris ja rühmas, oskab jaotada aega õppimise, harrastustegevuse, koduste kohustuste
ning puhkamise vahel;
3) teab oma rahvuslikku kuuluvust ning suhtub oma rahvusesse lugupidavalt;
4) oskab end häälestada ülesandega toimetulemisele ning oma tegevusi ülesannet täites
mõtestada; oskab koostada päevakava ja seda järgida;
5) suudab tekstidest leida ja mõista seal sisalduvat teavet (sealhulgas andmeid, termineid,
tegelasi, tegevusi, sündmusi ning nende aega ja kohta) ning seda suuliselt ja kirjalikult esitada;
6) mõistab ja kasutab õpitavas võõrkeeles igapäevaseid äraõpitud väljendeid ja lihtsamaid
fraase;
7) arvutab ning oskab kasutada mõõtmiseks sobivaid abivahendeid ja mõõtühikuid
erinevates eluvaldkondades eakohaseid ülesandeid lahendades;
8) käitub loodust hoidvalt;
9) oskab sihipäraselt vaadelda, erinevusi ja sarnasusi märgata ning kirjeldada; oskab
esemeid ja nähtusi võrrelda, ühe-kahe tunnuse alusel rühmitada ning lihtsat plaani, tabelit,
diagrammi ja kaarti lugeda;
10) oskab kasutada lihtsamaid arvutiprogramme ning kodus ja koolis kasutatavaid tehnilisi
seadmeid;
11) austab oma kodupaika, kodumaad ja Eesti riiki, tunneb selle sümboleid ning täidab
nendega seostuvaid käitumisreegleid;
12) oskab ilu märgata ja hinnata; hindab loovust ning tunneb rõõmu liikumisest,
loovast eneseväljendusest ja tegevusest;
13) hoiab puhtust ja korda, hoolitseb oma välimuse ja tervise eest ning tahab olla terve;
14) oskab ohtlikke olukordi vältida ja ohuolukorras abi kutsuda, oskab ohutult liigelda;
15) teab, kelle poole erinevate probleemidega pöörduda, ning on valmis seda tegema
kooliastmete õppe- ja kasvatuseesmärkide saavutamist ja valdkonnapädevuste kujunemist.
11
5.2. II kooliastmes taotletavad pädevused
Teise kooliastme lõpus õpilane:
1) hindab harmoonilisi inimsuhteid, mõistab oma rolli pereliikmena, sõbrana, kaaslasena
ja õpilasena; peab kinni kokkulepetest, on usaldusväärne ning vastutab oma tegude eest;
2) oskab keskenduda õppeülesannete täitmisele, oskab suunamise abil kasutada eakohaseid
õpivõtteid (sealhulgas paaris- ja rühmatöövõtteid) olenevalt õppeülesande iseärasustest;
3) väärtustab oma rahvust ja kultuuri teiste rahvuste ning kultuuride seas, suhtub
inimestesse eelarvamusteta, tunnustab inimeste, vaadete ja olukordade erinevusi ning mõistab
kompromisside vajalikkust;
4) oskab oma tegevust kavandada ja hinnata ning tulemuse saavutamiseks vajalikke
tegevusi valida ja rakendada, oma eksimusi näha ja tunnistada ning oma tegevust korrigeerida;
5) oskab oma arvamust väljendada, põhjendada ja kaitsta, teab oma tugevaid ja nõrku külgi
ning püüab selgusele jõuda oma huvides;
6) oskab mõtestatult kuulata ja lugeda eakohaseid tekste, luua eakohasel tasemel keeleliselt
korrektseid ning suhtlussituatsioonile vastavaid suulisi ja kirjalikke tekste ning mõista suulist
kõnet;
7) tuleb vähemalt ühes võõrkeeles toime igapäevastes suhtlusolukordades, mis nõuavad
otsest ja lihtsat infovahetust tuttavatel rutiinsetel teemadel;
8) on kindlalt omandanud arvutus- ja mõõtmisoskuse ning tunneb ja oskab juhendamise
abil kasutada loogikareegleid ülesannete lahendamisel erinevates eluvaldkondades;
9) väärtustab säästvat eluviisi, oskab esitada loodusteaduslikke küsimusi ja hankida
loodusteaduslikku teavet, oskab looduses käituda, huvitub loodusest ja looduse uurimisest;
10) oskab kasutada arvutit ja internetti suhtlusvahendina ning oskab arvutiga vormistada
tekste;
11) oskab leida vastuseid oma küsimustele, hankida erinevatest allikatest vajalikku
teavet,seda tõlgendada, kasutada ja edastada; oskab teha vahet faktil ja arvamusel;
12) tunnetab end oma riigi kodanikuna ning järgib ühiselu norme;
13) väärtustab kunstiloomingut ning suudab end kunstivahendite abil väljendada;
14) väärtustab tervislikke eluviise, on teadlik tervist kahjustavatest teguritest ja
sõltuvusainete ohtlikkusest;
15) on leidnud endale sobiva harrastuse ning omab üldist ettekujutust töömaailmast.
12
5.3. III kooliastmes taotletavad pädevused
Kolmanda kooliastme lõpus õpilane:
1) tunneb üldtunnustatud väärtusi ja kõlbluspõhimõtteid, järgib neid, ei jää ükskõikseks,
kui neid eiratakse, ning sekkub vajaduse korral oma võimaluste piires;
2) tunneb ja austab oma keelt ja kultuuri ning aitab kaasa eesti keele ja kultuuri säilimisele
ja arengule. Omab ettekujutust ja teadmisi maailma eri rahvaste kultuuridest, suhtub teistest
rahvustest inimestesse eelarvamustevabalt ja lugupidavalt;
3) on teadmishimuline, oskab õppida ja leida edasiõppimisvõimalusi, kasutades vajaduse
korral asjakohast nõu;
4) on ettevõtlik, usub iseendasse, kujundab oma ideaale, seab endale eesmärke ja tegutseb
nende nimel, juhib ja korrigeerib oma käitumist ning võtab endale vastutuse oma tegude eest;
5) suudab end olukorda ja suhtluspartnereid arvestades kõnes ja kirjas selgelt ja asjakohaselt
väljendada, mõista ja tõlgendada erinevaid tekste, tunneb ja järgib õigekirjareegleid;
6) valdab vähemalt üht võõrkeelt tasemel, mis võimaldab igapäevastes olukordades
suhelda kirjalikult ja suuliselt ning lugeda ja mõista eakohaseid võõrkeelseid tekste;
7) suudab lahendada igapäevaelu erinevates valdkondades tekkivaid küsimusi, mis
nõuavad matemaatiliste mõttemeetodite (loogika ja ruumilise mõtlemise) ning esitusviiside
(valemite, mudelite, skeemide, graafikute) kasutamist;
8) mõistab inimese ja keskkonna seoseid, suhtub vastutustundlikult elukeskkonda ning elab
ja tegutseb loodust ja keskkonda säästes;
9) oskab esitada loodusteaduslikke küsimusi, nende üle arutleda, esitada teaduslikke
seisukohti ja teha tõendusmaterjali põhjal järeldusi;
10) suudab tehnikamaailmas toime tulla ning tehnikat eesmärgipäraselt ja võimalikult riskita
kasutada;
11) on aktiivne ja vastutustundlik kodanik, kes on huvitatud oma kooli, kodukoha ja riigi
demokraatlikust arengust;
12) suudab väljendada ennast loominguliselt, peab lugu kunstist ja kultuuripärandist;
13) väärtustab ja järgib tervislikku eluviisi ning on füüsiliselt aktiivne;
14) mõtleb süsteemselt, loovalt ja kriitiliselt, on avatud enesearendamisele.
Väärtushoiakute saavutatuse kohta antakse õpilasele tagasisidet. Seda tehakse suuliselt ja ka
kirjalikult eKooli kaudu.
13
6. Õppekorraldus koolis
6. 1. Õppetegevuse korraldus
1) Õppeaasta kestab 1. septembrist järgmise aasta 31. augustini.
2) Õppeaasta koosneb õppetrimestritest ja koolivaheaegadest.
3) Laeva Põhikoolis kehtivad Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt kehtestatud
koolivaheajad.
4) Õppeperioodis on kokku vähemalt 175 õppepäeva. Lõpuklassis on õppeperioodis kokku
vähemalt 185 õppepäeva.
5) Õppepäev on kalendripäev, mil õpilane on päevakava või individuaalse õppekava alusel
kohustatud õppes osalema. Ühes nädalas on kuni viis õppepäeva.
6) Lõpueksami toimumise päeval ja vähemalt kahel koolipäeval enne seda õppetunde ei toimu.
Lõpueksami toimumise päev ja sellele eelnevad kaks koolipäeva arvatakse õppepäevade hulka.
7) Igapäevase koolitöö korralduse põhialus on tunniplaan, millega on määratletud õpilase
nädala õppekoormus õppeaineti ja õppetundide järjekord õppepäevas.
8) Õppekorralduse põhivorm koolis on õppetund. Õppetund on kooli päevakavas või õpilasele
koostatud individuaalses õppekavas juhendatud õppeks ettenähtud ajavahemik.
9) Õppetunni arvestuslik pikkus on 45 minutit. Õppetund vaheldub vahetunniga. Õppetunni
võib jagada mitmeks osaks ning kuni kaks õppetundi võib toimuda järjest, ilma vahetunnita.
Vahetunni pikkus on vähemalt kümme minutit iga õppetunni kohta.
10) Juhendatud õppeks on koolis ainetund, individuaaltund, konsultatsioon, digiõpe, õppekäik,
külalisloeng jne, mis on suunatud teadmiste ja oskuste omandamisele ning toimub
õppekeskkonnas, milles osalevad nii õpilane kui ka õpetaja
11) Õpilaste arvu vähesuse tõttu võivad ainetunnid toimuda liidetud õpirühmades.
12) Käsitööd ja kodundust ning tehnoloogiaõpetust õpitakse rühmades, mis on moodustatud
õpilaste soove ja huvisid arvestades.
13) Kooli päevakavas kajastub õppetegevuste ning kooli õppekava toetavate õppekavaväliste
tegevuste järjestus ja ajaline kestvus.
6.2. Tunnijaotusplaan
Tunniplaanis on lubatud suurimaks nädala õppekoormuseks
14
1. klassis 20 õppetundi ;
2. klassis 23 õppetundi;
3. ja 4. klassis 25 õppetundi;
5. klassis 28 õppetundi; 6. ja
7. klassis 30 õppetundi;
8. ja 9. klassis 32 õppetundi.
Laeva Põhikool tagab õpilasele õppe kohustuslikes õppeainetes alljärgnevas
tunnijaotusplaanis esitatud nädala õppetundide mahus, kaldkirjas on esitatud Põhikooli riiklikus
õppekavas § 15 lõikes 4 nimetatud tundide kasutamine.
Tabel 1. Tunnijaotusplaan õppeaineti ja klassiti.
6.3. Vaba tunniressursi kasutamine, valikained ja võõrkeeled
1) Vaba tunniressursi (Põhikooli riiklik õppekava § 15 lõige 4) kasutamine on esitatud
tunnijaotusplaanis (Tabel 1.)
a) Kohustuslike õppeainete tundide arvu suurendamine, et toetada riiklikus
õppekavas nimetatud üld- ja ainealaste pädevuste saavutamist.
b) Valikained, et toetada üldpädevuste saavutamist.
c) Klassijuhatajatund, et toetada üldpädevuste saavutamist ja viia ellu
projektitegevusi.
2) Valikained põhikoolis on kooli valik ja on õpilastele kohustuslikud.
Valikaineteks on:
Õppeaine/Klass
Eesti keel 7 6 1 6 5 3 3 2 2 2
Kirjandus 2 2 2 2 2
A-võõrkeel 1 3 3 1 3 1 3 3 3 3
B-võõrkeel 3 1 3 3 3
Matemaatika 3 1 3 1 4 5 4 1 4 1 5 4 4
Loodusõpetus 1 1 1 2 3 2 2
Geograafia 1 1 2 2
Bioloogia 1 2 2
Keemia 2 2
Füüsika 2 2
Ajalugu 1 1 2 2 2 2
Inimeseõpetus 1 1 1 1 1 1
Ühiskonnaõpetus 1 2
Muusika 2 2 2 2 1 1 1 1 1
Kunst ja tööõpetus 3 3 3
Kunst 1 1 1 1 1 1
Käsitöö ja kodundus,
tehnoloogiaõpetus 1 1 2 2 2 2 1
Kehaline kasvatus 2 3 3 3 3 2 2 2 2
Karjääriõpetus 0,5 0,5
Informaatika 1
Klassijuhataja 1 1 1 1 1 1 1 0,5 0,5
Kokku 20 23 25 25 28 30 30 32 32
1. klass 2. klass 3. klass 4. klass 5. klass 6. klass 7. klass 8. klass 9. klass
15
• 3. klassis informaatika, mis toetab läbiva teema „Teabekeskkond“ ja „Tehnoloogia
ja innovatsioon“ rakendamist ja digipädevuste arendamist.
• 8.-9. klassis karjääriõpetus, mille eesmärgiks koolis on õppetegevuse läbiva teema
„Elukestev õpe ja karjääri planeerimine” kaudu õpilase kujundamine isiksuseks, kes
on valmis õppima kogu elu, täitma erinevaid rolle muutuvas õpi-, elu- ja
töökeskkonnas ning kujundama oma elu teadlike otsuste kaudu, sealhulgas tegema
mõistlikke kutsevalikuid.
3) Klassijuhatajatund toimub kõigis klassides eesmärgiga toetada õpilaste sotsiaalset
arengut ja üldpädevuste saavutamist. Klassijuhatajatund toetab Ettevõtliku Kooli ja
KiVa programmide tegevusi.
4) Koolis õpetatakse A-võõrkeelena inglise keelt alates 2. klassist ja B-võõrkeelena vene
keelt alates 6. klassist.
6.4. Õppe- ja kasvatustöö korraldus kooliastmetes
I kooliaste
1)Esimeses klassis on õpetuse ja kasvatuse põhitaotluseks õpilaste kohanemine koolieluga,
turvatunde ja eduelamuste kogemine ning valmisoleku kujunemine edasiseks edukaks
õppetööks. Õpilaste koolivalmidus ja võimed on erinevad, seetõttu diferentseeritakse
õppeülesandeid ja nende täitmiseks kuluvat aega.
Õppetöö käigus keskendutakse:
- kõlbeliste tõekspidamiste ning heade käitumistavade tundmaõppimisele ja järgimisele;
- positiivse suhtumise kujunemisele koolis käimisesse ja õppimisesse;
- õpiharjumuse ja -oskuste kujundamisele ning püsivuse, iseseisvuse ja eesmärgistatud töö
oskuste ning valikute tegemise oskuste arendamisele;
- eneseväljendusoskuse ja -julguse kujunemisele;
- põhiliste suhtlemis- ja koostööoskuste omandamisele, sealhulgas üksteist toetavate ja
väärtustavate suhete kujunemisele õpilaste vahel;
- õpiraskuste äratundmisele ning tugisüsteemide ja õpiabi pakkumisele.
2) Õpetaja olulisim ülesanne on toetada iga õpilase eneseusku ja õpimotivatsiooni.
3) Esimeses kooliastmes toimub õppetöö üld- ja aineõppena.
II kooliaste
16
1) Teises kooliastmes on õpetuse ja kasvatuse põhitaotluseks vastutustundlike ja iseseisvate
õpilaste kujunemine. Õppetöös on oluline äratada ja säilitada õpilaste huvi õppekavaga
hõlmatud teadmis- ja tegevusvaldkondade vastu.
Õppeöö käigus keskendutakse:
- õpimotivatsiooni hoidmisele ja tõstmisele, seostades õpitut praktikaga ning
võimaldades õpilastel teha valikuid, langetada otsuseid ja oma otsuste eest vastutada;
- huvitegevusvõimaluste pakkumisele;
- õpilaste erivõimete ja huvide äratundmisele ning arendamisele; - õpiraskustega õpilastele
tugisüsteemide ja õpiabi pakkumisele.
2) Õpetuses rakendatakse mitmekesiseid tööviise ja ülesandeid, mis võimaldavad murdeikka
jõudvatel õpilastel teha iseseisvaid valikuid ja seostada õpitut praktilise eluga ning aitavad
toime tulla õpilaste individuaalselt erineva arenguga, nende muutuvate suhete ja
tegutsemisega uutes rollides.
III kooliaste
1) Kolmandas kooliastmes on õppe ja kasvatuse põhitaotlus aidata õpilastel kujuneda
vastutustundlikeks ühiskonnaliikmeteks, kes igapäevaelus iseseisvalt toime tulevad ning
suudavad oma huvidele ja võimetele vastavat õpiteed valida.
Õppetöö käigus keskendutakse
- õpimotivatsiooni hoidmisele;
- õppesisu ja omandatavate oskuste seostamisele igapäevaeluga ning nende rakendatavuse
tutvustamisele tulevases tööelus ja jätkuõpingutes;
- erinevate õpistrateegiate teadvustatud kasutamisele ning enesekontrollimise oskuse
arendamisele;
- pikemaajaliste õppeülesannete (sealhulgas uurimuslike õppeülesannete) planeerimisele,
eesmärkide püstitamisele ja oma tulemuste hindamisele;
- õpilaste erivõimete ja huvide arendamisele;
- õpilaste toetamisele nende edasiste õpingute ja kutsevalikute tegemisel.
6.5. Distantsõppe korraldus eesmärgiga ennetada või tõkestada tuvastatud nakkushaiguse
levikut
1. Kool juhindub distantsõppe läbiviimisel Andmekaitse Inspektsiooni 07. oktoobri 2020.
a ringkirjas edastatud ühistest suunistest koolidele.
17
2. Kool annab ette distantsõppeks vajalikud nõuded ja küsib tagasiside, kas kodus on
vastav tehniline valmisolek olemas või mitte. Kool ei küsi õpilastelt ega vanematelt täpsemaid
tehnilisi andmeid või andmeid teenusepakkujate kohta.
3. Virtuaalsed õppetöö korraldamise keskkonnad
3.1. Juhul, kui isikuandmeid töödeldakse virtuaalkeskkonnas selgelt kogu kooli õppetöö
korraldamiseks, sh ka distantsõppeta, ei ole küsita selleks eelnevaid nõusolekuid. Samuti ei
paku kool alternatiivseid lahendusi või ühe lapsevanema tõttu ei korralda kool ümber oma
tavapärast tööd. Sellised keskkonnad, mida kool kasutab kogu kooli õppetöö korraldamiseks
on eKool ja kooli domeeniga meiliaadressid.
3.2. Õppetöö korraldamist võimaldavate keskkondade paroolide haldamine toimub kas õpilase
enda või nooremate laste puhul nende vanema poolt ning koolile jääb parooli taastamisel
administreeriv roll. Selle korralduseks loob kool konto loomisel ühekordsed ajutised paroolid,
mis tuleb õpilasel või vanemal pärast sisse logimist kohe ära muuta.
4. Virtuaalsed õppetöö abistamise keskkonnad
4.1. Kõik muud keskkonnad, mis ei ole õppetöö korraldamiseks vältimatud, on
nõusolekupõhised. Neid keskkondi pakub kool alternatiivina neile, kes ei soovi õppetööks
tavapäraselt kasutatavaid keskkondi kasutada.
4.2. Otsused, milliseid keskkondi ja rakendusi (äppe) tunni läbiviimisel kasutada, teeb kool,
mitte iga õpetaja eraldi. Erandina on need testide loomise keskkonnad, mis ei nõua konto
tegemist ja kus ei toimu isikuandmete salvestamist. Muul juhul valib ja vastustab kool,
millised virtuaalsed abivahendid on kooli hinnangul turvalised ja tööks vajalikud.
Keskkondade valikul kasutab kool võimalusel sama tooteperekonna teenuseid (sama konto
erinevatele teenustele), et ei tekiks liiga palju erinevaid keskkondade haldamisega seotud
kohustusi.
4.3. Pärast eesmärgi täitumist hoolitseb kool, et kõik andmed ja kasutajakontod saaksid
kustutatud.
4.4. Keskkonna valikul lähtub kool vanuselisest piirangust, mille on keskkond seadnud.
Eelistatakse Euroopa Liidu tegevuspiirkonnas andmete töötlemist arvestavate keskkondadega,
sest probleemide korral on sel juhul tagatud ühtsed õiguskaitsepõhimõtted.
4.5. Pärast hinde väljapanemist (s.t. pärast hindamise vaidlustusaega) tagab kool, et õpetaja on
kõik saadud failid, videod ja fotod kustutanud. Või kui soovitakse midagi hiljem muul
18
eesmärgil kasutada, peab õpetajal olema selleks eelnev nõusolek. Et kool saaks seda nõuet
täita, peavad õpetajad kasutama töövahendiks ainult kooli domeeniga e-posti aadressi.
4.6. Videote ja fotode edastamisel õpetajale (nt kehalise tunni harjutuste sooritamise
hindamiseks) kasutatakse ainult sellist võimalust, kus kasutajad laevad need üles kooli
serverisse, kus need pärast teatud aja möödumist automaatselt kustutatakse, ning teavitatakse
puudutatud isikud sellest, kaua andmeid säilitatakse.
4.7. Õpilast tuleb jäädvusta fotol või videol nii, et ta ei oleks üheselt tuvastatav (nt selja tagant,
kaugelt distantsilt, hiljem udutades jms). Õpilased võivad kooliga jagada videot ka nii, et see
on nähtav vaid õpetajale, ei ole alla laetav ja õpilased saavad selle hiljem ise ära kustutada.
Juhul, kui video funktsioon ei ole õpitulemuse saavutatuse hindamiseks vajalik, siis
kasutatakse ainult häälsalvestavaid programme.
4.8. Kool hoolitseb selle eest, et kooli arvutid, serverid jms oleks turvalised. Kooli töötajad ei
töötle avalikus pilveruumis näiteks laste, õpetajate või vanemate eriliigilisi isikuandmeid.
Isikuandmete Euroopa Liidust väljapool majutatud pilve andmete edastamisel lähtub kool
isikuandmete kaitse üldmääruse reeglitest ja nõuetest andmete kolmandasse riiki edastamise
kohta. Distantsõppes võib õpetaja kasutada ka Facebooki (sh Instagrammi) gruppe, kus
õpetaja ja õpilased saavad omavahel mõtteid ja kogemusi vahetada.
5. Tundide salvestamine ja ülekanded (distantsõpe ja põimõpe)
5.1. Tundide voogedastamine põimõppe ja distantsõppe korral toimub avaliku ülesande
täitmiseks ning ei vaja eelnevaid nõusolekuid.
5.2. Distantsõppe korral toimub kogu õppetöö virtuaalselt õppetöö korraldamise eesmärgil.
5.3. Põimõppe korral peab esinema igal korral reaalne vajadus (nt kokkulepe mõne vanemaga,
kelle laps peab olema karantiinis, isolatsioonis jms). Kas üldse ja mis tingimustel kellelegi
põimõppe võimalust pakutakse, otsustab õpetaja. Eemalolevatel õpilasel on alati võimalus
kokkuleppel õpetajaga kasutada eraldi suhtlust õpetajaga nagu koduõppel, nõu küsimisel,
järelevastamisel jms.
5.4. Põimõppeläbiviimise otsustab õpetaja. Põimõpet on tehniliselt keerukas läbi viia (õpetaja
liigub klassis ringi ja pole pidevalt kaamera ees, tema hääl ei kostu mikrofoni, taustamüra
segab õpetaja kuulamist), mistõttu sellisel viisil tunnis osalemine ei pruugi anda soovitud
eesmärki. Samas võimalus klassiga videosilla kaudu suhelda aitab eemaloleval õpilasel tunda,
et ta on osa kollektiivist. Iga konkreetse juhtumi puhul teeb otsuse õpetaja.
19
5.5. Põimõppe võimaluse kasutamiseks kasutatakse vaid mittestatsionaarseid kaameraid, kuna
statsionaarsete kaamerate paigaldamine klassiruumi ei ole põhjendatud.
5.6. Õpetaja peab tagama, et ligipääs otseülekandele on vaid selleks ettenähtud isikutel. Kui
teenus võimaldab, võib juurdepääsu ülekandekeskkonnale täiendavalt kaitsta salasõnaga.
Õpetajal peab veenduma, et ülekannet jälgivad vaid ettenähtud õpilased, sh ei või seda ilma
kokkuleppeta jälgida ka lapsevanemad. Seega on põhjendatud õpetaja nõue, et tundi ei või
jälgida kõrvalised isikud kodus ning selle võib õpetaja seada tunnis osalemise tingimuseks.
Reaalajas õpilastest videopildi jälgimine on meie hinnangul põhjendatud, et õpetaja saaks
tundi läbi viia, sh kontrollida õpilase tunnis osalemist. Seega võib õpetaja nõuda, et õpilane
peab oma videopilti jagama.
5.7. Kui eesmärk on tunnis osalemine ja tunni läbiviimine, siis puudub põhjendus järele
vaatamiseks ja salvestamiseks. Kui õpilane tunnist puudub, siis ka järele vastamine toimub nii,
nagu see toimuks ilma distantsõppeta.
5.8. Õpetajad kasutavad ainult selliseid virtuaalkeskkondi, mis võimaldavad õpetajal, kui tunni
läbiviijal salvestamisfunktsiooni kasutamist kontrollida ja seadistada selliselt, et nt ainult
õpetaja saab salvestamise algatada. See annab võimaluse maandada riske, et ei toimuks
kontrollimatut õppetunni salvestamist ja hilisemat levitamist ja avaldamist. Kui salvestamine
on virtuaalkeskkonnas õpetaja poolt aktiveeritud, tuleb õpetajal sellest õpilasi teavitada, ning
tuleb arvestada, et salvestub ka teenuse suhtlusaknas toimuv infovahetus.
5.9. Klassiruumis toimuva tunni edastamisel suunab õpetaja arvutikaamera nii, et õpilased ei
oleks kogu aja näoga otse kaamerasse (nt selja tagant) või näitab vaid õpetajat. Distantsõppe
korral tuleb õpilastel hoida enda arvutipilti kodus nii, et peale nende ei oleks taustal muid
isikuid ja tuleks kasutada kõrvaklappe.
6. Distantsõppes tunni salvestamine ja salvestite jagamine ei ole ilma eelneva kokkuleppeta
lubatud. Sellise õpilaste või vanemate tegevuse eest ei vastuta enam kool.
7. Koolilõuna pakkumine distantsõppe ajal
7.1. Õiguskantsleri avaliku selgituse kohaselt on koolilõuna mitterahaline hüvitis, mille
pakkumise kohustust kohalikul omavalitsusel ei ole. Sellest lähtuvalt on kool asunud
seisukohale, et tegemist on koostöös kohaliku omavalituse ja kooliga pakutava võimalusega
(sh on koolil õigus seada teenuse kasutamiseks ka õiglased tingimused).
20
7.2. Kui kool koostöös kooli pidajaga otsustab pakkuda koolilõunat koos koju viimise
teenusega, siis vanematelt kontaktandmete küsimine on vajalik. Iga vanem saab ise otsustada,
kas ta teenust kasutab, seega on tegemist nõusolekupõhise andmete töötlemisega (IKÜM
artikkel 6 lõige 1 punkt a).
8. Distantsõppe korral on tagatud tugiteenuste ja teiste teenuste kättesaadavus, sh
koolitervishoiuteenus põhikooli- ja gümnaasiumiseaduses ette nähtud korras.
7. Läbivate teemade rakendamine
Läbivad teemad on üld- ja valdkonnapädevuste, õppeainete ja ainevaldkondade lõimingu
vahendiks . Läbivad teemad võimaldavad luua ettekujutuse ühiskonna kui terviku arengust ja
toetavad õpilaste suutlikkust oma teadmisi erinevates eluvaldkondades rakendada. Läbivaid
teemasid arvestatakse koolikeskkonna kujundamisel ja neid lõimitakse üld- ja
valdkonnapädevustega, õppeainete ja ainevaldkondadega.
Läbivate teemade õpe realiseerub eelkõige:
- õpikeskkonna korralduses – kooli vaimse, sotsiaalse ja füüsilise õpikeskkonna kujundamisel
arvestatakse läbivate teemade sisu ja eesmärke;
- aineõppes – läbivatest teemadest lähtudes tuuakse aineõppesse sobivad teemakäsitlused,
näited ja meetodid, viiakse koos läbi aineteüleseid, klassidevahelisi ja ülekoolilisi projekte.
Õppeainete roll läbiva teema õppes on lähtuvalt õppeaine taotlustest ja õppesisust erinev,
olenevalt sellest, kui tihe on ainevaldkonna seos läbiva teemaga;
- kooli projektinädalate või projektipäevade raames – projektinädala või projektipäeva jooksul
toimub õpe koolis ühest üldteemast lähtuvalt, mida käsitletakse erinevate õppeainete kaudu,
lõimides neid omavahel. Projektinädala eesmärgiks on tervikliku maailmapildi loomine;
- valikainete valikul valikained toetavad läbivate teemade taotlusi;
- läbivatest teemadest lähtuvas või õppeaineid lõimivas loovtöös – õpilased võivad läbivast
teemast lähtuda selle loovtöö valikul, mida tehakse kas iseseisvalt või rühmatööna;
- korraldades võimaluse korral koostöös kooli pidaja, paikkonna asutuste ja ettevõtete, teiste
õppe-ja kultuuriasutuste ning kodanikuühendustega klassivälist õppetegevust ja huviringide
tegevust ning osaledes maakondlikes ja üle-eestilistes projektides.
Õpetuses ja kasvatuses käsitletavad läbivad teemad on:
1) Elukestev õpe ja karjääri planeerimine – taotletakse õpilase kujunemist isiksuseks,
kes on valmis õppima kogu elu, täitma erinevaid rolle muutuvas õpi-, elu- ja töökeskkonnas
ning kujundama oma elu teadlike otsuste kaudu, sealhulgas tegema mõistlikke kutsevalikuid
21
2) Keskkond ja jätkusuutlik areng – taotletakse õpilase kujunemist sotsiaalselt
aktiivseks, vastutustundlikuks ja keskkonnateadlikuks inimeseks, kes hoiab ja kaitseb
keskkonda ning väärtustades jätkusuutlikkust, on valmis leidma lahendusi keskkonna- ja
inimarengu küsimustele;
3) Kodanikualgatus ja ettevõtlikkus – taotletakse õpilase kujunemist aktiivseks ning
vastutustundlikuks kogukonna- ja ühiskonnaliikmeks, kes mõistab ühiskonna toimimise
põhimõtteid ja mehhanisme ning kodanikualgatuse tähtsust, tunneb end ühiskonnaliikmena
ning toetub oma tegevuses riigi kultuurilistele traditsioonidele ja arengusuundadele;
4) Kultuuriline identiteet – taotletakse õpilase kujunemist kultuuriteadlikuks inimeseks,
kes mõistab kultuuri osa inimeste mõtte- ja käitumislaadi kujundajana ning kultuuride
muutumist ajaloo vältel, kellel on ettekujutus kultuuride mitmekesisusest ja kultuuriga
määratud elupraktikate eripärast ning kes väärtustab omakultuuri ja kultuurilist mitmekesisust
ning on kultuuriliselt salliv ja koostööaldis;
5) Teabekeskkond – taotletakse õpilase kujunemist teabeteadlikuks inimeseks, kes tajub
ja teadvustab ümbritsevat teabekeskkonda, suudab seda kriitiliselt analüüsida ning toimida
selles oma eesmärkide ja ühiskonnas omaksvõetud kommunikatsioonieetika järgi;
6) Tehnoloogia ja innovatsioon – taotletakse õpilase kujunemist uuendusaltiks ja
nüüdisaegseid tehnoloogiaid eesmärgipäraselt kasutada oskavaks inimeseks, kes tuleb toime
kiiresti muutuvas tehnoloogilises elu-, õpi- ja töökeskkonnas;
7) Tervis ja ohutus – taotletakse õpilase kujunemist vaimselt, emotsionaalselt, sotsiaalselt
ja füüsiliselt terveks ühiskonnaliikmeks, kes on võimeline järgima tervislikku eluviisi, käituma
turvaliselt ning kaasa aitama tervist edendava turvalise keskkonna kujundamisele;
8) Väärtused ja kõlblus – taotletakse õpilase kujunemist kõlbeliselt arenenud inimeseks,
kes tunneb ühiskonnas üldtunnustatud väärtusi ja kõlbluspõhimõtteid, järgib neid koolis ja
väljaspool kooli, ei jää ükskõikseks, kui neid eiratakse, ning sekkub vajaduse korral.
8. Lõimingu rakendamine
Õppetegevus ja selle tulemused kujundatakse tervikuks lõimingu kaudu. Lõiming on õpetajate
teadlik katse seostada erinevaid teadmisi ja oskusi ning õppemeetodeid omavahel nii, et
saavutada õppekava ja õpetuse terviklikkus.
Lõiming toetab õpilaste üld- ja valdkonnapädevuste kujunemist.
1) Lõimingu saavutamist kavandab kool õppekava arenduse ning ning õppe- ja
kasvatustegevuse planeerimise käigus kooli üldtööplaani tasandil ning õpetaja oma töö
planeerimisel töökava tasandil. Lõimingu mõte avaldub selles, et ühel või teisel moel seostades
22
eraldiseisvaid õpetatavaid teadmisi ja oskusi, asetades need reaalse elu konteksti ning aidates
õpilastel neid mõtestada ning seostada üheks tervikuks.
2) Õppe lõimimine saavutatakse erinevate ainevaldkondade õppeainete ühisoas järgimisel,
õppeainete, koolisiseste projektide ja läbivate teemade ühiste temaatiliste rõhuasetuste,
õppeülesannete ning –viiside abil.
3) Lõimingu saavutamiseks korraldatakse Laeva Põhikoolis õpet ja kujundatakse
õpikeskkonda ning õpetajate koostööd viisil, mis võimaldab aineülest käsitlust: täpsustades
pädevusi, seades õppe-eesmärke ning määratledes erinevate õppeainete ühiseid probleeme ja
mõistestikku.
4) Õppe lõimingut taotlevad tunnivälised ja ülekoolilised projektid kavandatakse koostöös
iga õppeaasta alguseks ning need kajastuvad kooli üldtööplaanis. Tulenevalt kooli
üldtööplaanist arvestavad õpetajad oma tööd planeerimisel kavandatud projektidega.
5) Lõimingul on oluline roll õppimise fragmenteerituse vähendamises, eesmärgiga muuta
õppimine õpilase jaoks tähenduslikuks. Selle saavutamiseks kasutatakse probleemõpet, mis
julgustab õpilasi uurima võimalusi, välja mõtlema alternatiivseid lahendusi, tegema koostööd
teiste õpilastega, välja pakkuma ideid ja hüpoteese ning lõpuks välja pakkuma parima
lahenduse, mille nad ise leidsid.
6) Lõiming võimaldab püüelda suunas, kus õpilased areneksid aktiivseteks
ennastjuhtivateks õppijateks, kes konstrueerivad oma teadmisi varasematele teadmistele
tuginedes ning õppimise käigus omandatud kogemustest ja seostest.
7) Lõimingu puhul on oluline lõimingutsentri määratlemine. Lõimingutsentrit kasutatakse
millegi saavutamiseks ning selle ümber kavandatakse õppetegevus. Lõimingutsentriks võib olla
mingi teadmine, oskus või suhtumine või mingi keskne idee. Kooli õppekava kontekstis on
sellisteks aineülesteks ideedeks pädevused. Pädevusi käsitletakse kui lõimingutsentreid, mis on
aluseks suutlikkuse kujunemisel. Pädevuste kujundamist taotletakse nii õppe- kui ka
õppekavavälises tegevuses.
8) Lõimingutsentriks võivad olla - erinevad õppeviisid (individuaalne, paaris- ja rühmatöö,
diskussioon, ajurünnak, probleemõpe, õppekäik, ekskursioon, matk), mis aitavad õpilasel omandada
erinevaid töövõtteid ja saada kogemusi; - erinevad õppeülesanded (projekt, referaat, uurimistöö,
loovtöö, essee), mis täidavad olulist rolli sisemise lõimingu saavutamisel; Lõiminguks võib olla
mistahes probleem, meetod või vahend, millega seostatakse kaks või enam õpikogemust.
9) Lõimingutsentri määratlemisel lähtutakse õppekava üldosas ja ainevaldkondade
üldosades ning ainekavades esitatud üld-, valdkonna- ja ainepädevustest. Valitud
lõimingutsentri käsitlemiseks tuleb leida sobiv lõiminguviis ja sellega seotud tegevused.
23
Tegevused peavad olema õpetaja poolt valitud hariduslikult tähenduslikud ja soodustama iga
aine õpitulemuste saavutamist ka siis, kui nad ei sisalda endas lõimingut.
10) Lõiming väljendub õpetaja töö planeerimisel õppetegevustena. Tegevusteks võivad olla
projektide kavandamine ja teostamine, probleemide lahendamine, uurimine, küsimuste
esitamine ja neile vastuste leidmine.
11) Lõimingu õnnestumiseks oluline õpetajate koostöö ning koolis on loodus võimalused
õpetajate oma vaheliseks tihedaks koostööks. Lõimingu viisi valikul on õpetaja vaba ning valik
sõltub sellest, mida tahetakse lõimimisega saavutada: kas luua seoseid üksikute õpitulemuste
vahel, ainevaldkondade sees ja ainevaldkondade vahel või soovitakse lõiminguga saavutada
kooliastme pädevusi, üldpädevusi või valdkonnapädevusi.
12) Õpetajal on kasutada järgmised lõiminguviisid: ainetevahelised seosed, ajaline
kooskõla, ainete kombineerimine, teemakeskne lõiming jms.
13) Valdkonnasisesed ja õppeainete lõimingu võimalused teiste ainevaldkondadega on
kirjeldatud riikliku õppekava ja kooli valikainete ainevaldkondade kavades. Õpetaja arvestab
nende võimalustega õppetöö planeerimisel ja läbiviimisel.
9. Kooli õppekava välise õppimise või tegevuse arvestamine koolis õpetatava
osana
1) Õpilase vanema ja direktori või direktori volitatud isikuga kokkuleppel võib kool arvestada
kooli õppekavavälist õppimist koolis läbitava õppe osana tingimusel, et see võimaldab
õpilasel saavutada kooli või individuaalse õppekavaga määratud õpitulemusi.
2) Kooli õppekava väliste õpingute või tegevuste arvestamine kooli õppekava osana võimaldab
suurendada õpilaste, sealhulgas erivajadustega õpilaste hariduslikku mobiilsust ning
avardada võimalusi kooliväliseks õppeks. Mujal õppimine annab paindlikuma võimaluse
hariduse omandamiseks ja annab andekamatele õpilastele võimaluse ennast teostada.
3) Kooli õppekava välise õppimise arvestamisel lähtutakse õpitu sisust ja õpitulemustest.
Koolil on õigus nõuda täiendavaid materjale, kui tõendusmaterjal õpitu sisu või õpitulemuste
kohta pole piisav.
4) Kooli õppekava välise õppe või tegevuse arvestamisel loetakse tulemused samaväärseks
õppekava läbimisel saavutatud õpitulemustega.
5) Kooli õppekava väliste õpingute või tegevuste arvestamisel kooli õppekava osana võivad
võimalikud äraütlemised olla seotud
- tähtajalise aegumisega – kui õppimine on toimunud enam kui kolm aastat tagasi;
24
- sisulise aegumisega – teatud õpitulemused aeguvad ajas, näiteks seoses infotehnoloogia
arenguga;
- topeltarvestamise vältimisega — mujal (näiteks muusikakoolis) õpitu, mille tõenduseks on antud
muusikakooli tunnistus ei ole automaatselt üle kantav muusika õppeaine läbimisena; - muu mõjuv
põhjus, miks õppekavavälist õppimist ei saa arvestada õppekava osana.
-Ei arvestata kooli õppekavaväliseid õpinguid või tegevusi seoses kooli lõpetamisega
(koolieksami sooritamisel, õpilasuurimuse või praktilise töö sooritamisel ning loovtöö
koostamisel).
6) Kooli õppekavaväliste õpingute või tegevuste arvestamiseks vaatab kooli juhtkond läbi
direktorile laekunud avaldused ja teeb otsuse õpingute arvestamise kohta kooli õppekava osana.
Vajadusel kaastakse arutelule õpetaja(d).
10. Üldpädevuste kujundamiseks ja õppekeskkonna mitmekesistamiseks
kavandatud tegevused
Üldpädevuste kujundamiseks ja õppekeskkonna mitmekesistamiseks on põhikool liitunud
Liikuma Kutsuva Kooli, Ettevõtliku Kooli ja KiVa programmiga.
Lisaks toetavad õppekava rakendamist ühistegevused ja osalemine erinevates projektides, mida
kirjeldatakse konkreetsemalt kooli üldtööplaanis kooskõlas haridus- ja teadusministri 25.augusti
2010.a
1) Õppekava rakendamist toetavad ühistegevused:
• Üritused
• Õppekäigud
• Ainenädalad ja -päevad, koolisisesed võistlused (olümpiaadid, konkursid,
spordivõistlused jne)
• Õpilastele, õpetajatele ja lastevanematele suunatud koolitused (loengud, jne).
• Osalemine projektides.
2) Koolis on õpilase individuaalse arengu tagamiseks loodud õppekava täitmist toetavad
huviringid, mis võimaldavad õpilastel arendada nende tugevaid külgi.
3) Õppekava efektiivseks täitmiseks tehakse koostööd erinevate partneritega – nii
koolisiseselt kui ka väljaspool kooli. Koolil on hästi toimiv koostöö õppeprogramme
pakkuvate muuseumidega, teadusasutustega, erinevate loodushariduskeskustega, Tartu
valla hallatavate asutustega; lisaks teeme koostööd ka teiste väikeste maakoolidega.
4) Projekt-, õues- ja muuseumiõpe ning ekskursioonid ja õppekäigud
a. Projekt-, õues- ja muuseumiõpe ning ekskursioonid ja õppekäigud toimuvad üldjuhul
õppepäeval vastavalt kooli päevakavale. Vajadusel võib kooskõlastatult kooli
25
juhtkonnaga ja lapsevanematega kasutada õppekäikudeks ja ekskursioonideks lisaks
teisi aegu õppeaasta sees.
b. Õppeaasta alguses kavandavad aineõpetajad omavahel kooskõlastades oma
tööplaanides ülekoolilised projektid.
c. Õppekäikude, võistlustel osalemise vms ürituste planeerimine toimub õppetöö
käigus, lähtudes erinevate ainete lõimingutest ja pädevustest.
d. Õppekäike korraldatakse klassiti või mitme klassiga ühiselt. Igal õppekäigul on
õpieesmärk, mis lähtub ainekavadest ja läbivatest teemadest.
11. Liikluskasvatus
11.1. Liikluskasvatuse korraldus koolis
1) Vastavalt „Liiklusseaduse § 4 lg 1“ on liikluskasvatuse eesmärk kujundada üksteisega
arvestavaid liiklejaid, kellel on
- ohutu liiklemise harjumused ja kes tajuvad liikluskeskkonda ning hoiduvad käitumast
teisi liiklejaid ohustavalt ja liiklust takistavalt;
- teadmised ja oskused, mis toetavad nende endi ja teiste liiklejate toimetulekut ja ohutust
mitmesugustes liiklusolukordades nii jalakäija, sõitja kui ka juhina.
2) Kooli rolliks on vastavalt „Liiklusseaduse § 4 lg 2“ viia läbi laste liikluskasvatust ja
valmistada neid ette ohutuks liiklemiseks.
3) Kooli poolt läbiviidav liikluskasvatus toimub vastavalt ja kooskõlas Vabariigi Valitsuse
27.10.2011. a määruse nr 136 „Laste liikluskasvatuse kord“.
4) Liikluskasvatuse teemad planeeritakse õpetajate poolt õppe- ja kasvatustegevust kavandades
ja seda viiakse läbi ainetundide raames.
5) Koolivälised liikluskasvatust toetavad tegevused kavandatakse kooli üldtööplaanis ja nende
läbiviimise eest vastutab kooli juhtkond .
6) Koolis viiakse läbi jalgratturite koolitust juhilubade taotlemise eesmärgil.
11.2. Liikluskasvatuse eesmärgid ja õpitulemused
1) Määruses „Laste liikluskasvatuse kord“ on esitatud liikluskasvatuse sisu kooliastmeti:
- põhikooli I astmes on liikluskasvatuse sisuks jalakäija ja jalgratturi ohutu liiklemise,
käitumise ja liikluses toimetuleku õpetamine, lähtudes eelkõige lapse koduümbruse
liikluskeskkonnast;
26
- põhikooli II ja III astmes on liikluskasvatuse sisuks erinevate liiklusolukordade
selgitamine lapse enda ja teiste liiklejate seisukohalt ning linna ja maapiirkonna teedel ohutu
liiklemise õpetamine.
2) Maanteeamet soovitab liikluskasvatuse teemade kaudu kujundada alljärgnevad üldised
teadmised ja oskused ohutuks liiklemiseks kooliastmeti.
I kooliastmel on liikluskasvatuse eesmärgiks:
- ohutuse väärtustamine ning tähelepanu pööramine ohutusele igapäevases õppe- ja
kasvatustegevuses;
- oskus mõista ja väärtustada iseenda ohutust ning ohutut käitumist; ohuolukordade
tekkepõhjuste selgitamine, ohu ennetamine, ohutust tagavate turvavahendite kasutamine,
abi kutsumine.
I kooliastme lõpuks õpilane:
- teab hädaabi numbrit (112), oskab ohust teatada;
-oskab kirjeldada ohtusid oma kooliteel, põhjendada ning selgitada ohtude vältimist kooliteel;
- oskab kasutada ohutust tagavaid kaitsevahendeid, sh
helkur, turvavöö, jalgratturikiiver, põlve- ning küünarnukikaitsed, vajadusel
ujumisrõngast, päästevesti;
- oskab käituda ühissõidukeis, neisse siseneda, väljuda ning ohutult sõiduteed ületada; ’
- oskab valida jalgrattaga, rulaga, rulluiskudega sõitmiseks ohutut kohta;
- oskab ohutult liigelda märjal, libedal, lumisel teel;
- oskab valida tee, sh raudtee ületamiseks kõige ohutumat kohta; peatuda, kuulata, vaadata ning
ohutuses veendununa sõidutee ületada;
- oskab määrata sõidukite liikumise suunda ning hinnata liikumise kiirust;
- oskab eristada valet/ohtlikku liikluskäitumist õigest/ohutust käitumisest.
II kooliastmel on liikluskasvatuse eesmärgiks:
- õpetada mõistma ja väärtustama ohutust, iseenda turvalisust ning ohutut käitumist; oskus
osaleda diskussioonides ohtu ennetavates tegevuste analüüsimisel ja õigete hoiakute
kujunemisel;
- ohutusalaste teadmiste, oskuste, vilumuste lõimimine (laste õpetamine reaalses
keskkonnas, praktilised õppused jne).
27
II kooliastme lõpuks õpilane:
- oskab ohust kiiresti ja korrektselt teatada;
- oskab kasutada ohutust tagavaid kaitsevahendeid, sh helkur, turvavöö, jalgratturi-
, mopeedijuhi kiiver, põlve- ning küünarnukikaitsed;
- oskab käituda ühissõidukeis, neisse siseneda, väljuda ning sõiduteed ületada;
- oskab hinnata sõidukite liikumissuunda, -kiirust ja kaugust;
- oskab valida tee sh raudtee ületamiseks kõige ohutumat kohta;
- oskab hinnata sõiduki liikumiskiirust ja määrata vahemaid;
- tunneb/teab/mõistab liikluseeskirja nõudeid jalakäijale, juhile (jalgratturile);
- oskab leida informatsiooni ja lisamaterjali ohutusalaste teemakäsitluste kohta; 9) oskab
kaardistada ohtlikud kohad kooliteel, kirjeldab ohtu ja teab, kuidas ohtu vältida.
III kooliastmel on liikluskasvatuse eesmärgiks:
- õpetada mõistma ja väärtustama ohutust, iseenda turvalisust ning ohutut käitumist; oskus
osaleda diskussioonides ohtu ennetavates tegevuste analüüsimisel ja õigete hoiakute
kujunemisel;
- ohutust tagavatest seadustest tulenevate käitumisharjumuste kujundamine, (teadmiste
rakendamine oskuste, vilumusteni) praktilised ohutusalased õppused.
III kooliastme lõpuks õpilane:
- väärtustab ohutust, arvestab kaasliiklejatega ning on seaduskuulekas;
- oskab ohust teatada ja hinnata ohuolukorda;
- oskab vaatluse teel hinnata helkuri peegelduvuse omadusi;
- kiiver, põlve- ning küünarnukikaitsed;
- teab ja tunneb nõudeid jalgratturile ja mopeedijuhile ning oskab vastavalt nõuetele käituda -
.oskab kaardil tähistada ohtlikud kohad kooliteel ja valida ohutuma teekonna sihtpunkti
jõudmiseks;
- kirjeldab ohutu teekonna valiku põhimõtteid;
- mõistab liikluseeskirja nõudeid jalakäijale, juhile (jalgratturile, mopeedijuhile);
-.on teadlik ohutusalastest kampaaniatest ning annab hinnangu ajas muutuvate hoiakute
kujunemise kohta;
- oskab leida informatsiooni ja võrrelda Eesti (liiklus)ohutusalast olukorda teiste riikidega.
28
11.3. Liikluskasvatuse teemad
Liikluskasvatuse teemad on tuletatud põhikooli riikliku õppekava ja gümnaasiumi riikliku õppekava
läbivast teemast ,,Tervis ja ohutus“ ning maanteeameti veebilehel esitatud soovitustest
liikluskasvatuse osas ning liiklusseadusest ja selle alusel antud määrusest ,,Laste liikluskasvatuse
kord“. Vabariigi Valitsuse 20.oktoobri määruse nr 136 „Laste liikluskasvatuse kord“ § 5 lõigetes 3
kuni 5 on sätestatud liikluskasvatuse sisu kooliastmeti: Põhikooli esimeses astmes (1-3.klass) on
liikluskasvatuse sisuks jalakäija ja jalgratturi ohutu liiklemise, käitumise ja liikluses toimetuleku
õpetamine, lähtudes eelkõige lapse koduümbruse liikluskeskkonnast.
Põhikooli teises (4.-6.klass) ja kolmandas astmes (7.-9.klass) on liikluskasvatuse sisuks
erinevate liiklusolukordade selgitamine lapse enda ja teiste liiklejate seisukohalt ning
maapiirkonna teedel ohutu liiklemise õpetamine.
12. Lõimuva loovtöö korraldamise põhimõtted ning temaatilised
rõhuasetused III kooliastmes
Vastavalt Põhikooli riiklikus õppekavas §15 p 8 sätestatud korrale korraldab kool 8.klassis
õpilasele õppekava läbivatest teemadest lähtuva või õppeaineid lõimiva loovtöö, mille teema
kantakse põhikooli lõputunnistusele.
Loovtööl võib olla erinev vorm: uurimus, projekt, kunstitöö, näidend, poster, film, PowerPoint
esitlus, muusikateos, õpilasnäitus, demonstratsioon vms. Tööd võib teostada nii individuaalselt
kui ka kollektiivselt. Kollektiivselt teostatud loovtööde puhul peab rühma iga liikme panus
olema selgelt tõendatud ja nähtav igas töö etapis.
12.1. Loovtöö eesmärk:
- pakkuda õpilasele võimetekohast ning huvidest lähtuvat eneseteostuse võimalust;
- toetada õpilase tervikliku maailmapildi ja loomingulise algatusvõime ja loova
eneseväljendusoskuse kujunemist ning aidata kaasa uute ideede tekkimisele ja teostamisele
õppeainete lõimumise ja loovtöö protsessi kaudu;
- toetada õpimotivatsiooni, enesereflektsiooni ja kriitilise mõtlemise kujunemist; toetada
õpilase kujunemist loovaks ning mitmekülgseks isiksuseks;
- arendada üldpädevuste kujunemist; toetada õpilast tema võimete paremal
tundmaõppimisel, mis aitaks teha valikuid järgnevateks õpinguteks.
29
12.2. Loovtöö korraldamise ja läbiviimise etapid:
- loovtöö korraldamine;l
- loovtöö teema valimine;
- õpilaste juhendamine;
- loovtöö kirjalik vormistamine;
- loovtöö kaitsmine;
- loovtöö hindamine.
12. 3. Korraldamine
- Üldjuhul valivad õpilased 7. klassi II poolaastal sobiva loovtöö teema omal valikul või
aineõpetajate poolt esitatud teemade seast ja esitavad detailsema tegevuste ajakava.
- Loovtöö kaitsmine toimub üldjuhul 8. klassis aprillikuu jooksul
- Loovtööde juhendajad kinnitab kooli direktor. Kui teema hõlmab ainetevahelist lõimingut, siis
võib tööl olla vajadusel ka mitu juhendajat.
-.Väljaspool kooli töötaval juhendajal peab olema esitatud koolile kirjalik nõusolek konkreetse
töö juhendamiseks.
- Direktori poolt kinnitatud hindamiskomisjon on viieliikmeline. Hindamiskomisjoni tööd
juhib esimees, kes on valitud konsensuslikult komisjoniliikmete poolt.
12.4. Teema valimine
- Loovtööde üldisemad teemad pakuvad välja juhendajad lähtudes õppekava läbivatest
teemadest (Põhikooli riiklik õppekava § 14 p 3) või kindla õpiosa õpitulemusest. Õpilane valib
oma loovtöö teema õpetajate poolt pakutud teemade hulgast. Õpilane võib valida ka oma teema,
kui tal on olemas sobiv juhendaja.
Täpsema ja spetsiifilisema teema valiku (ehk alateema valiku) teeb õpilane(sed) arutelus
juhendajaga. 10.septembriks määrab direktor uurimistööde juhendajad ja kinnitatab valitud
uurimustööde teemad käskkirjaga.
12.5. Juhendamine
Juhendaja ja õpilane koostavad ajakava, mis kindlustab loovtöö õigeaegse valmimise. Juhendaja
roll:
- aitab õpilast teema valikul ja tegevusplaani koostamisel;
30
- soovitab vajadusel kirjandust ja annab suuniseid info leidmisel;
- jälgib töö vastavust sisulistele ja vormistamise nõuetele ning jälgib ajakava täitmist;
- nõustab õpilast esitluse edukaks läbiviimiseks;
- täpsustab rühmatöös liikmete tööpanuse;
- nõustab õpilast loovtöö esitlemise vormi valikul ja rapordi koostamisel.
12.6. Kirjalik vormistamine
Loovtöö lõpptulemusena valmib igal õpilasel kokkuvõttev raport, mis koosneb järgmistest
osadest:
- tiitelleht;
- sisukord; - sissejuhatus; põhiosa;
- kokkuvõte;
- kasutatud kirjanduse loetelu;
- lisad (vajadusel)
12.7. Loovtööde kaitsmine
Loovtöö kaitsmisele pääseb õpilane, kui ta on teinud ära oma loovtöö ja esitanud määratud ajaks
juhendajale ja hindamiskomisjonile oma loovtöö rapordi või on teinud ära loovtöö praktilise
osa esitlemise (nt näidendi korral) ning esitanud etteantud tähtajaks juhendajale ja
hindamiskomisjonile. Loovtöö kaitsmine toimub 8.klassis 3.trimestri lõpus õpilaskonverentsil.
Kõik 8.klassi õpilased esitlevad teostatud loovtööd, mille järel toimub loovtööde hindamine.
Kaitsmist on soovitav näitlikustada kas stendiettekande, multimeedia, audiovisuaalsete jm
vahenditega.
Loovtöö kaitsmisel õpilane:
- selgitab töö eesmärki ja põhjendab teema valikut;
- tutvustab kasutatud meeto(dit)deid (kollektiivselt tehtud töö puhul ka iga õpilase panuse
kirjeldus);
- esitab töö kokkuvõtte: milleni jõuti, kas eesmärk täideti. Loovtööd kaitseb õpilane suulise
ettekandena mitte üle 10 minuti, millele järgneb kuni 5-minutiline diskussioon.
Kollektiivse töö puhul osalevad esitlemisel kõik õpilased.
Täpne loovtöö koostamise juhend asub kooli koduleheküljel aadressil www.laeva.edu.ee.
31
13. Õpilaste arengu ja õppimise toetamise ja hindamise korraldus
13.1. Hindamise eesmärk ja põhimõtted
Õpitulemuste hindamise eesmärk on:
- toetada õpilase arengut ja anda tagasisidet õpilase õppeedukusest;
- suunata õpilase enesehinnangu kujunemist, toetada edasise haridustee valikut;
- innustada ja suunata õpilast sihikindlalt õppima;
- arendada õpilase õpioskusi ja eneserefleksiooni (vigade avastamine, parandamine, vältimine);
- suurendada õpilase vastutust õpitulemuste eest (ta teab, mida, millal ja milliste kriteeriumite
alusel hinnatakse);
- suunata õpetaja eesmärgipärast tegevust õpilase õppimise ja individuaalse arengu toetamisel;
- anda alus õpilase järgmisse klassi üleviimiseks ning kooli lõpetamise otsuse tegemiseks.
Õpilase käitumise ja hoolsuse hindamise eesmärk on:
- suunata õpilast järgima üldtunnustatud käitumis- ja kõlblusnorme ning täitma Laeva Põhikooli
kodukorra eeskirju;
- motiveerida õpilast hoolikalt täitma õppeülesandeid.
Õpilase teadmiste ja oskuste hindamisel lähtutakse põhimõttest, et hindamine
on:
• planeeritud ja süsteemne;
• objektiivne ja usaldusväärne;
• mitmekülgne – hinnatakse mitte ainult mälu, faktiteadmisi ja reprodutseerimisvõimet,
vaid ka oskust teadmisi rakendada, süstematiseerida, võrrelda, üldistada ning järeldusi
teha.
13.2. Hindamise alused ja hindamisviiside valiku põhimõtted
13.2.1. Laeva Põhikoolis rakendatakse õppimist toetavat hindamist, st hinnatakse õpilase
arengut, teadmiste ja oskuste taset ning õpitavast arusaamist. Õpilase ainealaseid teadmisi ja
oskusi võrreldakse õpilase õppe aluseks olevas ainekavas või individuaalses õppekavas toodud
32
oodatavate õpitulemustega ja õpilase õppele püstitatud eesmärkidega. Ainealaseid teadmisi ja
oskusi hinnatakse nii õppeprotsessi käigus kui ka õppeteema lõppedes
13.2.2.Õppeteema lõppedes õpilase ainealaste teadmiste ja oskuste hindamisel kasutatavaid
õpiülesandeid nimetatakse arvestuslikeks õpiülesanneteks (nende hulka võivad kuuluda
hindelised tööd ja suulised ülesanded jm). eKooli e-päevikus on vastavad hinded tähistatud
arvestuslike hinnetena.
Hindamismeetoditeks on suuline vastamine, vestlus, kirjutis, uurimus, laboratoorne töö,
referaat, praktiline töö, esitlus, väitlus, diskussioon, projekt, õpimapp, vaatlus- või
treeningpäevik, tunnikontroll, kontrolltöö, tasemetöö, eksam jne. Hindamismeetodite valik
toetab oskuste harjutamist ja võimalust oma teadmisi erinevates kontekstides ja keskkondades
kontrollida. Hindamismeetod valitakse õpetajate koostöös nii, et õppeaasta jooksul tagatakse
kõigi õpioskuste ja pädevuste arengu jälgimine.
13.2.3. Õpilase koolist lahkumisel teisendatakse õppeaasta kokkuvõttev või käimasoleva
trimestri jooksul saadud sõnaline tagasiside aineõpetaja hinnangul viiepalli süsteemi.
13.2.4.Käitumise ja hoolsuse hindamisel lähtutakse üldtunnustatud käitumis- ja
kõlblusnormidest ning kooli kodukorra nõuetest.
13.3. Hindamise korraldus
13.3.1 Põhikoolis kasutatakse hindamisel suulist ja kirjalikku sõnalist tagasisidet ning viie palli
süsteemi.
13.3.2. 1. klassis, 2. ja 3. klassi inglise keeles ning 3. klassi informaatikas kasutatakse ainult
sõnalist tagasisidestamist. Kirjaliku sõnalise tagasiside esitab aineõpetaja eKooli vähemalt iga
trimestri lõpus.
13.3.3. Õpilase teadmiste ja oskuste tagasisidestamise ja hindamise aluseks olevad õpiväljundid
on kirjas aineõpetaja töökavas.
13.3.4. Õpilase teadmisi ja oskusi hindab vastava õppeaine õpetaja õpilase suuliste vastuste
(esituste), kirjalike ja praktiliste tööde ning praktiliste tegevuste alusel, arvestades õpilase
teadmiste ja oskuste vastavust riiklikus õppekavas esitatud nõuetele.
13.3.5. Oskusainetes, mis eeldavad erivõimetel põhinevaid oskusi (muusika, kunst, kehaline
kasvatus, tööõpetus, inimeseõpetus, ühiskonnaõpetus) arvestatakse õpitulemuste hindamisel
riiklikus õppekavas sätestatud tulemuste kõrval ka õpilase individuaalseid erivõimeid. Antud
33
õppeainetes ei eelistata hindamisel andekust, vaid õpilaste püüdlikkust, osalemist
õppeprotsessis, suhtumist õppeainesse ja teoreetilisi teadmisi.
13.3.6. Tervisest tingitud erivajadustega õpilaste hindamisel arvestatakse nende osavõttu
kehalise kasvatuse tundidest ja raviarsti määratud harjutuste sooritamist. Hinnatakse õpilase
teadmisi spordist, liikumisest, kehaliste harjutuste sooritamisest ning õpetaja antud
eriülesannete täitmist (referaatide koostamine, osalemine spordikohtunikutöös jne). Vastav
märge lisatakse õpilase klassitunnistusele.
13.3.7. Kehalisest kasvatusest ajutiselt vabastatud õpilasele annab õpetaja olenevalt olukorrast
eraldi ülesande, milleks võib olla ka kirjalik töö, mille eest on võimalik õpilast hinnata.
13.3.8. Kui õpilasele on kehalises kasvatuses või mõnes muus oskusaines meditsiiniliste
näidustuste tõttu esitatud erinõudeid, hinnatakse õpilase teoreetilisi teadmisi antud aines ja neile
koostatakse individuaalne õppekava.
13.3.9. Õppeperioodi algul teeb õpetaja õpilastele teatavaks õppeaines oodatavad õpitulemused,
nõutavad teadmised ja oskused, planeeritud olulised õpiülesanded, nende hindamise aja ja
vormi ning kokkuvõtvate hinnete kujunemise alused.
13.3.10. Oodatavate trimestri õpitulemuste saavutatust kontrollivate oluliste õppeülesannete
(kontrolltöö, ulatuslik töö) aeg kavandatakse kooskõlastatult teiste õppeainete õpetajatega.
Kontrolltööd registreeritakse eKooli e-päeviku hindeliste tööde graafikus vähemalt 1 nädal
varem.
13.3.11. Ühes õppepäevas võib olla üks kontrolltöö. Kontrolltöö on ulatuslik materjal, mis
hõlmab mitme tunni, peatüki või aineosa kontrolli.
13.3.12. Hindeliste tööde tulemustest teavitatakse õpilasi hiljemalt kümne tööpäeva jooksul
pärast töö sooritamist, kui õpetaja pole teada andnud teisiti.
13.3.13. Ulatuslikke hindelisi töid ei koondata võimalusel õppenädala või trimestri lõppu.
13.3.14. Tunnikontrolle võib teha igas tunnis. Tunnikontroll kontrollib paari eelneva tunni
teadmisi.
13.3.15. Tunnikontrolli hinnetest teavitatakse õpilasi antud õppeaine järgmiseks õppetunniks.
13.3.16. Praktiliste tööde hindamisel arvestatakse tulemuse vastavust püstitatud eesmärgile,
töövõtete ja –vahendite kasutamisoskust ning lahendusvariantide originaalsust.
13.3.17. Vihikute vormistamisele esitatud nõuded ja kontrollimise viisi kehtestab aineõpetaja.
34
13.3.18. Õpetaja ja õpilase vahelisel kokkuleppel võrdsustatakse osavõtmine maakondlikest ja
vabariiklikest olümpiaadidest, konverentsidest või konkurssidest ühe hindega.
13.3.19. 1. klassi õpilased teevad õppeaasta lõpus kokkuvõtva kontrolltöö eesti keeles ja
matemaatikas. Kool võib tasemetöid läbi viia ka teistes klassides.
13.3.20. Õpilast, kellele on koostatud individuaalne õppekava, hinnatakse vastavalt selles
õppekavas sätestatud erisustele ning õpitulemuste hindamisel kasutatavale punktiarvestusele.
Vajadusel tehakse sellekohane märge õpilase tööle.
13.3.21. Põhikooli õpilaste osas, kes saavad regulaarset logopeedilist abi või kellega õpetaja
töötab individuaalselt spetsialisti nõuannete järgi, rakendatakse diferentseeritud hindamist
aineõpetaja soovitusel, lapsevanema nõusolekul ja õppenõukogu otsusel. Õpilase kirjalikele
töödele tehakse märge "Hinnatud diferentseeritult". Klassi- või lõputunnistusele seda märget ei
tehta.
13.3.22. Loovainetes ja kehalises kasvatuses on juhul, kui õpilane osaleb regulaarselt
huvikoolide või spordiklubide tegevuses mahus, mis ületab õppekavas kehtestatud vastavate
õppetundide mahtu, direktoril õigus õpilane lapsevanema ja/või huvikooli või spordiklubi
avalduse alusel vastavates õppeainetes õppetööst vabastada.
13.3.23. Õpilane sooritab 8. klassis loovtöö. Loovtöö nõuded, läbiviimise tingimused ja kord on
esitatud kooli kodulehel.
13.3.24. Kool osaleb riiklikes tasemetöödes. Tasemetöid ei hinnata.
13.4. Teadmiste ja oskuste hindamise liigid
Laeva Põhikoolis kasutatakse õpilaste teadmiste ja oskuste hindamisel suulist ja kirjalikku
sõnalist tagasisidet ja eristavat protsessi- ja kokkuvõtvat hindamist.
13.4.1. Sõnaline tagasiside
Õpetaja annab suulist ja kirjalikku tagasisidet õpilase õpitulemustele. Õpilase ainealaseid teadmisi
ja oskusi võrreldakse õpilase õppe aluseks olevas ainekavas või individuaalses õppekavas toodud
oodatavate õpitulemustega ja õpilase õppele püstitatud eesmärkidega.
Tagasiside kirjeldab õigel ajal ja võimalikult täpselt õpilase tugevaid külgi ja vajakajäämisi ning
sisaldab ettepanekuid edaspidisteks tegevusteks, mis toetavad õpilase arengut.
35
13.4.2. Protsessihindamine
võtab arvesse õpilase arengut ja võimeid – tal on õppeprotsessis kujundav ja ka diagnoosiv
funktsioon ning tagasisidet andev roll.
Õpiprotsessi hindamine on õppimise üksiktulemuste hindamine, mille eesmärk on:
• õpilasele tagasiside andmine õppimise edukusest;
• õpilase õpimotivatsiooni ja positiivse enesehinnangu toetamine;
• õppeülesannete korrigeerimine ja vajaduse korral diferentseerimine.
Protsessi hindamise vormid ja meetodid valib õpetaja, sõltuvalt aine spetsiifikast (nt suuline
küsitlus, kirjalik töö, praktiline töö, kodutöö, aktiivsus ja töö tunnis, vihikuhinne).
Õpilasele antakse võimalus parandada ühe korra kõiki negatiivseid hindeid. Erinevatest
protsessihinnetest on õpetajal õigus kujundada üks ulatusliku töö hindega võrdne hinne, mis
eristatakse ka vastava märgistusega eKooli e-päevikus.
Hindamise meetodid valib õpetaja (nt hindeline töö, test, arvestus, uurimus, referaat, loovtöö,
projekt, praktiline töö).
Kui kirjalikku või praktilist tööd, suulist vastust (esitust), praktilist tegevust või selle tulemust
on hinnatud hindega „puudulik“, „nõrk“ või on hinne jäänud panemata, antakse õpilasele
võimalus järelevastamiseks või järeltöö sooritamiseks 10 õppepäeva jooksul, alates töö
kättesaamisest.
Kui hindamisel tuvastatakse õpilase poolt töö ajal kõrvalise abi kasutamine või
mahakirjutamine, võib vastavat suulist vastust (esitust), kirjalikku või praktilist tööd või selle
tulemust hinnata hindega „nõrk“. Tegevust tõlgendatakse vääritu teona ning õpilane kaotab
järelevastamise õiguse.
Õpilasele, kellel on jäänud vajalik töö (kontrolltöö, laboratoorne töö, referaat jms) sooritamata,
tehakse eKooli märge „x” .Märge „x“ muutub hindeks „1“, kui õpilane ei ole 10 tööpäeva
jooksul nõutavat tööd sooritanud.
13.4.2. Kokkuvõttev hindamine
Kokkuvõtva hindamise all mõistetakse kirjalikku sõnalist tagasisidet ja eristavat hindamist.
a) Kirjalik sõnaline tagasiside on kokkuvõtva hindamise viis, mille puhul õpetaja
kirjeldab kirjalikult, millisel määral on õpilane saavutanud õppe aluseks olevas ainekavas või
36
individuaalses õppekavas toodud oodatavad õpitulemused ja õpilase õppele püstitatud
eesmärgid ning annab soovitusi, mida tuleb edasiseks arenguks teha. Kokkuvõtval hindamisel
kasutatakse kirjalikku sõnalist tagasisidet 1. klassis, 2. ja 3. klassi inglise keeles ning 3. klassi
informaatikas.
b) Eristav hindamine on kokkuvõtva hindamise viis, mille puhul määratakse õpitulemuste
saavutatuse tase numbrilise hindena viiepalli süsteemis, millele võib lisanduda sõnaline
tagasiside õpilase arengu, motivatsiooni, suhtlemis- ja koostööoskuste kohta. Sõnaline
tagasiside lähtub seatud eesmärkidest ja hindamiskriteeriumitest.
Hindamise skaalas on kolm positiivset hinnet: „5“ ehk „väga hea“, „4“ ehk „hea“ ja „3“ ehk
„rahuldav“ ja kaks negatiivset: „2“ ehk „puudulik“ ja „1“ ehk „nõrk“.
- Kokkuvõttev trimestrihinne pannakse välja trimestri lõpus antud trimestri jooksul saadud
hinnete alusel. Kokkuvõttev hinne ei ole hinnete aritmeetiline keskmine.
- Kokkuvõttev sõnaline tagasiside esitatakse trimestri lõpus antud trimestri lõpuks saavutatud
õpitulemuste alusel.
- Õppeaines, mida õpitakse ühe nädalatunniga, võib välja panna ka ainult aastahinde.
- 9.klassi käsitöö ja kodunduse ja tehnoloogiaõpetuse aastahinne pannakse välja pärast 35
õppetunni läbimist II trimestril.
- Kui õpilane jäetakse täiendavale õppetööle, pannakse õppeaine aastahinne välja pärast
täiendava õppetöö lõppu arvestades täiendava õppetöö tulemusi.
- Õpilasele, kelle trimestrihinne on „puudulik“, „nõrk“ või on antud samaväärne sõnaline
hinnang või on hinne jäetud välja panemata (nt haiguse tõttu), koostatakse selles õppeaines
järgmiseks trimestriks individuaalne õppekava ja/või määratakse muu tugisüsteem (logopeedi
abi, õpiabi, õpetaja konsultatsioonid, sotsiaalpedagoogiline nõustamine jm) vastavalt kooli
õppekavas sätestatule, et aidata omandada nõutavad teadmised ja oskused. Vastava meetme
rakendamise otsustab õppenõukogu iga õpilase jaoks individuaalselt ja sellest teavitab õpilast
ja lapsevanemat klassijuhataja. Tugisüsteemi rakendamise eesmärgiks on üldjuhul
järjestikulise mitterahuldava trimestrihinde saamise vältimine ning õpilase toetamine uue
materjali omandamisel.
- Tugiõppe vajaduse soovitab aineõpetaja, kaasab teisi tugispetsialiste ning teavitab sellest
lapsevanemat. Õpiabi õpilase kohta peetakse individuaalsuse kaarti. Individuaalne õppekava
esitatakse aineõpetaja poolt kinnitamiseks direktorile.
37
- Trimestri hinde võib 10-ks koolipäevaks jätta välja panemata, kui õpilane on puudunud
põhjusega rohkem kui 50% ainetundidest.
- Mitterahuldavat või välja panemata jäetud trimestrihinnet on võimalik järele vastata 10
koolipäeva jooksul. Järelevastatud trimestrihinne kantakse tunnistusele .
- Kui õppeaine trimestrihinne on jäänud välja panemata ja õpilane ei ole kasutanud võimalust
järele vastata, loetakse aastahinde väljapanekul omandatud teadmised ja oskused vastavaks
hindele „puudulik“ ning õpilane on määratud antud osaoskuse/õppematerjali omandamiseks
täiendavale õppetööle.
- IX. klassi käsitöö ja kodunduse ja tehnoloogiaõpetuse kokkuvõttev hinne pannakse välja
pärast 35 õppetunni läbimist II trimestril.
- VI. klassi B- keeles võib hinnata õpilasi I trimestril kujundava hindamisprotsessi alusel. Uue
keele õppima asumisel ei pea õpetaja õpilasele I trimestri hinnet välja panema.
13.5. Kasutatav hinnangute ja hinnete süsteem
13.5.1. Laeva Põhikoolis antakse 1.klassi õpilase tööle suuline ja/või kirjalik tagasiside lähtuvalt
tema arengust, pädevuse ja õpioskuste kujunemisest, õpiprotsessis osalemisest ning
õpitulemustest.
13.5.2. Lisaks õppeaines antavale hinnangule annab aineõpetaja 1. klassis iga trimestri lõpus
kirjeldavas vormis hinnangu iga lapse arengu ja aktiivsuse kohta. Esile tuuakse õpilase
edusammud ning arendamist vajavad oskused ja puudused, mis on edaspidi aluseks
arenguvestluse läbiviimisel. Õpilasele väljastatakse eKooli kujundava hindamise tunnistus.
13.5.3 Kirjalik sõnaline tagasiside esitatakse eKoolis hinnete lahtris tähe K abil.
13.5.4. Eristava hindamise skaala:
Hinde «5» («väga hea») saab õpilane, kelle suuline vastus (esitus), kirjalik töö, praktiline
tegevus või selle tulemus on täiel määral õppekava nõuetele vastav (90 – 100% maksimaalsest
punktide arvust), mõtestatud ja loogiline ning rajaneb iseseisvale ja loovale teadmiste
rakendamisele.
Hinde «4» («hea») saab õpilane, kelle suuline vastus (esitus), kirjalik töö, praktiline tegevus
või selle tulemus on üldiselt õppekava nõuetele vastav, kuid pole täielik või esineb väiksemaid
38
eksimusi (75 – 89% maksimaalsest punktide arvust) või jääb õpilasel ülesande täitmisel puudu
iseseisvusest.
Hinde «3» («rahuldav») saab õpilane, kelle suuline vastus (esitus), kirjalik töö, praktiline
tegevus või selle tulemus on üldiselt õppekava nõuetele vastav, kuid esineb puudusi ja vigu (50-
74% maksimaalsest punktide arvust).
Hinde «2» («puudulik») saab õpilane, kelle suuline vastus (esitus), kirjalik töö, praktiline
tegevus või selle tulemus on osaliselt õppekava nõuetele vastav, esineb olulisi puudusi ja vigu
(20 – 49% maksimaalsest punktide arvust).
Hinde «1» («nõrk») saab õpilane, kelle suuline vastus (esitus), kirjalik töö, praktiline tegevus
või selle tulemus ei vasta õppekava nõuetele (0 – 19%).
13.5.6. Arvestuslike kirjalike tööde koostamisel ja hindamisel viiepallisüsteemis lähtutakse
printsiibist: kui võetakse aluseks punktisüsteem ja õpetaja ei ole teatanud teisest süsteemist,
siis töö koostatakse nii:
hinne „5” - 90-100%,
hinne „4” - 75-89%,
hinne „3” - 50-74% ,
hinne „2” - 20-49%,
hinne „1” - 0-19%.
13.6. Käitumise ja hoolsuse hindamine
Lapsevanemal on õigus saada teavet õpilase käitumise ja hoolsuse hindamise põhimõtete ja
korra kohta ning saada teada oma lapse hinnanguid käitumise ja hoolsuse kohta.
13.6.1. Käitumise hindamise aluseks on kooli kodukorra täitmine, koostöö ja iseseisva töö
oskus ning üldtunnustatud käitumise ja kõlblusnormide järgimine, sh üldine korrektsus (nt
välimus: riietus,); käitumiskultuur (sh verbaalne viisakus); suhtlemiskultuur (sh õpilaste
omavaheline suhtlemine); koolikohustuse täitmine; hilinemine (nii õppeülesannete kui ka
muude ülesannete täitmine); ebaausus (valetamine, võltsimine, vargus); käitumine tunnis,
kaasatöötamine; käitumine väljaspool tunde (kooli territooriumil, kooliüritusel,
kooliekskursioonil jms); kooli vara hoidmine, korrastamine.
39
13.6.2. Käitumishinde väljapanekul arvestatakse kaasõpilaste, aineõpetajate ja klassijuhataja
arvamust ja hinnangut.
13.6.3. Käitumist ja hoolsust hinnatakse sõnaliste suuliste ja kirjalike hinnangutega ning
kokkuvõtva hindega „eeskujulik“, „hea“, „rahuldav“ ja „mitterahuldav“.
13.6.4. Käitumise hindamisel lähtutakse järgmistest kriteeriumitest:
käitumishindega „eeskujulik“ hinnatakse õpilast, kellele üldtunnustatud käitumis- ja
kõlblusnormide järgimine on harjumuspärane igas olukorras, kes täidab kooli kodukorra
nõudeid eeskujulikult ja järjepidevalt ning kellel ei esine põhjuseta puudumisi;
käitumishindega „hea“ hinnatakse õpilast, kes järgib üldtunnustatud käitumis- ja
kõlblusnorme ning täidab kooli kodukorra nõudeid, kuid kellel on üksikuid kodukorrast
mittekinnipidamisi ja/või põhjuseta puudumisi;
käitumishindega „rahuldav“ hinnatakse õpilast, kes üldiselt järgib üldtunnustatud käitumisja kõlblusnorme ning täidab kooli kodukorra nõudeid, kuid kellel on esinenud eksimusi ja/või
põhjuseta puudumisi, mistõttu vajab korduvaid pedagoogide ja lastevanemate tähelepanu ja
suunamist;
käitumishindega „mitterahuldav” hinnatakse õpilast, kes ei täida kooli kodukorra nõudeid, ei
allu õpetajate nõudmistele ega järgi üldtunnustatud käitumis- ja kõlblusnorme.
Õpilase käitumise võib hinnata „mitterahuldavaks“ ka üksiku õigusvastase teo või ebakõlbelise
käitumise eest, samuti korduva koolikohustuse mittetäitmise eest.
„Mitterahuldav” käitumishinne pannakse juhul, kui õpilane on hinnatava perioodi jooksul
saanud vähemalt ühe direktori käskkirjaga avaldatud noomituse.
Mitterahuldava hoolsuse või käitumishinde üle trimestrihindena otsustab klassijuhataja,
kuulates ära vajadusel ka aineõpetajate arvamuse. Mitterahuldava hoolsuse või käitumishinde
panemise aastahindena otsustab õppenõukogu.
13.6.7. Hoolsuse hindamise aluseks on õpilase suhtumine õpiülesannetesse: kohuse- ja
vastutustundlikkus, töökus, püüdlikkus ja järjekindlus õppeülesannete täitmisel. Hoolsuse hinne
ei ole sõltuvuses trimestri kokkuvõtvatest hindest. Hoolsuse hinnet mõjutavad püüdlikkus
tunnis töötamisel; võimetele vastav õppimine; koduste tööde tegemine; õppevahendite
olemasolu ja korrashoid; töökeskkonna korrashoid; kokkulepetest kinnipidamine.
13.6.8. Hoolsuse hindamisel lähtutakse järgmistest kriteeriumitest:
40
hoolsuse hindega „eeskujulik“ („väga hea“) hinnatakse õpilast, kes suhtub õpiülesannetesse
alati kohusetundlikult, õpib kõiki õppeaineid võimetekohaselt, on õpiülesannete täitmisel
töökas, järjekindel, püüdlik, hoolas ja iseseisev, ilmutab omaalgatust ja viib alustatud töö
lõpuni;
hoolsuse hindega „hea“ hinnatakse õpilast, kes suhtub õpiülesannetesse kohusetundlikult, on
iseseisev, töökas ja hoolikas, õpib võimetekohaselt või kasutab vajadusel õppetöös
võimetekohase tulemuse saavutamiseks õpetajate abi, täidab üldjuhul kodused õppeülesanded
ja esitab tööd hindamiseks õigeaegselt, kelle panust kaaslased meeskonnatöös hindavad;
hoolsuse hindega „rahuldav“ („suudad paremini“) hinnatakse õpilast, kes üldiselt täidab oma
õpiülesandeid, kuid ei ole piisavalt töökas ja järjekindel ega õpi kõiki aineid oma tegelike
võimete ja arengutaseme kohaselt;
hoolsuse hindega „mitterahuldav“ („ei saa rahul olla“) hinnatakse õpilast, kes ei õpi
võimetekohaselt, suhtub õpiülesannetesse lohakalt ja vastutustundetult, jätab sageli täitmata
oma kodused õpiülesanded või kasutab nende tegemiseks lubamatuid vahendeid, jätab
mahukates õpiülesannetes meeskonnatöösse oma panuse andmata, ei täida tundides õpetajate
nõudmisi, ei esita töid õigeaegselt, ei osale õppetöös edasijõudmiseks ainealastes
konsultatsioonides. Puuduliku trimestri hinde korral hinnatakse hoolsus „mitterahuldavaks“.
13.6.9. Käitumise ja hoolsuse hinded kantakse eKooli e-päevikusse ja klassitunnistusele iga
trimestri lõpus.
13.6.10. Õpilane viiakse üle järgmisse klassi olenemata käitumise ja hoolsuse aastahindest.
13. 7.1. Õpilasel ja tema vanemal on õigus saada teavet hindamise korralduse ning saadud hinnete ja
hinnangute kohta.
13.7.2. Õpilaste teadmiste ja oskuste hindamise põhimõtteid ja korda on kirjeldatud Laeva Põhikooli
õppekava üldosas. Laeva Põhikooli hindamisjuhend on avalikustatud kooli kodulehel
https://laeva.edu.ee/
13.7.3. Kooli hindamisjuhendit (õpitulemuste hindamise põhimõtteid, korda, aega ja vormi) tutvustab
õpilastele klassi- või aineõpetaja iga õppeaasta alguses. Kooli kodukorda, käitumise- ja hoolsuse
hindamise põhimõtteid ja korda tutvustab õpilastele klassijuhataja õppeaasta alguses.
13.7.4. Kooli hindamisjuhendit tutvustab lapsevanematele klassijuhataja õppeaasta esimesel klassi
vanemate koosolekul, soovi korral ka individuaalselt.
41
13.7.5. Õpilasel ja tema vanemal on õigus saada teavet õpilase hinnete ning teadmistele ja oskustele
antud hinnangute kohta õpilaspäeviku, eKooli e-päeviku kaudu, klassijuhatajalt ning klassi- või
aineõpetajalt.
13.7.6. Kokkuvõtvad hinded ja hinnangud tehakse lapsevanemale teatavaks klassitunnistuse ja eKooli epäeviku kaudu. Paberkandjal kujundava hindamise tunnistus väljastatakse I trimestri lõpus I klassi
õpilastele, mille lapsevanem allkirjastatult õpilase klassijuhatajale tagasi saadab. Õppeaasta lõpul
antakse paberkandjal klassitunnistus I-IX klassi õpilasele.
13.8. Konsultatsioonide läbiviimine ja järelevastamine
13.8.1. Igal õpilasel on õigus saada ainealast konsultatsiooni ning talle võimaldatakse
järelevastamist.
13.8.2. Konsultatsiooniaeg on määratud õpetaja poolt ja see avalikustatakse kooli veebilehel.
Kui õpilane vajab olulise õpiülesande täitmiseks lisajuhendamist, võimaldab õpetaja seda oma
konsultatsiooni ajal.
12.8.3.Järelevastamine ja järeltööde sooritamine toimub õpilase ja aineõpetajaga kokkulepitud
ajal. Aineõpetaja koostab järeltöö. Järeltööd võib läbi viia ka direktori poolt määratud õpetaja
tema üldtööaja sees.
13.8.4. Õpilane on kohustatud järele tegema kontrolltöö või muu arvestusliku töö, mille
toimumise ajal ta puudus, 10 päeva jooksul peale kooli tulekut. Tegemata jäänud töö
võrdsustatakse koondhinde panemisel hindega „nõrk”.
13.8.5. Õpilasel, kellel on trimestri kokkuvõttev hinne „puudulik” või on antud samaväärne
sõnaline tagasiside, on õpetaja ettepanekul järgmisel perioodil konsultatsioonides viibimine
kohustuslik.
13.8.6. Õpilase osalemise kohta kohustuslikes konsultatsioonides peetakse arvestust eKooli
päevikus.
13.8.7. Kui suulist vastust (esitust), kirjalikku või praktilist tööd, praktilist tegevust või selle
tulemust on hinnatud hindega „puudulik“ või „nõrk“, on hinne jäänud välja panemata või kui
kohustuslik töö on sooritamata, millest annab teavet märge „x“ eKooli päevikus, antakse
õpilasele võimalus järelevastamiseks või järeltöö sooritamiseks.
42
13.8.8. Kui õpilane ei tule õpetajaga kokku lepitud ajal ilma mõjuva põhjuseta olulist
õpiülesannet järele vastama, võib vastavat suulist vastust (esitust), kirjalikku või praktilist
tegevust või selle tulemust hinnata hindega “nõrk”.
13.8.9. Õigeaegselt tegemata/esitamata tööd käsitletakse kui järeltööd, mida on võimalik teha
13.8.10. Kokkuvõtva hinde väljapanemisel arvestatakse parandatud hinnet.
13.8.11. Üldjuhul peavad järeltööd olema sooritatud enne järgmist kontrolltööd, kuid mitte
hiljem kui 10 tööpäeva peale järeletegemist vajava kontrolltöö kättesaamist
13.8.12. Kui õpilane on puudunud koolist põhjuseta, siis ei pea õpetaja õpilasele järeltööd
võimaldama. Tegemata töö hinnatakse hindega „1“ („nõrk“).
13.8.13. Mõjuva põhjusega koolist puudumise korral tuleb õpilasel materjal õpetajaga
kokkulepitud ajal järele teha.
13.8.14. Kui õpilane on olnud haige pikema perioodi, on tal õigus saada pikendust tööde
sooritamiseks. Aineõpetaja määrab tööde lõpliku tähtaja, mis fikseeritakse e-päevikus märkuste
leheküljel või teadetes.
13.8.15. Enne trimestri kokkuvõtva hinde väljapanemist on õpilasel võimalus üks trimestri
jooksul sooritatud töö järele vastata „rahuldava“ või „hea“ trimestrihinde tõstmiseks (juhul, kui
hinne on kahe hinde vahel). Järeltöö puhul jääb kehtima viimase soorituse hinne.
13.8.16. Järele ei saa vastata hinnet „nõrk“, kui see on saadud kõrvalise abi või mahakirjutamise
tõttu.
13.9. Hinde ja hinnangu vaidlustamine
13.9.1 Õpilasel või tema seaduslikul esindajal on õigus hindeid ja sõnalisi hinnanguid
vaidlustada kümne päeva jooksul pärast hinde või hinnangu teadasaamist, esitades kooli
direktorile kirjalikult vastava taotluse koos põhjendusega.
13.9.2 Õpilase hindamisel koolis tekkinud eriarvamusi ja vaidlusküsimusi lahendavad õpilase
või vanema nõudmisel õpetaja ja kooli direktor (õppealajuhataja).
13.9.3 Hinde pannud õpetaja on kohustatud selgitama hindamise põhimõtteid, korda ja
kriteeriume ning põhjendama hinde õigsust ja nõuetele vastavust.
13.9.4 Kooli direktor teeb otsuse ja teavitab sellest taotluse esitajat kirjalikult viie tööpäeva
jooksul otsuse vastuvõtmise päevast arvates. Vaidlusküsimuse vaatab läbi õppenõukogu.
43
14. Õpilaste järgmisse klassi üleviimine, täiendavale õppetööle ja
klassikursust kordama jätmine
14.1. Õpilase järgmisse klassi üleviimise, täiendavale õppetööle või klassikursust kordama
jätmise otsustab kooli õppenõukogu kokkuvõtvate aastahinnete alusel enne õppeperioodi lõppu.
14.2. Õpilane, keda ei ole jäetud täiendavale õppetööle, viiakse üle järgmisesse klassi
õppeperioodi lõpul.
14.3. Õppeperioodi jooksul omandamata jäänud õppekava nõutavate teadmiste ja oskuste
omandamise toetamiseks jäetakse õpilane 5-10 õppepäevaks täiendavale õppetööle, mis viiakse
läbi pärast õppeperioodi lõppu. Õppepäeva pikkus täiendaval õppetööl on kuni 5 õppetundi.
Igale õpilasele koostatakse individuaalne tunniplaan. Täiendav õppetöö lõpetatakse hiljemalt
30.augustiks.
14.4. Õpilane jäetakse täiendavale õppetööle õppeaines, mille aastahinne tuleks hinnata
õppeperioodi lõpuks hindega „puudulik“ , „nõrk“ või millele on antud samaväärne sõnaline
tagasiside.
14.5. Täiendavale õppetööle jäetud õpilane täidab õpetaja vahetul juhendamisel spetsiaalseid
õppeülesandeid, mis toetavad nõutavate teadmiste ja oskuste omandamist õppeaines.
Täiendavast õppetööst (aeg, õpiülesanded) teavitab aineõpetaja lapsevanemat kirjalikult.
Täiendava õppetöö tulemusi kontrollitakse ja hinnatakse ning fikseeritakse e- päevikus.
14.6. Kui õpilane jäetakse täiendavale õppetööle, pannakse õppeaine aastahinne välja pärast
täiendava õppetöö lõppu, arvestades täiendava õppetöö tulemusi.
14.7. Õpilase üleviimine järgmisse klassi pärast täiendava õppetöö sooritamist vähemalt
„rahuldavale” või klassikursust kordama jätmine otsustatakse hiljemalt 30.augustiks.
14.8. Tähtaegu ei kohaldata õpilase puhul, kellele on koostatud individuaalne õppekava, kus on
ette nähtud erisused järgmisse klassi üleviimise ajas.
14.9. Kui õpilase teadmisi ja oskusi on hinnatud pärast täiendava õppetöö lõppu aastahindega
”puudulik” või ”nõrk” kolmes või enamas õppeaines ning tugisüsteemide ja individuaalse
õppekava rakendamine ei ole tulemuslik, on õppenõukogul õigus teha ettepanek jätta õpilane
klassikursust kordama. Õppenõukogu kaasab otsuse tegemisel õpilase vanema või tema
44
seadusliku esindaja ning kuulab ära tema arvamuse. Õppenõukogu otsuses peavad olema välja
toodud kaalutlused, millest tulenevalt on leitud, et õppekavaga nõutavate õpitulemuste
saavutamiseks on otstarbekas jätta õpilane klassikursust kordama.
14.10. Õppenõukogul on õigus teha ettepanek jätta õpilane põhjendatud otsusega klassikursust
kordama ilma täiendava õppetöö määramiseta, kui õpilasel on põhjendamata puudumiste tõttu
kolmes või enamas õppeaines aastahindeks „puudulik“, „nõrk“ või samaväärne negatiivne
sõnaline hinnang. Õppenõukogu kaasab otsust tehes õpilase, õpilase vanema või tema
seadusliku esindaja ning kuulab ära tema arvamuse.
14.11. Koolil on õigus jätta õpilane klassikursust kordama ilma täiendava õppetöö määramiseta,
kui on põhjendamata puudumised koolist rohkem kui 20% õppetundidest, kellel on kolmes või
enamas aines põhjendamata puudumiste tõttu „puudulik“, „nõrk“ või negatiivne hinnang. (Alus:
Põhikooli riiklik õppekava; §22, lg 8)
14.12. Individuaalse õppekava järgi õppiv põhikooli õpilane viiakse üle järgmisesse klassi
vastavalt tema õppeplaanile.
15. Põhikooli lõpetamine
15.1. Põhikooli lõpueksamid on põhikooli ühtsete ülesannetega eksamid (edaspidi ühtne
põhikooli lõpueksam) ja kooli kinnitatud materjalidega põhikooli koolieksamid (edaspidi
põhikooli koolieksamid).
15.2. Põhikooli riikliku õppekava järgi õppiv põhikoolilõpetaja sooritab põhikooli lõpetamisel
(viimasel õppeaastal) järgmised ühtsed põhikooli lõpueksamid:
- eesti keele eksam,
- matemaatikaeksam,
- õpilase valikul eksam „Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse“ § 30 lõike 4 alusel ministri
määrusega kehtestatud õppeainete hulgast.
15.3. Õpilase soovil ja kooli nõusolekul võib sooritada eksami ka õppeaines, mida õpilane ei
ole koolis õppinud.
15.4. Õppeaines, kus nõustamiskomisjoni soovitusel on individuaalse õppekavaga vähendatud
või asendatud põhikooli riikliku õppekavaga taotletavaid õpitulemusi, võib õpilane ühtse
45
põhikooli lõpueksami asemel sooritada koolieksami. Sellisel juhul lähtub kool eksami vormi
määramisel ja eksamitöö sisu koostamisel õpilase individuaalses õppekavas sätestatust.
15.5. Ühtse põhikooli lõpueksami kirjalikud osad algavad kell 10.00 ning eksamiks antakse
aega kaks kuni kolm astronoomilist tundi. Eksami sooritamiseks antav aeg ning eksami
korraldus, sealhulgas eksami osad, suuliste osade puhul nende algusajad, vaheajad, lubatud
abivahendid ja muu taoline, sätestatakse vastava õppeaine ühtse põhikooli lõpueksami
läbiviimise juhendis.
15.6. Kooli direktor võib, Eksamikeskust eelnevalt informeerides, võimaldada erivajadustega
põhikoolilõpetaja eksamineerimiseks ühte või mitut järgmist eritingimust:
- lisaaega kuni 15 minutit ühe astronoomilise tunni kohta;
- eksami läbiviimist eraldi ruumis;
- puhkepausi kuni 10 minutit ühe astronoomilise tunni kohta;
- arvuti kasutamist ilma õigekirjakontrolli programmi (spelleri) kasutamiseta õpilasel, kes ei
saa kirjutada või kelle käekiri on erivajadusest tingituna raskesti loetav; - vastuse
üleskirjutamist tugiisiku poolt, kui õpilane ei saa kirjutada;
nägemispuudega või spetsiifilise lugemishäirega (düsleksia) õpilasele eksamiküsimuste ja
teksti ettelugemist;
- kuulmispuudega õpilasele eksami toimumise korralduse kohta kirjalike juhtnööride andmist;
- õpiraskustega õpilasel õppevahendite (sõnaraamatud, abivalemid jms) kasutamist;
- õpiraskustega õpilasele töökorralduste ja eksamiülesannete teksti täpsemat lahtikirjutamist,
ümberstruktureerimist või suulist selgitamist;
- spetsiifilise õigekirjahäirega (düsgraafia) õpilasele emakeele eksamitöö diferentseeritud
hindamist;
- kuulmispuudega õpilasele viipekeele tõlgi kasutamist.
15.7 Üldjuhul rakendatakse eksamineerimiseks vajalikke eritingimusi õpilastele, kellele on
sarnaseid meetmeid rakendatud ka igapäevases õppetöös III kooliastme vältel ning kelle
erivajaduse olemasolu kohta on tehtud märge Eesti Hariduse Infosüsteemi.
.
46
16. Pädevus seoses õpilaste hindamise ja järgmisse klassi üle viimisega
16.1.Aineõpetaja:
- hindab või annab hinnangu õpilase ainealastele teadmistele ja oskustele,
- annab hinnangu õpilase käitumisele ja hoolsusele,
- teeb ettepaneku õpilasele rakendatavate tugisüsteemide kohta.
16.2 Klassijuhataja:
- hindab õpilase käitumist ja hoolsust, arvestades aineõpetajate hinnanguid,
- teavitab lapsevanemaid õpilase edukusest.
16.3 Õppenõukogu:
- otsustab õpilase järgmisse klassi üleviimise, täiendavale õppetööle või klassikursustkordama
jätmise;14.3.2 otsustab, millises klassis jätkab õpinguid välisriigist tulnud õpilane;
- otsustab õpilasele individuaalse õppekava rakendamise, mis algatatakse kooli poolt.
17. eKool
17.1 Õpilasi ja vanemaid teavitatakse hinnetest ja hinnangutest üldjuhul eKooli kaudu,
vajadusel kaks korda trimestri jooksul hinnetelehe kaudu ning iga trimestri lõpus
klassitunnistuse kaudu.
17.2. Õpetajad kannavad kodused ülesanded eKooli tunni toimumispäeval, hiljemalt kell
16.00.
17.3. Hindamisel märgitakse selgituste lahtrisse, mis teadmist, oskust või pädevust on hinnatud.
17.4. Kontrolli hindamise põhimõtetest kinnipidamise ja eKooli täimise üle teostab direktor.
17.5. eKoolis kasutatavad hinded ja lühendid on järgmised:
18. Tunnistuste väljaandmine
18.1. Paberkandjal tunnistus väljastatakse õpilasele õppeaasta lõpul.
18.2. IX klassi lõpetamisel väljastatakse õpilasele põhikooli lõputunnistus koos hinnetelehega.
47
19. Hariduslike erivajadustega õpilaste õppekorralduse põhimõtted,
tugiteenuste rakendamise kord
19.1 Õpilase arengu toetamiseks ja õpiraskuste leevendamiseks ning ennetamiseks rakendatakse
koolis järgmisi tugisüsteeme:
- logopeediline abi,
- õpiabi,
- aineõpetajate konsultatsioonid vastavalt graafikule,
- individuaalne õppekava,
- psühholoogi konsultatsiooni soovitamine
- sotsiaalpedagoogi konsultatsiooni soovitamine
-psühholoogilistele ja meditsiinilistele uuringutele läbiviimise soovitamine
19.2. Haridusliku erivajadusega õpilase õppe korraldamisel lähtutakse kaasava õppe
põhimõtetest, mille kohaselt üldjuhul õpib haridusliku erivajadusega õpilane tavaklassis.
19.3. Koolis on direktori poolt määratud haridusliku erivajadusega õpilase õppe
tugikoordineerija (edaspidi "Tugikoordinaator"), kelle ülesandeks on haridusliku erivajadusega
õpilase õppe ja arengu toetamiseks vajaliku koostöö korraldamine tugispetsialistide ja õpetajate
vahel ning andekate õpilaste korral kaasatakse koostöösse ka andeka õpilase juhendaja.
19.4. Tugikoordinaator toetab ja juhendab õpetajat haridusliku erivajaduse väljaselgitamisel
ning teeb õpetajale, vanemale ja direktorile ettepanekuid edaspidisteks õpilase arengut toetavate
meetmete rakendamiseks või täiendavate uuringute läbiviimiseks, tehes selleks koostööd
õpetajate ja tugispetsialistidega.
19.5. Direktori või tugikoordinaatori otsusel võib haridusliku erivajadusega õpilasele
rakendada põhikooli- ja gümnaasiumiseaduses § 48 sätestatud järgmisi meetmeid, mille
rakendamise eeldusena ei ole ette nähtud Rajaleidja nõustamiskomisjoni soovitust:
- tugispetsialisti teenus,
- individuaalse õppekava rakendamine,
- pikapäevarühma suunamine,
48
- vanema nõusolekul õpilase üleviimine hariduslike erivajadustega õpilaste õppe paremaks
korraldamiseks moodustatud rühma või klassi.
19.6. Kui õpilase hariduslik erivajadus tuleneb tema andekusest, tagatakse talle individuaalse
õppekava rakendamine ning vajaduse korral täiendav juhendamine aineõpetajate poolt või teiste
vastava valdkonna spetsialistide poolt haridusprogrammide või teiste haridusasutuste kaudu.
19.7. Meetme rakendamise perioodil jälgivad õpilasega tegelevad õpetajad ja tugispetsialistid
õpilase arengut ja toimetulekut.
19.8. Meetmete rakendamise tulemuslikkuse hindamiseks kirjeldavad kõik meetme
rakendamisel osalenud õpetajad ja tugispetsialistid vähemalt kord õppeaastas õpilase arengut ja
toimetulekut ning esitavad omapoolsed soovitused.
19.9. Meetmete rakendamise perioodi lõpul hindab HEV koordinaator koostöös õpetajate ja
tugispetsialistidega meetme tulemuslikkust ning teeb ettepanekud vanemale ja vajaduse korral
kooli direktorile edasisteks tegevusteks: meetme rakendamise lõpetamine; meetme rakendamise
jätkamine samal või tõhustatud viisil; meetme vahetamine või muu meetme lisamine;
täiendavate uuringute teostamine, eriarsti, erispetsialisti või nõustamiskomisjoni poole
pöördumise soovitamine.
19.10. Haridusliku erivajaduse tuvastamiseks läbiviidud pedagoogilis-psühholoogilise
hindamise tulemused, õpetajate täiendavad tähelepanekud ja soovitused õpilase tugevate ja
arendamist vajavate külgede kohta, kooli tugispetsialistide soovitused, testimiste ja uuringute
tulemused ning nõustamiskomisjoni soovitused õppe korraldamiseks ja sellest tulenevalt
õpilasele rakendatud meetmed dokumenteeritakse haridusliku erivajadusega õpilase arengu ja
toimetuleku jälgimiseks koostatud individuaalse arengu jälgimise kaardil.
19.11. Individuaalse arengu jälgimise kaardi koostamise ja täitmise eest vastutavad isikud
koolis määrab direktor.
19.12. Põhikooli riiklikus õppekavas § 17 sätestatud tingimustel ja korras kohaldatakse
hariduslike erivajadustega õpilastele põhikooli riiklikus õppekavas § 17 lubatud erisusi:
- hariduslike erivajadustega õpilasele koostatakse vastavalt vajadusele individuaalne õppekava.
- väikeklassis õppe puhul võib Rajaleidja nõustamiskomisjoniga kooskõlastatult muuta
tunnijaotusplaani, näha ette vähendatud või asendatud õpitulemused ning vähendatud
õppekoormuse, kuid mitte alla 20 õppetunni õppenädalas.
19.13. Õpilase nõustamise ja õpiabi osutamise eesmärgil toimuvad koolis:
- õpilaste arenguvestlused;
- ainealased konsultatsioonid kindlatel aegadel;
- õpiabirühmad;
49
- pikapäevarühm;
- eripedagoogi nõustamine ja abi;
- kooliväliste spetsialistide nõustamistunnid koolis.
19.14. Õpiabirühma võetakse vastu ajutiste ainealaste õpiraskustega ja väljakujunemata
õpioskustega ning logopeediliste probleemidega põhikooli õpilane, kes vaatamata klassi- ja
aineõpetajate abile ja nõustamisele ei suuda täita kooli õppekava nõudeid või kes vajab
õpioskuste ja –harjumuste kujundamiseks toetavat õppekorraldust.
Õpilane võetakse õpiabirühma vastu individuaalse arengu jälgimise kaardi alusel HEV
koordineerija ettepanekul ja kooli direktori otsusel.
19.15. Kooli direktori otsusega mittenõustumisel on lapsevanemal õigus otsus vaidlustada
kümne tööpäeva jooksul arvates päevast, mil ta sai teada õpiabirühma määramise otsusest,
saates kooli direktorile sellekohase kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis teate.
Lapsevanema poolt teate saatmisel õpilast õpiabirühma vastu ei võeta.
19.14. Õpiabirühma tunnid toimuvad vastava ainetunni ajal, milles õpilasel täheldatakse
raskusi. Vajadusel võib tunde läbi viia ka pärast õppetunde.
19.15. Õpiabirühma tegevuse aluseks on õpiabiõpetaja töökava. Töökava koostamisel
lähtutakse lapse individuaalsusest ja vastava klassi- või aineõpetaja töökavast.
19.16. Õpiabitundides viiakse läbi järgmisi tegevusi:
- korrigeeritakse kõnepuudeid ja arendatakse suulist ja kirjalikku kõnet lähtuvalt kõnepuude
mehhanismist või olemusest; - arendatakse kognitiivseid oskusi;
- kujundatakse ja arendatakse eripedagoogiliste võtete abil õpioskusi ja õpivilumusi.
19.17. Õpiabirühma võib moodustada erinevate klasside õpilastest.
19.18. Õpiabi tundide tegevus kajastub eKoolis õpiabipäevikutes klasside kaupa.
19.19. Õppeaasta lõpus koostab eripedagoog kokkuvõtte HEV õpilaste tugimeetmete
tulemustest ning meetmete jätkamise või lõpetamise vajadusest järgmisel õppeaastal.
19.20. Uue õppeaasta alguses koostab eripedagoog nimekirja koos arenguvajaduse ja
rakendatavate tugimeetmetega ning esitab selle õppealajuhatajale direktori käskkirjaga
kinnitamiseks õppeaasta algul hiljemalt 5. septembriks. Kinnitatud nimekirja põhjal
tehakse sissekanded EHIS-esse.
19.21. Kui koolis rakendatud meetmed ei ole andnud soovitud tulemust, pöördutakse
maakondliku nõustamiskomisjoni Rajaleidja poole edasise tegevuse soovituse
saamiseks. 19.22.Maakondlikule nõustamiskomisjonile esitatakse
50
taotlus soovituse saamiseks: - koolikohustuslikust east noorema lapse kooli
vastuvõtmiseks;
- õpilasele tervislikel põhjustel koduõppe rakendamiseks;
- riiklikus õppekavas sätestatud taotletavate õpitulemuste asendamiseks või vähendamiseks,
kohustusliku õppeaine õppimisest vabastamiseks ja sellest tulenevalt õpilasele individuaalse
õppekava rakendamiseks;
- õpilasele põhikooli lihtsustatud riikliku õppekava rakendamiseks ning lihtsustatud,
toimetuleku- või hooldusõppe korraldamiseks hariduslike erivajadustega õpilaste klassis või
tavaklassi tingimustes;
- õpiraskustega, tundeelu- ja käitumishäiretega, liitpuuetega, kasvatusraskustega õpilase õppe
korraldamiseks hariduslike erivajadustega õpilaste klassis või tavaklassi tingimustes;
- koolikohustuslikule õpilasele mittestatsionaarse õppevormi rakendamiseks.
19.23. Nõustamiskomisjoni soovituse ja lapsevanema avalduse põhjal rakendatakse koolis
võimaluse piires tugimeetmeid.
19.24.Tavaklassis õppivale lihtsustatud õppel olevale õpilasele koostatakse igaks aastaks
kaasates lapsevanemat individuaalne õppekava, kus esitatakse:
- üldised andmed õpilase kohta;
- õpilase pedagoogilis-psühholoogiline kirjeldus ja õpilase tervisliku seisundi kirjeldus; -
erisused õppesisus ja õpitulemustes;
- õpilasele rakendatavad meetmed või õppe läbiviimise eritingimused, sealhulgas õppevara
kohta;
- õpitulemuste ja arengu hindamise kord, sealhulgas hindamisviisid ja vahendid, õpilase
arengule tagasiside andmise viisid ja vahendid;
- individuaalse õppekava rakendamise aeg;
- individuaalse õppekava koostamise ja täitmisega seotud isikud ja nende kohustused.
19.25. Individuaalse õppekava koostab aineõpetaja koostöös eripedagoogiga ja esitatkse
kooskõlastamiseks direktorile ning seejärel allkirjastamiseks kõigile osapooltele.
20. Õpilaste ja lastevanemate teavitamise ja nõustamise korraldus
20.1. Kool tagab õpilasele ning vanematele teabe kättesaadavuse õppe ja kasvatuse korralduse
kohta ning juhendamise ja nõustamise õppetööd käsitlevates küsimustes. Peamised
51
õppeteemad, vajalikud õppevahendid, hindamise korraldus ja planeeritavad üritused tehakse
õpilasele teatavaks iga õppeperioodi algul.
Kool teavitab õpilasi ja nende vanemaid kooli kodulehekülje, facebooki lehekülje, eKooli ,
infolehtede kaudu.
20.2. Kooli ja vanemate koostöö koordineerimiseks kutsub direktor kokku üks kord õppeaasta
alguses lastevanemate üldkoosoleku.
20. 3.Vajadusel võib direktor kutsuda kokku lastevanemate foorumi, kus osalevad igast
klassist valitud vanemate esindajad, et arutada koolielu puudutavaid olulisi teemasid.
20.4. Koolikorraldust reguleerivad dokumendid on kättesaadavad kooli kodulehel.
20.5. Kool nõustab vajaduse korral õpilase vanemat õpilase arengu toetamises ja kodus
õppimises.
20.6. Klassi-või aineõpetajad jälgivad õpilase arengut ja toimetulekut koolis ning vajaduse
korral kohandavad õpet vastavalt õpilase vajadustele. Õpilase võimete ja annete
kõrgeimale võimalikule tasemele arendamiseks tuleb põhikoolis selgitada välja õpilase
individuaalsed õpivajadused, valida sobivad õppemeetodid ning korraldada
diferentseeritud õpet.
20.7. Kool tagab õpilasele, kellel tekib ajutine mahajäämus eeldatavate õpitulemuste
saavutamisel, täiendava pedagoogilise juhendamise väljaspool õppetunde.
20.8. Õpilase arengu toetamiseks korraldatakse temaga koolis arenguvestlusi, mille põhjal
lepitakse kokku edasises õppes ja arengu eesmärkides. Arenguvestluste korraldamine käib
vastavalt koolis kinnitatud arenguvestluste korrale.
20.9. Kool korraldab õpilaste ja vanemate teavitamist edasiõppimisvõimalustest ning tagab
õpilastele karjääriteenuste (karjääriõpe, -info või -nõustamine) kättesaadavuse.
20.10. Info õpilastele ning vanematele õppe- ja kasvatuse korralduse kohta õppetööd
käsitlevates küsimustes on kättesaadav Laeva Põhikooli kodulehel www.laeva.edu.ee.
20.11. Õppeainetes käsitletavad õppeteemad, vajalikud õppevahendid, hindamise
korraldus ja planeeritavad üritused tehakse võimalusel õpilasele teatavaks iga trimestri
algul.
20.12 Tekkinud muudatustest informeeritakse õpilasi jooksvalt ja vastavalt vajadusele.
21. Karjääriõppe korraldus
52
21.1. Karjääriõppe ja –nõustamise eesmärgiks on aidata õpilasel arendada teadlikkust enda
võimetest ja huvidest, omandada teadmisi töömaailmast, elukutsetest ja õppimisvõimalustest
ning kujundada hoiakuid ja toimetulekuoskusi, mis soodustavad sisenemist kaasaegsesse
töömaailma, karjääriotsuste tegemist ning eneseteostust.
21.2. Karjääriõpetuse kaudu aidatakse õpilasel saada tuge, kui õpilane vajab abi või nõu:
- suuna või valikainete valikul,
- oma tuleviku ja karjääri planeerimisel,
- kui õpilane kahtleb oma valitud suuna sobivuses,
- oma õpingute ühildamisel töö või õppekavavälise tegevusega,
- statsionaarsest õppest mittestatsionaarsesse ülemineku kohta või kooli lõpetamiseks
eksternina,
- individuaalsel õppekaval õppimise ja individuaalse õppekava taotlemise kohta.
21.3. Karjäärinõustamine toimub 1.-9. klassini ja on planeeritud tegevustena aine- ja
töökavades, huvitegevuse tööplaanis ja klassijuhataja töös.
21.4. Karjääriteenuse korraldust koolis koordineerib karjääriõpetuse
õpetaja
(karjäärikoordinaator).
21.5. Kool korraldab õpilaste ja nende vanemate teavitamist edasiõppimisvõimalustest.
Vanemaid teavitatakse edasiõppimisvõimalustest klassi lastevanemate koosolekutel
koostöös klassijuhataja ning karjääriteenuste koordinaatoriks määratud spetsialistiga.
Kool tagab õpilastele karjääriteenuste (karjääriõpe, -info või -nõustamine)
kättesaadavuse.
21.6. Karjääriõpet toetavad:
- õppekava läbiva teema „Elukestev õpe ja karjääri planeerimine“ käsitlemine kõikides
ainetundides, lõimides aineõppesse sobivaid teemakäsitlusi, näiteid ja meetodeid;
- õpitegevuste laiendamine väljapoole klassiruumi: õppekäigud ettevõtetesse, tunnid
arvutiklassis, praktilised tegevused, nt töö harjutamine vabatahtlikuna; ametitega tutvumine
vahetus töökeskkonnas jm;
- koolisisesed ja – välised sündmused: nt karjääripäevad, töövarjupäev, teemakohased
õpilaskonverentsid, infomessid;
- huvitegevus, kus õpilane saab mitteformaalse õppimise käigus teadvustada oma huvisid ja
võimeid.
21.7. 9. klassi õpilastele tagatakse lisaks ka karjääriinfo ja –nõustamine koostöös
53
Tartumaa Rajaleidja keskusega, pakkudes õpilastele ja lapsevanematele infoloenguid, õpilastele
individuaalset nõustamist ning juhendatud õppekäike haridusasutustesse ja ettevõtetesse.
21.8. Karjääriõpetuse tundideks tagatakse õpilastele
- erinevad töölehed, küsimustikud;
- karjääriplaneerimisalase kirjanduse kättesaadavus kooli raamatukogus;
- arvutiklassi kasutamine ja arvuti veebist karjääriplaneerimisalase info otsimiseks; -
karjäärispetsialisti personaalne tugi, erapooletu nõu vastavalt õpilase vajadustele õppekavavälise
tegevuse või õppimise võimaluste kohta, abi eneseanalüüsi koostamisel.
- abi osutamine vestlusteks valmistumisel või gümnaasiumisse astumiseks.
21.9. Karjääriteenistuse hulka koolis kuulub ka karjääri- ja tööteemalise kirjanduse
soovitamine ning kataloogide tutvustamine õppeasutuste kohta, kus on võimalik jätkata
õpinguid peale põhikooli või gümnaasiumi või kus saab õppida õppekavaväliselt.
Karjääriplaneerimist toetab www.rajaleidja.ee.
21.10. Karjäärinõustamisega aidatakse õpilasel arendada teadlikust iseendast, omandada
teadmisi töömaailmast, elukutsetest ja õppimisvõimalustest ning kujundada hoiakuid ja
toimetulekuoskusi, mis soodustavad kaasaegsesse töömaailma sisenemist,
karjäärioskuste tegemist ja eneseteostust.
21.11. Karjääriõpetuse peateemadeks on: enesetundmine ja selle tähtsus karjääriplaneerimisel;
õppimisvõimaluste ja töömaailma tundmaõppimine; karjääri planeerimine ja
otsustamine.
21.12. Koolis kuuluvad karjääriteenuste süsteemi:
- erinevate õppimisvõimaluste tutvustamine eri ainetundides (eriti ühiskonnaõpetuse tundides);
- silmaringi laiendamine läbi vastavate messide (näit. haridusmessi Intellektika külastamine);
- kohtumiste korraldamine erinevate spetsialistide, teiste koolide esindajate, vilistlastega;
- spetsialistide (näit. Töötukassa karjäärinõustajad) juhendamisel kutsesobivustestide
täitmine, õpiplaani koostamine ning rollimängud, individuaal ja grupinõustamised.
21.13. Individuaalnõustamisel osaleb lisaks õpilasele soovi korral ka lapsevanem. Vajadusel
lepitakse kokku korduskohtumine.
21.14. Grupinõustamisel osaleb grupp, klass. Grupinõustamisel tehakse erinevaid teste,
rollimänge ja tutvustatakse erinevaid õppimisvõimalusi.
21.15. Koolis nõustavad õpilasi vastavalt oma pädevusele tugiteenuseid osutavad spetsialistid:
eripedagoog, ühiskonnaõpetuse õpetaja ning ka aineõpetajad ja klassijuhatajad.
22. Õpetajate koostöö ja töö planeerimise põhimõtted
54
Väljundipõhisel õppel põhinev lähenemine õpetajate koostööle ja töö planeerimisele võimaldab
tõsta õpetamise kvaliteeti ning õpilaste poolt saavutatud õpitulemuste taset, vähendada
andekamate (rohkem akadeemiliste kalduvustega) ja passiivsemate (kes ei sea endale
õppeprotsessis erilisi eesmärke) õppijate õpitulemuste vahet.
22.1. Kõige üldisemalt võib õpetajate koostöö ja töö planeerimise põhimõtteid kirjeldada
alljärgnevalt:
- kohe õppimise alguses pannakse kõigile arusaadavalt paika oodatavad õppimise tulemused.
- õppeprotsess kujundatakse selliselt, mis võimaldab kõige paremal viisil õppimise tulemused
saavutada.
22.2. Väljundipõhise õppe olulisemaks tunnuseks on õppekavas toodud õpitulemuste,
õpitulemuste saavutamiseks valitud õppemeetodite ja õpitulemuste saavutamise hindamiseks
kasutatava hindamismeetodi sidusus. Sidususe loomine õpitulemuse, õppemeetodi ja
hindamismeetodi vahel on õpetaja üks põhiülesanne oma töö planeerimisel. Väljundipõhises
õppes toimub õpetaja töö planeerimine alljärgnevalt:
- esiteks määratletakse õpitulemused, mida õppimise ja õpetamise kaudu soovitakse saavutada.
- seejärel õpitulemused seostatakse üldpädevustega, läbivate teemadega ning leitakse lõimingu
võimalused.
- kavandatakse õpitulemuste hindamine.
- valitakse lähtuvalt õpitulemustest ja hindamismeetoditest tulenevad õpetamismeetodid.
22.3. Õpetamise aluseks koolis on õpitulemused, mitte õppesisu. Õppesisu käsitlemises teeb
valiku aineõpetaja, et kooliastmeti kirjeldatud õpitulemused, üldpädevused ning
valdkonna- ja ainepädevused oleksid saavutatud.
Koolis rakendatavas väljundipõhises õppes käsitletakse õppijat õppeprotsessis aktiivse
osalejana. Eelduseks, et ta saaks seda olla, on vajalik, et õppija omaks õppeprotsessis toimumise
kohta adekvaatset infot. Üks oluline eeldus selleks on enne õppimist asjakohase teabe omamine
hindamisest, st kuidas toimub õppimise lõpus kokkuvõttev hindamine, millised on
hindamismeetodid ja hindamiskriteeriumid.
22.4. Kooskõlas Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 55 lõikega 3 peab õpetaja töö
planeerimisel teavitama trimestri alguses õpilasi trimestri jooksul läbivatest teemadest,
vajalikest õppevahenditest, hindamise korraldustest ja planeeritavatest üritustest.
Laeva Koolis rakendatakse seda vastavalt võimalustele.
Koolis on tähtis, et õpe toimuks lähtuvalt laste vajadustest ning seda pole alati trimestri alguses
võimalik ette planeerida. Õpilane peab teadma, mida, millal ja kuidas hinnatakse ning mis on
hindamise kriteeriumid.
55
22.5. Aineõpetaja teavitab õpilasi läbitavatest teemadest, vajalikest õppevahenditest, hindamise
korraldusest eKooli vahendusel või vajadusel paberkandjal.
22.6. Õppeaasta lõpul esitatakse eneseanalüüsi aruanne, mille põhjal koostatakse sisehindamise
aruanne.
22.7. Õpetajad koostavad oma ainetes töökavad. Töökava koostatakse kooli õppekavas esitatud
ainekavade alusel. Õpetaja töökava koostamise eesmärgiks on kirjeldada taotletavate
õpitulemusteni jõudmist.
22.8. Õpetaja töökavas täpsustatakse kooli õppekava üldosas ja ainekavas esitatut, arvestades
konkreetseid õpilasi, kasutatavat õppekirjandust ja –materjale, õpitavaid teemasid,
õppesisu, planeeritud kontrolli ja hindamist, seotust läbivate teemade ja üldpädevustega.
22.9. Õpetaja koostab töökavad ja esitab need direktorile iga õppeperioodi alguses hiljemalt
10.septembriks ja II poolaasta töökavad hiljemalt 10.jaanuariks.
23. Kooli õppekava uuendamise ja täiendamise kord
23.1. Kooli õppekava kehtestab direktor.
23.2. Muudatused kooli õppekavas esitatakse enne kehtestamist arvamuse avaldamiseks kooli
hoolekogule, õpilasesindusele ja õppenõukogule.